Úvod / Kuchyňa / Ako sa vyznať v olejoch na varenie?

Ako sa vyznať v olejoch na varenie?

Ako sa vyznať v olejoch na varenieRady a tipy ako sa vyznať v olejoch na varenie. Slnečnicový olej, repkový, olivový, ale aj kokosový. Toto sú príklady štyroch známych olejov, ktoré sa pri príprave pokrmov využívajú. Keď sa pustíme do podrobnejšieho pátrania, zistíme, že ich je oveľa viac. Ako rozpoznať, ktorý olej a akým spôsobom v kuchyni používať?


Návod ako sa vyznať v olejoch na varenie – teplá kuchyne

Čo sa týka rastlinných olejov používaných pri tepelnom spracovaní potravín, je potrebné vybrať také, ktoré sa neprepaľujú pri vysokých teplotách. Ak plánujete smažiť či piecť, potom sa odporúča kúpiť také, ktoré odolávajú teplote aj 200 stupňov Celzia. Tepelnú nestabilitu spoznáte hocikedy len pohľadom, a to tak, že sa vybraný typ oleja začne rýchlo prepaľovať, zapáchať a z panvice sa fajčí.

oleje na varenieSiahnite teda po repkovom či olivovom, vyprážanie na miernejší stupeň znesie aj kokosový či arašidový. Čo sa extra panenského olivového oleja týka, nie je pravda, že sa na vyprážanie nehodí. Naopak! Veľmi dobre znáša vysoké teploty.

Niektorí ho dokonca recyklujú, a to tak, že ho zbavia všetkých nečistôt prefiltrovaním a použijú ho nabudúce znova. Ak chcete jedlu dodať špecifickú chuť, potom siahnite po sezamovom oleji. Dajte však pozor, je naozaj aromatický.

Studená kuchyňa

Pod pojmom studená kuchyňa sa nemyslia len šaláty, ale aj rôzne rolády, predjedlá či nepečené dezerty. Pri príprave jedál, ktoré nevyžadujú tepelnú úpravu, môžete využiť olejov s nízkym bodom zadymenia. Ide najmä o ľanový, tekvicový, slnečnicový, konopný a sezamový.

Ak je reč o sladkých pochúťkach, raz za čas vyskúšajte kokosový olej, je veľmi jemný a hodí sa do zákuskov.


Podiel mastných kyselín v olejoch na varenie

Tepelná stabilita nie je ale jediným faktorom, na ktorý by ste sa mali pri kúpe oleja zamerať.

olej na varenieDruhým kritériom by mal byť pomer nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, pričom práve tie nenasýtené telu prospievajú, pretože znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

Vysoký podiel týchto “zdravých” kyselín nájdeme v olejoch na varenie ako je napríklad repkový olej, olivový a tiež ľanový. Naopak v kokosovom prevažujú skôr tie nasýtené, čo neznamená, že by ste sa ho mali zriecť alebo zaobchádzajte s ním opatrnejšie.

Avokádový olej

Štúdia ukázala, že tento olej zvyšuje spotrebu zlúčenín podporujúcich zdravie, nazývaných karotenoidy a luteín. Ak napríklad šalát dochutíme týmto olejom naše telo získa až pätnásťkrát viac týchto cenných látok oproti situácii, že by sme šalát zjedli bez avokádového oleja.

Repkový olej

Má vyvážené zloženie omega-3, -6 a -9 mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre zdravie kĺbov, mozgu a srdca a tiež obsahujú viac omega-3 ako olivový olej. Je vhodný na opekanie a pečenie špeciálne, ak používame koreniny, pri ktorých je potrebná vysoká teplota na dosiahnutie správnej chute.

Slnečnicový olej

Má vysoký obsah vitamínu E – jedna polievková lyžica poskytuje až takmer polovicu odporúčanej dennej dávky. Vitamín E pomáha chrániť bunkové membrány a je tiež zdravý pre pokožku, srdce a nervový systém.

Orechový olej

Je bohatý na omega-3 mastnú kyselinu ALA, ktorá znižuje zápal v tele a pomáha chrániť pred ochoreniami srdca a ciev.

Arašidový olej

Obsahuje množstvo mononenasýtených tukov, ktoré pomáhajú zvýšiť hladinu dobrého HDL cholesterolu a znížiť hladinu zlého LDL cholesterolu.

Ľanový olej

Je skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú pre zdravie nevyhnutné a tiež poskytuje rastlinné hormóny užitočné pre ženy prechádzajúce menopauzou, pretože zvyšujú hladinu estrogénu.

Ďalšie odporúčané články:


Ako sa vyznať v olejoch na varenie?
5 (99.05%) 21 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako využiť slzovku

Ako využiť slzovku v kuchyni?

Slzovka je ďalšia superpotravina, ktorá si postupne razí cestu do našich domácností. Presnejšie povedané, môžeme …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.