AkoaPreco.com > Záhrada > Ako sa starať o trvalku v kvetináči?

Ako sa starať o trvalku v kvetináči?

ako sa starať o trvalku v kvetináčiŽivot bez kvetov v domácnosti si už často nedokážeme predstaviť, skrášľujú stôl alebo sú peknou ozdobou na poličke. Trvalka v kvetináči nie je náročná na starostlivosť, a pritom je to dlhodobá investícia. Trvalky, ktoré pestujeme v kvetináči na záhrade alebo v domácnosti, vyžadujú často väčšiu starostlivosť, než tie, ktoré rastú voľne v tráve alebo na záhone. Je to spôsobené tým, že majú len obmedzené množstvo živín a vody. Prečítajte si ako sa starať o trvalku v kvetináči?

Vlaha a trvalka v kvetináči


Hlina nesmie v kvetináči nikdy úplne vyschnúť. Tak ako málo vlahy aj časté prelievanie trvalky je škodlivé, môžu zožltnúť a opadať listy, korene nemôžu pri nadmernej vlhkosti dýchať a miesto toho, aby ste rastline pomohli, tak ju vlastne zabijete.

trvalka v kvetináčiZalievať je nutné trvalku podľa potreby, aktuálneho počasia aj podľa typu trvalky. Niektoré vyžadujú viac, niektoré menej. V horúcom počasí je nutné zalievať trvalku v kvetináči každý deň.

Korene rastliny by mali zostať vždy vlhké, ale nie mokré. Je tiež dobré sa presvedčiť, či voda môže kvetináčom pretiecť.

Mulčovanie

Mulčom nič nepokazíte ani v kvetináči. Ako každej rastline alebo kríku totiž mulč zabezpečuje ľahší rast bez burín, zadržiava vlahu a zlepšuje štruktúru pôdy. Ak sa pre mulč rozhodnete, obnovte jeho vrstvu vždy s každým presádzaním.


Delenie a presádzanie

presádzanie trvalky v kvetináčiRaz za rok alebo raz za dva roky na jar (alebo na jeseň) rozdeľte rastliny a presaďte ich do čerstvej hliny. Rastliny zo starého kvetináča opatrne vyberte a oddeľte ich od seba. Ich korene asi o štvrtinu skráťte. Z koreňov tiež otraste starú hlinu. Použite novú väčšiu nádobu alebo dve alebo viac menších, aby mali rastliny, kam rásť. Nádobu naplňte novou hlinou a vložte do nej novo oddelené rastliny. Hlinu postupne utlačte a povrch hliny prihnojte. Na záver trvalky v nádobe (nádobách) dôkladne zalejte.

Prečítajte si aj: Pestovanie orchideí Phalaenopsis: Ako na to? 

Burina


Odstraňujte čas od času burinu aj z kvetináča, pretože tým rastlinám pomôžete. Burina, ktorá sa môže šíriť aj náletom semien, by trvalkám odoberala vlahu a živiny. Úplne odstrániť burinu sa nedá, hoci sa v kvetináčoch toľko nevyskytuje, nemožno na ňu však zabúdať.

Škodcovia a choroby

K starostlivosti o krík samozrejme patrí aj občasná kontrola výskytu chorôb a škodcov. Čím skôr prídete na to, že napadli vašu trvalku aj v kvetináči, tým ľahšie sa ich zbavíte.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.