ChudnutieRecepty

Detoxikácia organizmu – dajte vianočným toxínom zbohom

detoxikácia organizmu dajte zbohom vianočným toxínomDetoxikácia organizmu je obľúbená téma najmä po sviatkoch, kedy trávime dlhé chvíle v prítomnosti obľúbených, často nezdravých pochúťok a cukroviniek. Odkiaľ sa berú toxické látky. Ako pomôcť nášmu telu sa týchto jedov zbaviť? Detoxikácia organizmu – dajte vianočným toxínom zbohom.

Detoxikácia je očistný uzdravujúci proces, počas ktorého sa náš organizmus zbavuje jedovatých splodín čiže toxínov. Nie je to žiadna nová praktika, naopak rôzne jej varianty by sme našli už v antickom Grécku.

Čo je to toxín? Pod týmto termínom si môžeme predstaviť jedovatú látku, ktorá pôsobí dráždivo alebo škodlivo, poškodzuje zdravie, ale aj psychiku a bráni správnej funkcii tela. Tieto jedy sa v človeku hromadia a pôsobia buď priamo, alebo skryto.

Toxíny môžu narušovať napríklad tvorbu hormónov, biochemické pochody v tele, metabolizmus bunky a ďalšie deje prebiehajúce v našom organizme.

Odkiaľ sa berú toxíny?

biely cukorStrava bohatá na cukor a tuk, priemyselne spracované potraviny s malým obsahom dôležitých živín, znečistené prostredie, ale aj stres sú súčasťou moderného životného štýlu, v ktorom každý z nás čelí zvýšenej toxické záťaži.

Takýto spôsob života narúša chod organizmu a blokuje prirodzené detoxikačné procesy.

Asi najviac toxínov sa do nášho tela dostáva potravou. V potravinách sa môžu nachádzať rôzne druhy jedov, plesne a iné mikrobiálne toxické látky, alebo napríklad ťažké kovy či poľnohospodárske postreky.

Hnojivá a pesticídy zvyšujú obsah toxických látok v potrave

Zlé trávenie, pomalé posúvanie potravy v črevách, nedostatočné vylučovanie toxínov z tráviaceho traktu a pokožky, znížená funkcia pečene a obličiek prispievajú k zvýšenej hladine toxicity.

V zle fungujúcom tráviacom trakte môže dochádzať k zvýšenému bujneniu baktérií a kvasiniek, ktoré spôsobujú kvasenie nestrávených zvyškov potravy a menia ich v reaktívne zlúčeniny.

Trvalý stres zvyšuje toxickú záťaž

Výskumy ukázali, že vysoká hladina stresových hormónov, napríklad adrenalínu a kortizolu, môže zmeniť prospešné detoxikačné procesy na škodlivé, tým sa tiež podporí množenie toxínov – a aj voľných radikálov.

Cigaretový dym je ďalším jasným zdrojom inhalovaných jedov. Ako prestať fajčiť? V súvislosti s toxikáciu nášho organizmu nesmieme zabudnúť ani na nadmerné užívanie liekov nielen u ľudí, ale aj u hospodárskych zvierat.

Príznaky intoxikácie organizmu

Nasledujúce prejavy môžu poukazovať na prítomnosť jedovatých látok v tele človeka:

V ľudskom tele síce prebieha prirodzený detoxikačný proces, napriek tomu dochádza ku kumulácii niektorých toxínov v rôznych tkanivách, čo má negatívne dôsledky na zdravotnú stránku. Organizmus sa jedovatých látok zbavuje vlastnými silami predovšetkým prostredníctvom slizníc.

Jedovaté látky odchádzajú von hlienom, slzením, potením, močom, žlčou, stolicou, atď. Obličky filtrujú krv a močom vylučujeme najmä zlúčeniny močoviny, ktoré sú veľmi toxické.

