Ako využiť čerstvý fenikel v kuchyni?
Rady a tipy ako využiť čerstvý fenikel v kuchyni. Feniklový čaj, ktorý sa užíva proti bolestiam bruška u detí, všetci iste veľmi dobre poznáte. Už ste však vyskúšali aj čerstvý fenikel? V našej krajine nie je táto zimná zelenina príliš používaná, čo je zrejme spôsobené jej osobitou anízovou chuťou. Ak ste okolo hľúz feniklu v obchode zatiaľ iba prechádzali, skúste si ho aspoň raz zakúpiť. Jedine tak sa dozviete, či vám chutí a či nie. V nasledujúcom článku vám prinášame tipy a rady, a menší recept, ako sa dá čerstvý druh tejto zeleniny využiť v kuchyni a prečo by to bola pozitívna zmena.
Fenikel obyčajný a jeho využitie
Fenikel obyčajný – výzor tejto rastlinky je skutočne fádny a ničím výnimočný, avšak účinok na zdravie človeka je o to silnejší! Táto liečivá bylina obsahuje cenné látky, ktoré majú pozitívne účinky na zdravie. Fenikel by mal byť súčasťou každej domácej prírodnej lekárničky, ako prvá pomoc pri niektorých zdravotných problémoch, a preto by nemal chýbať v žiadne domácnosti.
Rastlina feniklu obyčajného dorastá do výšky vyše 1,5 metra. Táto bylina by sa dala opísať ako niečo medzi mrkvou a kôprom. Od júna do konca septembra kvitne žltými „rozkonárenými“ kvetmi, podobne ako kôpor. Rastlina obľubuje teplo, slnko, ale nemá rád vietor a mráz. Teda pred vetrom a mrazom by mal byť chránený.
Táto zelenina, obsahuje veľké množstvo vlákniny, vitamíny A a C, vitamíny skupiny B, taktiež draslík, železo a ďalšie cenné látky. Pomáha proti ťažkostiam s trávením, bojuje s únavou a menštruačnými bolesťami, zvyšuje tvorbu materského mlieka, má močopudné účinky, uľahčuje odkašliavanie, atď.
Aký fenikel je najlepší?
Najlepšie je vyberať čo najsvetlejšie malé buľvy bez známok poškodenia.
Pred prípravou pokrmu treba rastlinu poriadne očistiť, odrezať dvojicu vrchných listov aj so sýto zelenými stonkami a vnútornú tvrdú časť.
Čerstvú vňať môžete využiť na dochutenie aj finálnemu dozdobenie pokrmu.
Ako čerstvý fenikel v kuchyni využiť
Surový fenikel nakrájaný na veľmi tenké plátky je možné použiť na prípravu šalátov. Skvele sa hodí k chuti paradajok, jabĺk, pomarančov a citrónovej alebo limetkovej šťave. Môžete pridať tiež rôzne druhy listových šalátov, uhorku, reďkovky, avokádo, mrkva, zeler, cibuľu či olivy.
Vhodná je tiež kombinácia s modrým plesňovým syrom. Zálievku potom pripravte z, už spomínanej, citrónovej alebo limetkovej šťavy zmiešanej s olivovým olejom, soľou a korením.
Fenikel ako príloha
Gratinovaný, grilovaný, pečený alebo varený fenikel (vo vode či na pare, ochutený maslom) je možné podávať ako prílohu k mäsu, rybám či vaječným pokrmom.
Túto „zeleninu“ možno použiť pod mäso, na prípravu talianskeho rizota, ale skvele chutí aj s kuskusom, cestovinami, a pod.
Fenikel v panvičke
Na prípravu budete potrebovať:
- 2 ks feniklu,
- 1 lyžica sójovej omáčky,
- olivový olej alebo za studena lisovaný slnečnicový,
- rôzne bylinky a cibuľa alebo cesnak
Fenikel opláchnite a očistíte. Následne nakrájajte na tenké plátky.
V panvici zohrejte olej, ak chcete môžete pridať bylinky (majoránka, atď.), a sójovú omáčku.
Fenikel speňte spolu s cibuľkou alebo cesnakom pri vysokej teplote po dobu niekoľkých minút, stlmite plameň a varte ešte 10 minút.
Podávajte s chlebom alebo kašou z polenty. Nezabudnite na čerstvý šalát.
Tip
Časti, ktoré vykrojíte pri čistení feniklu, môžete pridať do vývaru.
Prečítajte si aj tieto články: