Záhrada

Ako sa zbaviť lístia na jeseň?

ako sa zbaviť lístiaJeseň je krásne obdobie plné farieb. Stromy menia svoj kabát a odhadzujú svoje nepotrebné listy. Avšak odhadzujú ich aj do blízkosti nášho domova, čo možno až tak príjemné nie je. Navyše kvôli opadanému lístiu trpí tiež tráva. Ako vyriešiť problém opadaného lístia? Zamyslíme sa nad niekoľkými variantmi, ako sa zbaviť lístia v našej záhrade.

Postup a návod ako sa zbaviť lístia na jeseň

Najjednoduchšie je zhrabať ho hrabľami. Keď je zhrabané na kopu, môžete sa rozhodnúť, čo ďalej. Lístie je možné dať do vriec a tie potom vysypať na kompost. Z kompostu je potom výborné hnojivo.

Čo ak je ale kompost plný alebo doň lístie dať nechceme

návod ako sa zbaviť lístiaPotom existujú zberné dvory na bioodpad, kam je možné lístie vo vreciach odviezť. Dobrou správou je, že celý servis je zadarmo a navyše si môžete prázdne vrecia odviezť späť.

Stále viac sú tiež medzi zbernými nádobami na triedený odpad rozšírené hnedé nádoby na bioodpad, ktoré možno tiež využiť, no problémom môže byť ich malý obsah, preto v niektorých obciach býva v jesennom období pravidelne pristavovaný kontajner, kam ľudia môžu lístie priviezť a ďalej už nič neriešiť.

Zistite si teda, či aj vaša obec ponúka túto možnosť.

Ste priaznivcom modernej techniky

lístiePotom si kúpte vysávač na lístie. Keď je lístie suché, odsajte a podrvte ho ním. Tým sa zmenší jeho objem.

Drť je možné potom využiť ako posyp okolo plota. Prečo by ste mali toto robiť?

Pretože v budúcom roku na mieste, kde tento posyp vykonáte, bude zabránené rastu buriny.

Vysávač na lístie sa dnes dá zohnať celkom lacno a okrem funkcie vysávania a drvenia má spravidla tiež funkciu fúkania (teda opačný proces ako je vysávanie), ktorá môže byť využitá pre hromadení listov na kopu.

Na záver pár varovných rád 

Lístie v žiadnom prípade nepáľte, ako je tomu dosť často zvykom. Následný zápach je nepríjemný nielen pre vás, ale aj pre okolie.

K tomu pálenie lístia na záhrade môže byť aj zdraviu či dokonca životu nebezpečné. Horiace listy môže vietor rozfúkať do okolia, kde potom môžu spôsobiť nechcený požiar.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button