Kuchyňa

Ako využiť čerstvý fenikel v kuchyni?

návod ao využiť čerstvý fenikel obyčajnýRady a tipy ako využiť čerstvý fenikel v kuchyni. Feniklový čaj, ktorý sa užíva proti bolestiam bruška u detí, všetci iste veľmi dobre poznáte. Už ste však vyskúšali aj čerstvý fenikel? V našej krajine nie je táto zimná zelenina príliš používaná, čo je zrejme spôsobené jej osobitou anízovou chuťou. Ak ste okolo hľúz feniklu v obchode zatiaľ iba prechádzali, skúste si ho aspoň raz zakúpiť. Jedine tak sa dozviete, či vám chutí a či nie. V nasledujúcom článku vám prinášame tipy a rady, a menší recept, ako sa dá čerstvý druh tejto zeleniny využiť v kuchyni a prečo by to bola pozitívna zmena.

Fenikel obyčajný a jeho využitie

Fenikel obyčajný – výzor tejto rastlinky je skutočne fádny a ničím výnimočný, avšak účinok na zdravie človeka je o to silnejší! Táto liečivá bylina obsahuje cenné látky, ktoré majú pozitívne účinky na zdravie. Fenikel by mal byť súčasťou každej domácej prírodnej lekárničky, ako prvá pomoc pri niektorých zdravotných problémoch, a preto by nemal chýbať v žiadne domácnosti.

Rastlina feniklu obyčajného dorastá do výšky vyše 1,5 metra. Táto bylina by sa dala opísať ako niečo medzi mrkvou a kôprom. Od júna do konca septembra kvitne žltými „rozkonárenými“ kvetmi, podobne ako kôpor. Rastlina obľubuje teplo, slnko, ale nemá rád vietor a mráz. Teda pred vetrom a mrazom by mal byť chránený.

Táto zelenina, obsahuje veľké množstvo vlákniny, vitamíny A a C, vitamíny skupiny B, taktiež draslík, železo a ďalšie cenné látky. Pomáha proti ťažkostiam s trávením, bojuje s únavou a menštruačnými bolesťami, zvyšuje tvorbu materského mlieka, má močopudné účinky, uľahčuje odkašliavanie, atď.

Aký fenikel je najlepší?

fenikel v kuchyniNajlepšie je vyberať čo najsvetlejšie malé buľvy bez známok poškodenia.

Pred prípravou pokrmu treba rastlinu poriadne očistiť, odrezať dvojicu vrchných listov aj so sýto zelenými stonkami a vnútornú tvrdú časť.

Čerstvú vňať môžete využiť na dochutenie aj finálnemu dozdobenie pokrmu.

Ako čerstvý fenikel v kuchyni využiť

Surový fenikel nakrájaný na veľmi tenké plátky je možné použiť na prípravu šalátov. Skvele sa hodí k chuti paradajok, jabĺk, pomarančov a citrónovej alebo limetkovej šťave. Môžete pridať tiež rôzne druhy listových šalátov, uhorku, reďkovky, avokádo, mrkva, zeler, cibuľu či olivy.

Vhodná je tiež kombinácia s modrým plesňovým syrom. Zálievku potom pripravte z, už spomínanej, citrónovej alebo limetkovej šťavy zmiešanej s olivovým olejom, soľou a korením.

Fenikel ako príloha

Gratinovaný, grilovaný, pečený alebo varený fenikel (vo vode či na pare, ochutený maslom) je možné podávať ako prílohu k mäsu, rybám či vaječným pokrmom.

Túto „zeleninu“ možno použiť pod mäso, na prípravu talianskeho rizota, ale skvele chutí aj s kuskusom, cestovinami, a pod.

Fenikel v panvičke

Na prípravu budete potrebovať:

  • 2 ks feniklu,
  • 1 lyžica sójovej omáčky,
  • olivový olej alebo za studena lisovaný slnečnicový,
  • rôzne bylinky a cibuľa alebo cesnak

využitie fenikluFenikel opláchnite a očistíte. Následne nakrájajte na tenké plátky.

V panvici zohrejte olej, ak chcete môžete pridať bylinky (majoránka, atď.), a sójovú omáčku.

Fenikel speňte spolu s cibuľkou alebo cesnakom pri vysokej teplote po dobu niekoľkých minút, stlmite plameň a varte ešte 10 minút.

Podávajte s chlebom alebo kašou z polenty. Nezabudnite na čerstvý šalát.

Tip

Časti, ktoré vykrojíte pri čistení feniklu, môžete pridať do vývaru.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button