Zdravie a krásaKuchyňa

Ako využiť matchu?

matcha zelený čaj Neviete, čo to je matcha alebo sa chcete dozvedieť rôzne spôsoby, ako matchu využiť? Potom je nasledujúci článok určený práve pre vás. Dozviete sa, aké má tento jemný mletý zelený čaj z Japonska účinky na náš organizmus a poradíme vám, ako matchu užívať. Tento čaj vám okrem iného pomôže s chudnutím. Tak sa teda poďme spolu na to pozrieť. 

Ako dobre poznáte matchu

Matcha je druh tradičného japonského zeleného čaju, ktorý sa užíva rozomletý na jemný prášok. Je vytvorený spravidla zo špeciálneho zeleného čaju, patrí medzi najstaršie odrody japonského zeleného čaju a využíva sa už viac než 800 rokov.

Čajové lístky sa rozomieľajú na žulových mlecích kameňoch na jemný žltozelený prášok. Čaj ma bohatú chuť aj arómu.

Keďže prášok obsahuje celé čajové lístky, preto je tento druh čaju veľmi silný a obsahuje veľké množstvo antioxidantov (asi 130x viac než bežné druhy zeleného čaju).

Tieto antioxidanty síce môžete nájsť aj v čiernom čaji, ich množstvo je však výrazne znížené procesom fermentácie a sušenia čaju. V matche ďalej nájdete množstvo vitamínov, minerálov a ďalších cenných látok.

Aké má matcha účinky na ľudský organizmus

Pomáha s chudnutím

Matcha urýchľuje metabolizmus (až o 40%) a napomáha spaľovaniu tukov, tiež znižuje hladinu cholesterolu a glukózy v krvi a zlepšuje kondíciu.

Znižuje riziko vzniku rakoviny

využitie matcheVďaka antioxidantom dokáže matcha predchádzať vzniku rakoviny, bráni rozvoju nádoru, spomaľuje jeho vývoj a dokonca (vraj) likviduje nádorové bunky.

Predchádza cievnym a srdcovým ochoreniam.

Detoxikuje organizmus

Matcha má schopnosť očistiť ľudský organizmus od ťažkých kovov a chemických toxínov.

Zlepšuje náladu, pamäť a koncentráciu a zmierňuje stres.

Posilňuje obranyschopnosť organizmu.

Ako matchu správne užívať

Čaj je najúčinnejšou formou, v akej môžete matchu konzumovať. Tradične sa pripravuje nasledujúcim spôsobom: do ohriatej mištičky nasypte 2-3 čajové lyžičky prášku matcha. Pridajte malé množstvo horúcej vody (asi 75 ° C) a vyšľahajte do peny. Potom dolejte približne 200 ml horúcej vody. Pre zabezpečenie dostatočného prísunu antioxidantov stačia 2 porcie čaju denne.

Matchu je možné zohnať aj vo forme lístkov. Na rozdiel od iných zelených čajov sa lístky matche po vyluhovaní nevyhadzujú, ale sa konzumujú. Lístky jednoducho zalejete, našľaháte ako pri bežnom postupe a potom po vyluhovaní lístky môžete konzumovať.

Matcha sa dá použiť aj na prípravu iných teplých či studených nápojov – napr. matcha latté, cappuccino, ľadový čaj či frappé, a mnoho ďalších. Skúste ho pridať aj do smoothie na chudnutie či rôznych koktejlov.

Ako si pripraviť napríklad matcha cappuccino

Speňte 200 ml horúceho mlieka (kravského či rastlinného). Pripravte klasický čaj z matche, pohár do polovice naplňte čajom a dolejte ju napeneným mliekom. Cappuccino dochuťte medom alebo sirupom.

Matcha vhodná aj do kuchyne

kapučíno s matcheMatcha je vhodná aj pre varenie a pečenie. Na internete nájdete mnoho rôznych receptov (trebárs na makarónky, cheesecake, zmrzlinu a veľa iných dezertov). Matcha pokrmy prírodne zafarbí a dodá im cenné látky.

Tipy ako využiť matchu

Čaj matcha využijete aj pre jeho skvelé uvoľňujúce účinky, pomôže vám aj pri meditácii.

Čaj môžete pripraviť aj v šejkri či plastovej fľaši.

Tí, ktorým matcha nechutí, môžu chuť čaju vylepšiť pridaním citrónovej či limetkovej šťavy, medu alebo rastlinného sirupu.

Varovanie

Tehotné a dojčiace ženy môžu užívať maximálne 4 g match denne (2 šálky).

Prečítajte si aj tieto články ako využiť:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button