Črevá zbavujú telo zvyškov procesu trávenia, koža vylučuje toxíny a pľúca vylučujú predovšetkým zvyšky kysličníka uhličitého. Pečeň odstraňujú jedovaté látky, ktoré prijímame a takisto aj tie, ktoré sa v tele samovoľne vytvárajú.

Ako očistiť svoje telo od toxínov?

Toxíny číhajú na každom rohu a je takmer nemožné sa im úplne vyhnúť. Pomôcť telu sa ich zbaviť ale nie je nemožné, ľudstvo naprieč históriou objavilo najrôznejšie spôsoby detoxikácie organizmu, ktoré sa najmä v dnešnej dobe stávajú čoraz žiadanejšími.

Ak sa rozhodneme svoje telo zbaviť jedov, môžeme si vybrať z niekoľkých spôsobov, pritom najlepšie je jednotlivé metódy skombinovať.

Diéta

Neoddeliteľnou súčasťou detoxikácie nášho tela je úprava jedálnička.

Detoxikačná diéta sa v zásade vyhýba jedlám, ktoré zanášajú náš organizmus, a naopak vyhľadáva tie potraviny, ktoré pomáhajú k jeho očisteniu. Pretože sa jedná o jeden z hlavných princípov očistenia organizmu, budeme sa vhodnému stravovaniu venovať detailne nižšie.

Hladovanie

ovocne šťavyHladovanie súvisí s odbúravaním nahromadených nežiaducich metabolitov a iných toxických látok.

Existuje mnoho druhov hladovania, od jednodňových až po niekoľkotýždňové, alebo napríklad očistné hladovania s pitím len ovocných a zeleninových štiav.

Dlhšie hladovanie by malo byť vykonávané pod dozorom špecialistov.

Telesná aktivita

Telesné cvičenia majú pozitívny efekt na odbúravanie toxínov. Veľmi efektívna je aeróbna aktivita. Jednak zvyšuje celkovú výkonnosť svalov vrátane srdca. Zlepšuje metabolizmus a kladne ovplyvňuje tráviace pochody.

Zo zoznamu vhodných športov vyberáme napríklad Pilatesove cviky – vypracoval ich Joseph Pilates – vojnový zajatec, ktorý týmito technikami zlepšoval zdravie svojich spoluväzňov. Tieto cviky sa zameriavajú na preťahovanie a posilňovanie tela.

Preťahovanie pomáha udržať telo ohybné, pružné a zároveň pomáha telu vylučovať toxické látky tým, že stimuluje prietok lymfatickej tekutiny, ktorá vyplavuje odpady z telesných buniek.

rozcvička a power jogaK detoxikácii je vhodná taktiež joga, existujú v nej totiž špeciálne cviky a zostavy cvikov takzvané ásany, ktoré slúžia priamo k očiste tela i mysle. S ich pomocou je možné napríklad odstrániť tukové vrstvy alebo zlepšiť činnosť tráviaceho systému a pod.

Naťahovacie cvičenie strečing je tiež veľmi vhodné pre detoxikáciu organizmu, pretože podporuje krvný obeh v celom tele.

Masáže

mini masážny prístrojPomocou masírovania tela uvoľňujeme povrchové napätie a zároveň dochádza k odstráneniu časti toxínov z podkožia. Veľmi vhodné pri detoxikácii je zájsť si na manuálnu lymfatickú drenáž.

Tento typ masáže sa sústreďuje na stimuláciu lymfatického systému, ktorý je súčasťou imunitného systému, a ktorý má významnú úlohu v obrane tela pred infekčnými a nádorovými ochoreniami.

Lymfatická drenáž tiež povzbudzuje regeneráciu buniek, obeh a odstraňovanie toxínov.

Ak nechcete chodiť na manuálnu masáž tak si kúpte cez internet nejaký menší alebo aj väčší masážny prístroj, ktorý rovnako ako manuálna masáž pomáha odstraňovať toxíny z tela a ešte aj uvoľní svaly a kĺby.

