Recepty

Ako pripraviť dobrý obložený chlebíček?

recept na dobrý obložený chlebíčekObložený chlebíček by mohol byť nazývaný „kráľom slovenskej studenej kuchyne“. Obložený chlebíček môže mať nespočetné množstvo podôb, a predsa existujú druhy obložených chlebíčkov, ktoré sú pre svoju vyváženú chuť obľúbenejšie. Prinášame návod, aké zásady je dobré dodržiavať, aby bol každý obložený chlebíček lahôdkou, a ďalej dva profesionálne recepty na najobľúbenejší šunkový chlebíček a obložený chlebík s vajíčkom.

Čo je potrebné na dobrý obložený chlebíček:

  • Suroviny podľa návodu
  • Základné kuchynské vybavenie

Pečivo na obložené chlebíky

obložené chlebíčkyZákladom slovenského obloženého chlebíka je biela veka.

Nenahradí ju toastový chlieb ani bageta francúzskeho typu. Je lepšie kúpiť celú veku a nakrájať si ju podľa vlastného požiadavky – buď šikmo na väčšie alebo rovno na menšie chlebíčky.

Ak nemáme veku a napriek tomu chceme obložené chlebíčky pripraviť, kúpime „gumové“ žemle alebo razené žemle, z ktorých šikmo nakrájame základ chlebíčku.

Základná nátierka

Rez sendviča tenko potrieme základnou nátierkou, aby sa „zatiahli póry“ a veka nenasiakne vlhkosť z prísad, aby nebola suchá na uhryznutie a aby na veke lepšie držali ďalšie suroviny.

Ako nátierku používame mäkké, prípadne aj veľmi mierne ochutené maslo. Ochucujte sardelovou pastou, horčicou, taveným syrom alebo pučeným cesnakom.

Alebo môžeme na základnú tenkú vrstvu neochuteného masla naniesť jemnú vrstvu nátierky: horčica, chrenová či papriková pasta. Ak dochutíme základ rôznymi príchuťami, mali by sa chlebíčky líšiť aj v záverečnom dochutení, aby boli chuťovo rôzne.

Iné základné nátierky

Tiež môžeme na veku nanášať vo väčšej vrstve nátierku, ktorá bude tvoriť hlavnú chuťovú zložku. To sa týka napríklad nátierok z rýb, vajec, tvrdších syrov alebo naopak zo zeleniny alebo niektorých typov majonézových šalátov.

Keď vyššia vrstva nátierky určuje typ chlebíka (rybia), ďalšie obkladanie je skromnejšie, často stačia len ozdoby z čerstvej alebo nakladanej zeleniny.

Na chuťovo neutrálny základ skladáme ďalšie suroviny

domáce obložené chlebíčkyAby bol obložený chlebíček zaujímavejší, položíme na každý koniec chuťovo odlišnú surovinu – napríklad vajcia a údeninu, údeninu a syr, rybu a vajcia – a podobne.

Používame údeninu nakrájanú na veľmi tenké plátky, ktoré skladáme alebo stáčame.

Pri odhryznutí je potom v súste viac vrstiev tenkej údeniny, čo je lahodnejšie než rovno položený plátok.

Údeninu skladáme aj preto, aby odpadli problémy s prehryzením plátku.

Osviežujúci doplnok

Prostriedok medzi chuťovo odlišnými konci je chuťovo neutrálny, osviežujúci. V strede chlebíčku (druhé odhryznutie) sa zvyčajne nachádza kúsok kyslej zeleniny (uhorka, paprika, cibuľka).

Uhorku krájame na vejáriky, papriku na tenké prúžky (aby sa lepšie odhrýzala). Príklady ozdobného skladania údeniny či syrov a ozdobného krájania zeleniny nájdeme v špeciálnych kuchárskych knihách alebo na internete.

Obložený chlebíček s vajíčkom (profesionálny recept)

Z celého sendviča ukrojíme šikmý plátok o váhe 25 gramov (to je plátok asi 18 milimetrov hrubý). Na veku rovnomerne navrstvíme 35 gramov vlašského šalátu. Na šalát položíme polovicu natvrdo uvareného vajca.

Vajcia opatrne zalejeme prelivom z dobrej majonézy, ktorú mierne rozriedime nálevom z uhoriek a dochutíme štipkou soli a cukru.

Ako ozdobu položíme na jeden koniec chlebíčku 10 gramov šunky alebo dobrej mäkkej salámy, na druhý pol kolieska zelenej alebo sladkokyslej uhorky. Celé to ozdobíme petržlenovou vňaťou.

Obložený chlebíček so šunkou (profesionálny recept)

Z celého sendviča ukrojíme šikmý plátok o váhe 25 gramov (asi dva centimetre). Na veku nanesieme 35 gramov dobrého zemiakového šalátu s majonézou.

Na chlebíček vyskladáme 15 až 20 gramov dobrej šunky. Ako ozdoba sa pokladá plátok paradajky, petržlenová vňať a kyslá uhorka (tri až päť vejárikov z polky uhorky).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button