Záhrada

Ako sa starať o vianočnú hviezdu?

ako sa starať o vianočnú hviezduVianočná hviezda je obľúbenou dekoráciou, ktorá obohacuje nejednu domácnosť. Táto rastlinka, ktorá má pôvod v Mexiku, však vyžaduje určitú starostlivosť, inak vám rýchlo uschne a opadá. Kto by potom chcel mať doma na Vianoce kvetinu, ktorá bude mať namiesto krásnych červených a zelených listov len uschnuté lupene? Ako sa správne starať o vianočnú hviezdu?

V článku sa dozviete:

  • Ako na základnú starostlivosť
  • Ako sa pozná zdravá rastlina

Základná starostlivosť o vianočnú hviezdu

Umiestnenie vianočnej hviezdy

Vianočnú hviezdu si najskôr domov prinesiete zabalenú v ochrannej fólii, prípadne v papieri. Tá ju počas prepravy chráni pred mrazom. Rastlinu po príchode domov nepresádzajte a ihneď ju postavte na miesto, ktoré bude dostatočne svetlé.

vianočná hviezdaMajte ale na pamäti, že vianočné hviezda príliš nemá rada priame slnečné žiarenie, avšak prirodzené svetlo počas dňa ju naopak posilňuje. Teplota v miestnosti by mala byť zhruba okolo 20 stupňov Celzia.

Okrem svetla je tiež potrebné zabezpečiť, aby sa vianočná hviezda ocitla v prostredí, kde nebude prievan. Prílišné prúdenie vzduchu jej rozhodne neprospieva.

Zemina, v ktorej je vianočná hviezda zasadená, musí byť po celý čas dostatočne vlhká a tiež dobre hnojená. S oboma vecami to ale nepreháňajte. Na zálievku použite vlažnú vodu.

Ak si vianočnú hviezdu zaobstaráte s predstihom, teda ešte pár týždňov pred Vianocami, uskladnite ju v tme. V nej by rastlina mala byť aspoň 15 hodín denne. Pomáha to k následnej tvorbe okvetných lístkov.

Starostlivosť o vianočnú hviezdu po Vianociach

vianočný kvetVianočná hviezda môže byť peknou dekoratívnou rastlinkou aj po skončení Vianoc. Vydrží vám bez problémov aj počas jari a leta. Na jar, kedy už sú teploty vyššie, ju dajte na trochu chladnejšie miesto.

Zároveň tiež začnite znižovať množstvo zálievky.

Počas leta potom môžete na rastline vykonať ozdravný rez, aby došlo k jej rozkvetu.

Ako spoznať zdravú rastlinu?

Pri kúpe vianočnej hviezdy si dajte pozor na jej zdravie. Vyberajte takú, ktorá má husté listy, na ktorých nie sú zrejmé žiadne žltkasté miesta.

Vyvarujte sa nákupu vo chvíli, keď má vianočná hviezda ovisnuté listy. Pokiaľ je v kvetinárstve umiestnená pri dverách, kde je prievan, radšej sa choďte poobzerať niekam inam, kde bude vystavená lepším podmienkam. Ako som už spomenul, vianočné hviezda nemá rada vlhko a prievan.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button