Recepty

Ako pripraviť ríbezľovú šťavu za studena?

ríbezľová šťavaRíbezle sú veľmi obľúbené ovocie, na trhu je ich však veľmi málo. Záhradkári ich ale radi pestujú, pretože nie je to náročné a ríbezľovník môže rásť  aj niekde v kúte záhrady. Nie všetci ríbezle ale radi jedia, pretože nie všetci sú milovníkmi ich kyslastej chuti, aj keď sto ľudí, sto chutí. Každému však odporúčame sviežu ríbezľovú šťavu. Uchováte si tak porciu letného slniečka bohatú na vitamín C aj na horšie časy.

Čo je potrebné ak chcete pripraviť ríbezľovú šťavu za studena:

  • 3 kg ríbezlí (čiernych, červených alebo bielych)
  • 2 l horúcej vody
  • 4 kg cukru (práškového alebo kryštálového)
  • 10 dkg kyseliny citrónovej
  • lyžička kyseliny sorbovej
  • 2 sáčky konzervačného prostriedku

Postup prípravy ríbezľovej šťavy za studena krok po kroku

Na ríbezľovú šťavu potrebujeme vždy dávku hlavne čerstvých, čistých, umytých a odstopkovaných ríbezlí (nevytláčaných) zalejeme 1 litrom horúcej vody, pridáme polovicu kyseliny citrónovej a zľahka premiešame. Necháme následne vylúhovať do druhého dňa.

Na druhý deň ríbezľovú zmes scedíme, najlepšie cez utierku. Na scedenie sa dá použiť aj jemné sitko, ktoré sa však rýchlo zanáša. Zmes sa nechá odkvapkať, ale nebudeme lisovať, pretože tým by sa ríbezľová šťava skalila a kúsky dužiny by spôsobili jej kazivosť.

ako pripraviť ríbezľovú šťavuDo ríbezľovej šťavy pridáme 2 kg cukru, jeden sáčok konzervačného prostriedku (množstvo korigujeme podľa návodu na sáčku) a necháme tak opäť lúhovať do druhého dňa, aby sa cukor rozpustil.

Na ďalší deň zvyšný nerozpustený cukor premiešaním rozpustíme a pridáme štipku kyseliny sorbovej proti kazivosti.

Voňavú ríbezľovou šťavu prelejeme do vymytých fliaš s pevnými uzávermi a uložíme do chladu a tmy. Možno použiť aj PET fľaše, ale tie musíme obzvlášť kontrolovať, či v nich náhodou nedošlo k nechcenému procesu kvasenia.

Na zvyšky z ríbezlí nalejeme 2 litre horúcej vody, vsypeme zvyšok kyseliny citrónovej, premiešame a opäť necháme do druhého dňa vylúhovať.

Postup následne opakujeme od bodu 2 do bodu 4. Množstvo ingrediencií (cukru) možno korigovať tak, že sa obe várky budú od seba líšiť len minimálne.

Tip

Obzvlášť červené ríbezle obsahujú množstvo vlákniny, čo pomáha pri zažívacích ťažkostiach a taktiež pri chudnutí, no nedoporučuje sa ich veľká dávka za deň, pretože občas práve veľa vlákniny môže uškodiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button