KuchyňaRecepty

Ako využiť maslo?

Ako využiť masloMaslo má v slovenskej kuchyni nezameniteľnú pozíciu pre svoju lahodnú chuť a vôňu. Využiť maslo je možné na veľa spôsobov. Stále však platí, že konzumáciu masla by mali obmedziť ľudia s cievnymi ťažkosťami a s vysokým obsahom cholesterolu. Sú rôzne náhrady masla a v súčasnom stravovacom trende veľa využívané, ale svojim zložením a hodnotám sa svojou kvalitou nemôžu pravému maslu vyrovnať. Maslo je určené skôr pre studenú kuchyňu, nie je vhodné na vyprážanie.

Čo budete potrebovať ak chcete využiť maslo na rôzne účely:

  • maslo
  • čerstvé bylinky
  • cesnak
  • cibuľku
  • kari korenie
  • korenie
  • soľ

Ochutené bylinkové maslo

V dnešnej modernej kuchyni je bylinkové maslo dosť populárne, ale v obchode sa s ním bežne nestretávame. Takéto maslo si ľahko môžeme vyrobiť sami. Nie je to nijako náročné. Necháme maslo zmäknúť a vymiešame so soľou.

Na jemno nakrájame cibuľku a pridáme jemne nasekané bylinky – pažítku, oregano, tymian alebo zelenú petržlenovú vňať.

Dobre premiešame a dáme do chladu stuhnúť. Využiť maslo s bylinkovou príchuťou môžete napríklad na mäso, na prílohy.

Cesnakové maslo

MasloNajlepšie sa hodí ku steakom. Cesnakové maslo si pripravíme z 5 strúčikov cesnaku. Strúčiky olúpeme a lisom na cesnak prelisujeme alebo na jemnom strúhadle nastrúhame.

Cesnakovú pastu zmiešame so zmäknutou kockou masla. Okoreníme čiernym korením, upravíme do nejakého tvaru a necháme vychladiť.

Maslo s kari korením

Takto ochutené maslo sa najviac hodí ku hydine. Zmäknuté maslo zmiešame s troškou kari korenia, jednoducho ho upravíme do nejakého tvaru, napríklad do rolky a dáme stuhnúť do chladu.

Užitočné rady ako využiť maslo

Ako maslo uskladniť?

Maslo na pečiveMaslo ľahko vstrebáva vôňu svojho okolia, preto ho pred jeho uskladnením dobre zabalíme alebo dáme do uzavretej nádoby.

Maslo musíme vždy uchovávať v chlade, ale nemusí byť vždy v chladničke na najstudenejšom mieste, inak by nešlo dobre roztierať na pečivo, takto môžete využiť maslo kedykoľvek v ideálnej konzistencii.

Ak nemáte podmienky pre vytvorenie chladného prostredia, keď som napríklad v prírode dlhšiu dobu, uskladníme maslo do slanej vody, aby nežltlo.

Najlepšie je slanú vodu prevariť, potom ju necháme vychladnúť a do nej maslo úplne ponoríme. Uložíme, pokiaľ to ide, na najchladnejšie miesto.

Keď je maslo tvrdé?

Zabudli ste včas vybrať maslo z chladničky a potrebujete ho rýchlo spracovať? Jednoducho ho nahrubo nastrúhajte do misky a potom rozotrieme domäkka.

Aby sa maslo neprepálilo

Ak rozohrievate na panvici maslo, ktoré vo vyšších teplotách začne prskať a prepaľovať sa, pridajte k nemu na štipku noža soli alebo k nemu prilejte trošku rastlinného oleja.

Maslo má v domácnostiach aj iné uplatnenie ako len v kuchyni. Škvrny od asfaltu, smoly, dechtu, fermeže alebo trávy potrite maslom, ktoré tieto škvrny vyčistí.

Rovnako tak môžete maslo použiť na čistenie lakovanej obuvi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button