KuchyňaRecepty

Ako využiť slzovku v kuchyni?

ako využiť slzovkuSlzovka je ďalšia superpotravina, ktorá si postupne razí cestu do našich domácností. Presnejšie povedané, môžeme si kúpiť semená tejto exotickej trávy. V podstate ju možno zaradiť medzi obilniny. Aj keď je jej cena zatiaľ v porovnaní s klasickými obilninami vyššia, pri dobrom skladovaní vydrží relatívne dlho a dodá nášmu telu potrebné vitamíny a minerály. Ako ju teda do nášho jedálnička zaradiť a ako využiť slzovku? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Prečo by sme mali využiť slzovku?

rastlina slzovky obyčajnejK najväčším prednostiam slzovky patrí schopnosť zbaviť náš organizmus prebytočných tukov a škodlivín. Podporuje trávenie, regeneruje pečeň, pôsobí blahodarne na slezinu a dokáže divy s našou pokožkou.

Podľa niektorých odborných štúdií si slzovka poradí aj s nadmerným množstvom hlienu, ktoré sa často kvôli zlému stravovaniu v ľudskom tele vyskytuje.

Aká je múka zo slzovky?

Múka zo slzovky neobsahuje lepok. Je preto vhodná pre celiatikov, vegánov alebo stravníkov, ktorí radi skúšajú nové recepty s alternatívnymi ingredienciami.

Odoprieť by si ju mali tehotné a dojčiace ženy. Ľudia ju konzumujú prakticky odnepamäti, takže ide o prastarú, osvedčenú potravinu. Môžeme ju poznať aj pod názvom jóbove slzy.

Ako variť slzovku

uvarená slzovkaKto chce skúsiť šetrnú, zdravú detoxikáciu, slzovka pre neho môže byť zaujímavým riešením. Počítajte však s tým, že sa pomerne dlho varí.

Dobu varenia možno skrátiť tým, že slzovku cez noc necháte namočenú.

Výborne poslúži ako príloha, dá sa pridať do polievky namiesto cestovín, možno ju kombinovať pol na pol s ryžou.

Ak vám zostane, vmiešajte ju do dusenej alebo varenej zeleniny. Využiť slzovku môžete aj v kombinácii s hubami.

Ako sa dá využiť slzovka v mixovanej podobe

Keď slzovku rozmixujete, dá sa použiť ako základ pre najrôznejšie kaše alebo náplne, či plnky. Aj z nej možno pripraviť diétne placky. Jej chuť je nevýrazná, niekto ju opisuje ako mierne sladkú.

Dobre chutí, pokiaľ ju pripravíme aj ako slanú variantu.

Zaujímavosť o slzovke

Čína je zaujímavá najmä svojou kuchyňou. Aj tu sa využíva slzovka a to tak, že sa v jesennom období pripravuje zo slzovky kaša a to z dôvodu posilnenia detskej obranyschopnosti.

Kaša sa pripravuje uvarením a zmixovaním slzovky a mrkvy.

Upozornenie

Dlhodobé užívanie slzovky môže mať nežiaduci vplyv na obličky, preto je dobré nejesť ju pravidelne ani príliš často, ani vo veľkom množstve.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button