KuchyňaRecepty

Ako zahustiť polievky?

ako zahustiť polievkyV nasledujúcom článku prinášame súhrn najpoužívanejších spôsobov využívaných pri zahusťovaní polievok. Zahusťujú sa polievky zeleninové, hubové, strukovinové. Prečítajte si tento článok o tom, ako zahustiť polievky. Ak poznáte iné spôsoby zahusťovania, budeme radi, keď sa o ne s nami podelíte v diskusii pod článkom.

Návod a možnosti ako zahustiť polievky

Zápražka do polievky

múka na zahustenie polievkyZápražku si pripravíme z rovnakého množstva tuku a hladkej múky. Na rozohriaty tuk vysypeme múku a miešame.

Akonáhle začne zápražka voňať, zložíme z platne a máme bledú zápražku na zahusťovanie polievok. Ak zápražku popražíme do tmavej farby, hodí sa na zahustenie zemiakovej polievky alebo omáčky.

Zápražku pred primiešaním do polievky necháme vychladnúť, preto ju pripravujeme dopredu. Pri zahusťovaní zápražkou alebo zmesou múky a vody platí pravidlo studené do horúceho, inak sa tvoria hrudky, ktoré nie vždy idú rozmiešať. Polievka sa môže zahustiť aj múkou opraženou nasucho.

Voda s múkou

Rozmiešaním hladkej múky vo vode, smotane alebo mlieku si vytvoríte jednu z možností, ako zahustiť polievky.

Lyžicu múky vidličkou alebo metličkou rozmiešame v troške vody tak, aby vznikla tekutina hustá ako cmar. Tú potom pomaly prilievame do horúcej polievky a miešame. Prevaríme ešte 15-20 minút, aby múka stratila surovú chuť.

Maslové guľôčky

Guľôčky si môžeme pripraviť do zásoby, nejaký čas v chladničke vydržia a sú v prípade potreby vždy po ruke. Zmäknuté maslo a múku v pomere 1:1 prepracujeme a utvoríme guľôčky.

Uskladníme v chlade a pridávame do polievky pred dokončením. Guľôčky sa ľahko rozvaria a nevznikajú hrudky.

Zahustenie polievok surovým zemiakom

zemiak na zahustenie polievkySurový zemiak nastrúhame na čo najjemnejším strúhadle a vmiešame do polievky.

Škrob obsiahnutý v zemiaku polievku zahustí.

Musíme ale počítať s tým, že zemiak do seba vtiahne soľ a polievka sa bude zdať menej slaná.

Zahustenie polievky obilninami

Zeleninové polievky sa zahusťujú ovsenými vločkami, amarantom, quinoou, pohánkou alebo pšenom.

Tieto obilniny sa nechajú v polievke rozvariť. Nevýhodou však je, že čiastočne zmenia chuť polievky. Nie každý to znesie, za vyskúšanie to napriek tomu stojí.

Ďalšie metódy ako zahustiť polievky

Dobré strukovinové a zeleninové polievky zahustí tzv. hraška. Je to zmes vyrobená zo semien hrachu a predáva sa v predajniach so zdravou výživou.

Ďalší spôsob je zahusťovanie pomocou instantnej zemiakovej alebo pohánkovej kaše. Pohánková kaša nemení chuť polievky. Krémové polievky môžeme zahustiť aj primiešaním jedného alebo viacerých kusov žĺtka do polievky.

Žĺtok sa vmieša do čiastočne vychladnutej polievky, aby sa nezrazil. Polievku potom neprevárame.

Prečítajte a vyskúšajte si aj recepty na polievku:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button