Sauna a parný kúpeľ

prenosna parna sauna
Prenosná parná sauna

Nie nadarmo sa saunovanie prevádzkuje v Škandinávii už od 11. storočia. Pobyt v saune podporuje obeh tekutín v organizme.

Teplo totiž zlepšuje prekrvenie pokožky, pri zvýšenom potení sa telo jednoduchšie zbavuje toxínov z krvi.

Detoxikáciu organizmu umocníme tým, že sa pri sprchovaní studenou vodou medzi jednotlivými prehrievacími fázami drhneme mäkkou kefkou.

Existuje viacero ďalších metód, ktoré pomáhajú zbaviť organizmus škodlivých látok.

Za zmienku stojí Elektrolytická iónová detoxikácia, ktorá prebieha v ionizovanom vodnom kúpeli, kam ponoríte svoje chodidlá.

čistička vzduchu
Čistička vzduchu

Colon-hydro terapia predstavuje zase liečebnú aj preventívnu procedúru, ktorá spočíva v intenzívnom preplachovaní hrubého čreva čistou vodou, za účelom odstránenia nežiaducich nánosov a zvyškov potravy.

Ďalej sa ponúka čistička vzduchu, ktorá filtruje vzduch od nežiaducich látok. Čistička vzduchu dokáže vyčistiť vzduch aj od tých najmenších prachových častíc.

Uľahčite tráviacemu traktu

Bojovať s toxínmi sa bezpochyby oplatí predovšetkým skrze potravu a trávenie. Nech si to chceme pripustiť alebo nie, naša každodenná strava obsahuje veľa škodlivých látok.

Jedná sa napríklad o potravu bohatú na denaturované živočíšne tuky a bielkoviny, pečené škroby, rafinované cukry a tak ďalej. Týmito toxínami si zanášame tráviaci trakt, ktorý nie je len „odpadovou rúrou“. Je to tiež miesto kde sa koncentruje črevná bakteriálna flóra.

Akékoľvek problémy v tejto oblasti majú negatívny vplyv na celý organizmus. Jednotlivé zložky „mŕtvej“ potravy sa potom usadzujú v hrubom čreve. S postupom času vytvoria tieto nestrávené zvyšky na jeho stenách vrstvu stuhnutej, nepriestupnej hmoty, ktorá bráni vstrebávaniu prospešných látok a sťažuje črevnú peristaltiku, to môže viesť k sérii ochorení, napríklad k rakovine hrubého čreva.

Zbavte sa jedov vo svojom jedálničku

Najefektívnejší spôsob ako z tela dostať toxíny je teda úpravou nášho jedálnička. Ľudský organizmus má dostatok schopností, ako sa cudzorodých a odpadových látok zbavovať priebežne, len mu musíme dať priestor, aby mohol svoje mechanizmy uplatniť. Nižšie nájdete päť typov, ktoré detoxikačný proces dotiahnu k dokonalosti:

  1. dodržujte predpísaný jedálniček
  2. vynechajte stimulanty (káva, čierny čaj)
  3. pite 2 litre čistej vody
  4. v noci spite s otvoreným oknom, čerstvý vzduch totiž prospieva pečeni
  5. chodievajte denne aspoň 2 kilometre

Pitný režim – základ pre očistenie

zeleninové a ovocné šťavy
Prírodné zeleninové šťavy

Pitný režim by mal byť základom každej detoxikácie. Množstvo tekutín, ktoré by sme mali vypiť, sa určuje podľa váhy. Na 10 kilogramov je potrebné vypiť 40 decilitrov, to znamená, že napríklad pri váhe 60 kilogramov by do seba človek mal dostať asi 2,4 litra tekutín.

Medzi ideálne detoxikačné nápoje patrí neperlivá voda so šťavou z citróna, 100% ovocné a zeleninové džúsy bez pridaného cukru a nariedené vodou 1:1 alebo nesladené ovocné a bylinkové čaje.

