ZáhradaPrečo

Ako pestovať a prečo konzumovať chilli papričky?

ako pestovať chilli papričkyAko je všeobecne známe, na zahnanie zlej nálady, ktorá nás môže prepadať zvlášť v týchto jesenných dňoch, sú osvedčené ostré jedlá. Feferónky, pálivé papričky a chilli sú skvelým zdrojom kapsaicínu, ktorý podporuje dobrú náladu. Poďme sa teda dnes pozrieť na to, ako si takýto zdroj dobrej nálady môžeme sami vypestovať. Ako pestovať a prečo konzumovať chilli papričky?

Čo budete na pestovanie chilli papričiek potrebovať

  • semená chilli papričiek
  • vhodné nádoby
  • voda
  • pestovateľský ľahký substrát

Odkiaľ chilli papričky pochádzajú…

papričkyAko chilli papričky označujeme plody exotických odrôd krovinovitých paprík, ktoré rastú v tropických a subtropických oblastiach Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Indie, Južnej a Strednej Ameriky – najmä potom Mexika. Ostré chilli papričky obsahujú veľmi štipľavé látky kapsaicínu, ďalej prírodné farbivá, aromatické silice, tiež vitamíny C, karotén a B, minerály a iné.

Neodporúčajú sa najmä pri podráždenom tráviacom trakte a ochorení čriev, ale v malých dávkach pôsobí na žalúdok lepšie ako napríklad korenie.

Bhut Jolokia

Za doteraz najštipľavejšie chilli papričky bola považovaná odroda red Savina habanero. Lenže v severovýchodnej oblasti Indie pestujú takú, ktorá je dvojnásobne pálivá a má neuveriteľných milión Scovilleho jednotiek pálivosti (SHU).

Nie nadarmo sa nazýva Bhut Jolokia, čo v preklade znamená niečo v zmysle „chilli démon“.

Semená chilli papričiek

pálivá papričkaChilli papričky si môžete vypestovať sami. Potrebujete iba semená chilli papričiek. Tie zaobstaráte napríklad na nejakom internetovom obchode. Semená pálivých papričiek sú rôzne.

Dnes ich môžete bežne kúpiť ako osivo, ktoré sa spracováva kuchynskou úpravou, ale aj osivo na papričky, ktoré sa pestujú iba ako dekorácia.

Všeobecne sa držíme zásady, že morené osivo je na dekoračný účel, nemorené osivo je vhodné k neskoršej konzumácii.

Kedy chilli papričky vysievať

Väčšinou sa osivo chilli papričiek vysieva vo februári až marci, 0,5 cm hlboko po pôdy v skleníku. V teplejších oblastiach sa môžu pestovať rastliny od mája vonku, v chladnejších oblastiach ponecháme rastliny vo fóliovníku. Papričky vyžadujú skôr ľahšiu humózne pôdu bohatú na živiny.

Zbiera sa zvyčajne v rozmedzí júl – október.

Pre príklad si uvedieme niektoré odrody, ktoré sa u nás dajú nakúpiť:

Tabasco chilli, Demon Red chilli, Hungarian Hot Wax chilli, Anaheim chilli a ďalšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button