Ako podporiť dojčenie?
Máte malé bábätko, ktoré dojčíte? Zdá sa vám, že aj po nakŕmení má stále hlad, ale vy už nemáte čo ponúknuť? Nič si z toho nerobte, s týmto problémom sa stretlo veľa mamičiek. Našťastie nie je veľký problém tvorbu mliečka zvýšiť. Ako podporiť dojčenie?
Sú situácie, kedy dôjde k nedostatočnej tvorbe materského mlieka. Či už ide o ženy po cisárskom reze, mamičky nedonosených bábätiek alebo vplyvom choroby alebo veľkého stresu. Existujú spôsoby ako dostatočnú laktáciu rozbehnúť alebo podporiť.
Časté dojčenie a odsávanie
Tvorbu mlieka najlepšie zvýšite častým dojčením alebo odsávaním. Množstvo mlieka je totiž dané princípom ponuky a dopytu.
Preto dojčite často a zakaždým z oboch pŕs. Najlepšie ich počas jedného kŕmenia niekoľkokrát vystriedajte. Po nakojení mlieko ešte odstriekajte, aby boli prsia dokonale vyprázdnené. Ak sú prsia dlho plné alebo nie sú úplne vyprázdnené, je to signál pre zníženie tvorby mlieka.
Odstriekavať môžete ručne alebo si zaobstarať elektronickú odsávačku. Odsaté mliečko nevyhadzujte, ale zamrazte ho a urobte si zásoby na neskôr.
Tvorbu mlieka riadi hormón prolaktín. Jeho hladina je najvyššia v noci, preto je vhodné pre zvýšenie tvorby mlieka dojčiť alebo odsávať aj niekoľkokrát za noc.
Masáž a nahriatie prsníka pred dojčením
Pred dojčením nahrejte prsia sprchou alebo teplou špongiou a jemne ich premasírujte. Jemnú masáž môžete vykonávať aj počas dojčenia. Tým podporíte lepšie uvoľňovanie mlieka.
Čaje pre podporu dojčenia
Na trhu je veľká ponuka čajov pre dojčiace matky a čajov pre podporu dojčenia. Tie obsahujú rôzne bylinky, najčastejšie to sú fenikel, aníz, žihľava alebo jastrabina lekárska.
Pred dojčením tento čaj vypite alebo nejaký iný teplý nápoj. Nezabúdajte ani na pravidelný pitný režim.
Pite aspoň 3l tekutín denne. Vhodné sú vody bez bubliniek, ovocné alebo bylinkové čaje alebo vodou riedené ovocné džúsy.
Ďalšie tipy pre podporu dojčenia
Pre dojčenie je dôležitá aj správna technika prisatia dieťaťa. Ak musíte dokrmovať umelým mliečkom, robte to až po nakojení.
Nedokrmujte fľaštičkou s cumlíkom, ale radšej použite striekačku alebo nakŕmte pomocou lyžičky. Pitie z fľaštičky je pre dieťa oveľa jednoduchšie a mohlo by začať prsník odmietať úplne.
Pre podporu dojčenia existujú aj rôzne homeopatiká, stačí sa len poradiť so svojím homeopatikom.
Odpočinok a psychická pohoda
Snažte sa byť v pohode. Starostlivosť o bábätko je náročná a ak v noci často vstávate, môžete sa cítiť unavená. Tak využite režim bábätka a pospite si spoločne s bábätkom aj počas dňa. Ak sa budete dobre cítiť, bude to mať vplyv aj na tvorbu mliečka. Nie nadarmo sa hovorí „Spokojná mamička rovná sa spokojné bábätko“.
Ak bábätko často plače, že má hlad, iste vám to na pokoji nepridá, ale nemá zmysel sa kvôli nedostatku mlieka stresovať. Tvorba mliečka sa dá podporiť, ale keď sa to nepodarí, tak rozhodne nie ste zlá matka a nenastane koniec sveta.
Poraďte sa s laktačnou poradkyňou
Ak ste vyskúšala všetko možné a stále sa vám dojčenie nedarí, kontaktujte laktačnú poradkyňu. Na internete nájdete kontakty na poradkyne vo vašom okolí a stačí zavolať. Určite vám poradí a pomôže vám svojou podporou získať aj psychickú pohodu a istotu.