Recepty

Ako urobiť ríbezľový koláč?

Ríbezľová buchtaRíbezle síce nepatria medzi tradičné buchtové náplne, ale napriek tomu môže ríbezľový koláč chutiť veľmi dobre. Takýto koláč, v ktorom je ovocie vnútri, je rovnako veľmi praktický ako dobrá domáca desiata. Stačí len niekoľko málo „fínt“ a ríbezľový koláč sa môže posunúť na rebríčku obľúbenosti o niekoľko priečok vyššie. Ako urobiť domácu ríbezľovú buchtu, aby sa zavďačila chutiam celej rodine? Prinášame recept a opis pracovného postupu.

Ríbezľový koláč

Ríbezle sa ako náplň do buchiet príliš často nepoužívajú. Niekedy nastáva situácia, že gazdinke pri príprave napríklad čučoriedkových buchiet nevystačí ovocie, a tak posledné dve tri buchty na plechu naplní tým, čo býva na záhradke v lete najrýchlejšie po ruke – červenými ríbezľami.

Obvykle však musí tento „bonus“ skonzumovať sama – o buchtu s náhradnou ríbezľovou náplňou nebýva veľký záujem. Avšak aj ríbezľový koláč sa môže stať plnohodnotným a chutným pečivom. Je nutné držať sa niektorých zásad.

Čo si na koláč z ríbezlí pripraviť?

Ríbezľový koláčRíbezle majú ostrú skôr kyslú chuť. Tepelnou úpravou sa kyslosť ešte zvýrazní. Preto je dobré cesto na ríbezľovú buchtu pripraviť sladšie ako na obvyklé balené buchty s ovocím. Aby bolo cesto jemné, použijeme hladkú múku.

Namiesto celého vajcia zarobíme do cesta dva žĺtky. A časť mlieka nahradíme smotanou. Ako tuk do jemného kysnutého cesta je vhodné maslo alebo rastlinné maslo. Pridáme viac cukru a použijeme cukor vanilkový.

Postup ako urobiť ríbezľový koláč

Preosejeme pol kilogramu hladkej múky. Dve deci mlieka ohrejeme, aby bolo vlažné. Rozdrobíme do neho pol kocky (asi 20 gramov) kvasníc, pridáme lyžicu cukru a lyžicu múky.

Rozmiešame a necháme kvasnice „oživiť“. Do múky rozmiešame lyžičku soli, 130 gramov práškového cukru, jeden vanilkový cukor a nastrúhanú kôru z polovice umytého citróna. Prilejeme 125 gramov rozpusteného masla, pol téglika sladkej smotany.

Výroba cesta

Vypracujeme cesto. Ak máme k dispozícii, použijeme nejaký elektrický hnetač, pretože na dokonalom spracovaní cesta závisí konečný dobrý výsledok. Ak budeme pracovať ručne, pripravme sa na minimálne dvadsaťminútovú (aj viac) usilovnou činnosť.

Pomocou hnetača je cesto hladké a lesklé asi za desať minút. Cesto prikryjeme utierkou a dáme kysnúť. Pretože je sladké a tučnejšie, asi 45 minút.

Príprava ríbezlí

Buchta s ríbezľamiRíbezle otrháme zo stoniek, zbavíme ich vetvičiek, lístočkov a iných nečistôt, prepláchneme a necháme na site dokonale odkvapkať.

Ak budeme používať ríbezle mrazené, je potrebné nechať ich povoliť, aby sme ich potom do cesta nebalili úplne zmrznuté – príliš by ochladili cesto a mohli by spôsobiť zrazenie cesta.

Pretože sú ríbezle kyslé a veľmi šťavnaté, je dobré do náplne pridať prísadu, ktorá bude šťavu zachytávať a kyslosť mierniť. Vhodný je strúhaný perník. Ak nemáme perník na strúhanie, môžeme použiť nastrúhané rumové medovníčky, ktoré sme pre tieto účely nechali úmyselne zatvrdnúť (je dobré mať ich v zásobe, nepodliehajú skaze).

Tvarohová plnka na koláč z ríbezlí

Inou veľmi chutnú variantom je tvarohová plnka. Tvaroh rozmiešame s cukrom, vajíčkom a vanilkovým cukrom.

Ak je príliš riedky, môžeme namiesto vanilkového cukru použiť pol balíčka vanilkového pudingu. Alebo môžeme do riedkeho tvarohu zamiešať dve zvyšné bielka.

Príprava plnky

Z vykysnutého cesta vykrojíme rovnako veľké kúsky. Rukami je roztiahneme na placky. Na ne budeme klásť plnku: ríbezle, trochu strúhaného perníka, štipku škorice a lyžičku cukru. A alebo na placku položíme lyžičku sladkého tvarohu a naň ríbezle.

Cesto s náplňou zabalíme do podlhovastého balíčka a spojom nadol kladieme na dobre vymastený plech. Necháme ešte desať minút kysnúť.

Ako ríbezľový koláč pečieme?

Pečieme pri 180 stupňoch vo vopred dobre vyhriatej rúre. Ríbezľová buchta je upečená asi za 20 až 25 minút (poznáme podľa farby povrchu).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button