Kuchyňa

Ako skladovať zaváraniny a kompóty?

skladovanie zaváranínDnes sa spolu pozrieme do našich komôrok a povieme si ako správne skladovať zaváraniny a kompóty, aby nám vydržali čo najdlhšie. Rad z nás má to šťastie, že má svoju vlastnú záhradku a že záhradka plodí a vďaka našej dobrej starostlivosti býva úroda mimoriadne štedrá. A pretože všetko nestihneme zjesť čerstvé, tak sušíme, zavárame, sterilizujeme. Zavarené domáce džemy, kompóty a marmelády sú tie najlepšie a v zime každopádne prídu vhod, navyše máte istotu, že je to vaše, domáce a zdravé. Avšak je nutné ovocie a zeleninu nielen dobre zavariť, ale aj skladovať. Prinášam vám preto pár trikov a tipov, ako správne skladovať zaváraniny.

Základné pravidlá ako skladovať zaváraniny a kompóty

Preskočím teraz fáze, kedy ovocie a zeleninu ešte len spracovávate, a predstavte si, že už pred vami ležia vzorne zrovnané poháre s jahodovým džemom, sterilizovanými uhorkami a paprikami, slivkovým kompótom a ďalšími dobrotami. Aby vám vydržali čo najdlhšie, je dobré dodržiavať niekoľko pravidiel pri ich skladovaní.

Ak idete zaváraniny skladovať, vždy ich označte štítkami

zaváraninyV prvom rade na každý pohár nalepte štítok, kde uveďte, o aký druh zaváraniny sa jedná (marhuľový džem, broskyňový džem, atď.) a dátum výroby. To vám pomôže v lepšej orientácii, keď sa budete rozhodovať, ktorý z dvoch marhuľových džemov máte spotrebovať skôr.

Týmto spôsobom sa vám nestane, že napríklad otvoríte uhorky, ktoré ešte nestihli poriadne odležať, zatiaľ čo na polici sú ešte zaváraniny z minulého roka.

Všetky zaváraniny treba skladovať v tme, chlade a suchu

Džemy a marmelády a zaváraniny by ste mali skladovať v chlade, suchu a tme. Platí pravidlo, že vzadu v policiach by ste mali mať najčerstvejšie produkty a vpredu tie, ktoré je nutné zjesť čo najskôr vzhľadom na to, kedy ste ich vyrobili.

Skladovať zaváraniny znamená ich aj kontrolovať

Zaváraniny pravidelne kontrolujte. Hoci by sa nemali kaziť, môže sa predsa len napriek všetkej vašej snahe všeličo stať.

Tu a tam sa objaví pleseň, ovocie má inú, nezvyklú farbu alebo sa pod viečkom vytvorí zrazenina či pena, pri zaváraní nechytilo viečko tak ako malo, a pod. Prvý mesiac po zavarení ich kontrolujeme 2x týždenne, potom už stačí raz za mesiac.

Zaváraniny treba skladovať pri správnej teplote

Ideálna teplota pri ktorej skladovať zaváraniny by mala kolísať medzi 5 – 10 ° C. Vyššia teplota sa síce neodporúča, ale niekedy to inak nejde.

V takom prípade sa na poháre pozerajte častejšie. Rovnako tak im neprospieva, keď sa teplota často mení.

Ideálna spotreba zaváranín

Zaváraniny by ste mali spotrebovať najlepšie do jedného roka. Skúsené gazdiné, ktoré zavárajú dlhé roky, už našli ten najlepší spôsob, ako na to, a skladujú svoje výrobky aj dlhšie ako jeden rok.

Veľa samozrejme záleží na tom, o aký druh ovocia sa jedná, akým spôsobom ste ho sterilizovali, ako čistý bol riad a poháre, ako dôkladne ste poháre zaviečkovali, atď.

Tipy ako skladovať kompóty a zaváraniny

Hneď ako marmeládu alebo kompót otvoríte, uchovávajte ich v chladničke a spotrebujte čo najrýchlejšie.

ako skladovať zaváraninyPre zaváranie nepoužívajte ovocie, ktoré je extrémne prezreté – ak ho predsa len tepelne spracujete, poznamenajte si to na štítok (ten potom prilepte na pohár). Tieto dobroty by ste mali zjesť čo najskôr.

Ak pri kontrole odhalíte v zaváranine pleseň, tak už ju nekonzumujte, obsah radšej s ohľadom na zdravie vyhoďte.

Varovanie

Džemy, spracované za studena, uchovávajte v chladničke maximálne po dobu niekoľkých mesiacov.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button