Existujú aj detoxikačné čaje obsahujúce napríklad prasličku alebo žihľavu. Čo sa naozaj k očistnej kúre nehodí, sú sladené a sýtené nápoje a zabudnúť by ste mali tiež na alkohol.

Detoxikačný jedálniček

Svojmu telu uľahčíme, keď zo svojho jedálnička vyškrtáme potraviny vyrobené z bielej múky a z rafinovaného bieleho cukru. Tiež ak sa budeme vyhýbať tučným, vyprážaným a príliš slaným jedlám či pokrmom bohatým na konzervačné látky a radšej si doprajeme čerstvé suroviny.

V zásade je detoxikačný jedálniček ukážkou zdravého spôsobu stravovania. Nemala by v ňom chýbať trikrát denne zelenina – či už čerstvá, pripravená na pare, grilovaná či dusená – a to vždy v kombinácii s kvalitným rastlinným olejom – napríklad olivový extra virgin. Dôležitou súčasťou je samozrejme tiež ovocie, v dopoludňajších hodinách si ho doprajte sladšie a v popoludňajších zase skôr menej sladké. Nezabúdajte ani na cereálie, strukoviny, orechy, semienka, chudé mäso a ryby, vajcia a mliečne výrobky.

Príklad detoxikačného jedálnička:

Raňajky: ražný chlieb (50 g) s plnotučným tvarohom (2 lyžice) a plátky jablka

Obed: zemiaková kaša (200 g) s cibuľou (polka cibule) a dusenou kapustou

Uvaríme kašu, cibuľu olúpeme, nakrájame ju na jemné kolieska a obalíme v múke. V panvici rozohrejeme olej a cibuľu na ňom opražíme dochrumkava. Osolíme a pridáme majoránku. V hrnci rozohrejeme olej a dáme naň zosklovatieť cibuľu.

Kyslú kapustu, ktorá patria medzi skvelé detoxikačné potraviny, pokrájame a pridáme ju k cibuli, miešame a zľahka ju opečieme. Prilejeme 50 ml vody, pridáme rascu a bobkový list. Prikryjeme a kapustu zvoľna dusíme asi 10 minút.

Olovrant: čerstvá zelenina

Večera: vaječný šalát

Vajcia uvaríme natvrdo, schladíme ich, olúpeme a nakrájame. Jablko olúpeme a dužinu nakrájame na kocky. Pokvapkáme citrónovou šťavou. Vajíčka premiešame s jablkami. Bylinky nasekáme najemno, rozmiešame smotanu, horčicu, bylinkovú soľ a bylinky. Šalát zalejeme a dáme odležať do chladničky.

Ďalší príklad zdravého jedálnička na zbavovanie sa toxínov

Raňajky: ovsené vločky (40 g) s bielym jogurtom (200g) a ovocím (10 g)

Obed: kuracie prsia (150 g) s parmskou šunkou a mozzarellou

Morčacie mäso naklepeme, okoreníme a opečieme na oleji. Na steak položíme plátok šunky a mozzarellu. Krátko zapečieme v rúre. Orestujeme cibuľku a pridáme k zapečenému mäsu. Podávame so šalátom z miešanej zeleniny.

Olovrant: uhorkový šalát s kôprovou omáčkou

Večera: zapečené zemiaky so špenátom

Zemiaky nakrájame na tenké plátky. Na oleji orestujeme plátky cibule. Do vlažnej zmesi vmiešame pokrájaný špenát, okoreníme a zalejeme smotanou. Zmes vylejeme na plátky zemiakov, pridáme nastrúhaný syr. Zapekáme v miske cca 30 min pri 170 stupňoch.

Podobné články

1 komentár

  1. detoxikacia oragnizmu je dobra dvakrat do roka, raz robim taku riadnu s tree3chlorellou to vacsinou na jesen a taku mensiu to zakazdym skusam nieco ine, smoothie napohe a skor taky zdravsi zivotny styl a niecim extra navyse

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button