ZvieratáZáhrada

Ako postaviť výbeh pre psa?

koterec pre psaPes je verný priateľ a kamarát. K domu alebo na záhradu pes jednoducho patrí. Aby tu bol váš štvornohý kamarát spokojný, potrebujete pre neho vybudovať výbeh a búdu. Nasledujúce riadky vám poradia ako postaviť výbeh pre psa.

Výbeh pre psa

Ak vám to kapacita pozemku dovolí, doplňte obydlie pre psa o výbeh. Výbeh oddeľte od zvyšnej časti pozemku oplotením. Oplotenie môžete vyrobiť z klasického pletiva alebo z drevených plotových polí, ktoré sú bežne dostupné v obchodných sieťach.

Ak máte psíka, ktorý rád uteká, vybudujte oplotenie s betónovými základmi zabudovanými do zeme.

Koterec pre psa

Koterec sa skladá z búdy a z krytej časti. Vonkajšiu časť koterca postavte z odolných materiálov, ktoré zvládnu vonkajšie výkyvy teplôt.

Na stavbu plášťa odporúčame použiť buď silné drevené palubovky, murované materiály (tehly) alebo plechové diely (z vlnitého plechu). Strechu môžete zhotoviť z bežných strešných krytín:

Strecha výbehu pre psa

búda a výbeh pre psa

Pri stavbe strechy dbajte na to, aby strešný diel bol otvárateľný. Uľahčíte si tým čistenie koterca a búdy.

Výbeh

Ak koterec neumiestnite v oplotenom výbehu, musíte jeho prednú časť zabezpečiť vrátkami, pletivom alebo mrežou.

Najlacnejším variantom je zaistenie prednej časti pomocou pletiva, najdrahším variantom je použitie mreže z oceľových prútov.

Búda

psia búdaBúdu postavte z dreva, konkrétne z paluboviek, odporúčaná hrúbka palubových dosiek je 18 – 19 mm. Búdu môžete urobiť tiež murovanú, použitie tohto materiálu sa vám značne predraží.

Búda pre psa sa skladá z dvoch častívstupná časť a na ňu v pravom uhle nadväzujúca hlavná časť, kde pes prebýva. Pri stavbe dodržujte sklon oboch častí v pravom uhle.

Týmto jednoduchým spôsobom zaistíte psíkovi v búde bezvetrie. Pri stavbe vždy pamätajte a dbajte na dodržiavanie odporúčaných rozmerov. Je dôležité, aby búda bola dostatočne veľká a pre psa vyhovujúca. Nesmie byť príliš veľká, aby si ju pes stačil vydýchať a tým si v nej vytvoril dostatočné teplo.

Odporúčané rozmery búdy pre psa podľa kohútikovej výšky:

Pre malé plemená (výška v kohútiku psa 30 cm) odporúčame rozmery búdy:

dĺžka / hĺbka / výška 1000 /
600/600/1000/600/320/1000

Pre stredné a veľké plemená (výška v kohútiku psa 50 cm) odporúčame rozmery búdy:

dĺžka / hĺbka / výška 1200 /
750/750/1200/750/350/1200

Pre obrovské plemená (výška psa v kohútiku 70 cm) odporúčame rozmery búdy:

dĺžka / hĺbka / výška 1500 /
1000/1000/1500/1000/350/1500

alebo

dĺžka / hĺbka / výška 1900 /
1000/1000/1900/1000/350/1900

Odporúčania ako postaviť výbeh pre psa

Koterec môžete psíkovi postaviť v mnohých podobách. Záleží len na vás, pre aký variant a materiál sa rozhodnete. V prípade, že si netrúfate na stavbu koterca vlastnými silami, nezúfajte. Na internete nájdete širokú ponuku špecializovaných firiem. Cenovo počítajte s investíciou vo výške niekoľko stoviek eur. Najlacnejší variant drevených búdiček pre psov sa pohybuje okolo 200 eur.

Pamätajte, že najdôležitejšia je spokojnosť vášho štvornohého kamaráta a vaše pohodlie, ktoré sa vám mnohonásobne zvýši.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button