Kuchyňa

Ako ukladať potraviny do chladničky?

skladovanie potravín v chladničkeRady, tipy a návody ako ukladať potraviny do chladničky. Aby ste ušetrili čas, robíte zvyčajne väčší nákup, pokiaľ ide o potraviny, ovocie a zeleninu. Ak chcete, aby potraviny zostali čo najdlhšie čerstvé, mali by ste ich v chladničke tiež vhodne skladovať. Ako potraviny v chladničke čo najlepšie usporiadať? Na túto otázku vám odpovedia nasledujúce riadky.

Návod a postup ako správne ukladať potraviny do chladničky

Ktoré potraviny do chladničky už nepatria

Najprv skontrolujte, či v chladničke neprekážajú prejdené mliečne výrobky, údeniny, nedojedené staré polotovary alebo plesnivejúce zelenina.

Tieto potraviny nemilosrdne vyhoďte. Potom sa pozrite na dátumy spotreby pri všetkých ostatných výrobkoch, čo ostali, a zoraďte ich v regáloch tak, aby tie s najdlhšou trvanlivosťou boli vzadu.

Tie potraviny, ktoré majú kratší dátum spotreby, dávajte dopredu a zjedzte ich čo najskôr.

Potraviny do chladničky usporiadajte a popíšte

Všetko by malo byť dobre zabalené a popísané. Pôvodný obaly nechávajte, ak je na nich uvedené, do kedy sa má potravina skonzumovať. Než uložíte zeleninu, očistíte ju.

Pri šaláte odstráňte zvädnuté listy, pri reďkovkách, kalerábe a koreňovej zelenine odtrhnite vňať. Zbytočne by zaberala miesto. navyše môže byť zdrojom nežiaducich baktérií, ktoré sa rýchlo množia. Zelenina sa obvykle dáva spodného boxu, ktorý sa dá vysunúť.

Správna teplota chladničky

potraviny v chladničke

Skontrolujte, ako máte nastavenú teplotu. Ideálne je držať ju pod 5 ° C. Veci do regálov a zásuviek ukladajte tak, aby okolo nich bol dostatok miesta a mohol tak prúdiť vzduch.

Vajíčka nie je dobré dávať do dvierok chladničky, rovnako tak tam nepatrí to, čo podlieha rýchlo skaze.

Dôvod je jednoduchý. Pri každom otvorení dverí prídu tieto suroviny do kontaktu s teplým vzduchom, a to im neprospieva.

Aké potraviny sú vhodné do dierok chladničky

Do dvierok chladničky väčšinou umiestňujeme drobnosti, ako napríklad rôzne dochucovadlá, ale aj masť, maslo, načaté nápoje, desiaty, paštéty, džemy. Teda to, čo ide rýchlo na odbyt.

Aromatické syry skladujeme najlepšie v keramickej nádobke s vekom, aby ostatné potraviny nenapáchli.

Horné police chladničky

V horných policiach je dobré mať všetky mliečne výrobky, vajcia a ďalšie chúlostivé potraviny. Pokrmy, ktoré ste uvarili, ale nezjedli, uložte do plastových boxov alebo sklenených nádob s vekom.

Tie sa potom dajú ukladať na seba, najlepšie do priestoru doprostred chladničky. Hotové jedlo neskladujte v hrncoch, zbytočne by zaberalo miesto.

Zmrazené potraviny v chladničke

správne ukladanie potravín do chladničkyAk viete, že niektoré potraviny nestihnete spracovať, tieto potraviny do chladničky nedávajte a rovno ich zamrazte. Ku každému balíčku napíšte, o čo sa jedná, a pridajte aj dátum nákupu.

Okamžite tak rozoznáte kuracie mäso nakrájané na kocky od bravčového, a budeme vedieť, čo sa musí spotrebovať čo najskôr a čo ešte nejakú dobu vydrží.

Snažte sa chladničku otvárať čo najmenej, aby tam nešiel teplý vzduch. Všetko, čo v nej skladujete, uchovávajte v čistote, uzavreté a zabalené. Priebežne tiež kontrolujte, či sa niečo nekazí. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť chladničku.

Tipy ako skladovať potraviny v chladničke

Nikdy nedávajte chladené mäso do blízkosti ovocia, zeleniny, zákuskov a ďalších potravín, ktoré sa jedia surové. Mohli by sa totiž kontaminovať baktériami, ktoré môže chladené mäso obsahovať, a spôsobiť vám zdravotné problémy.

Ak sa napríklad na zaváranine objaví pleseň, vyhoďte ju. A to bez ohľadu na dátum spotreby.

Príliš aromatické potraviny do chladničky ukladajte jedine zabalené vo fólii alebo nádobkách, aby ste ich izolovali od ostatných.

Čas od času skontrolujte, či sa v chladničke nevyskytuje pleseň, a to aj v tých najvzdialenejších miestach, ale najmä v boxe na zeleninu.

Chladničku udržujte v čistote a kontrolujte, ako je nastavená jej teplota.

Ďalšie odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button