Bezlepková diéta: Nebojte sa celiakie
Čo sa vám vybaví pod pojmom bezlepková diéta? Ja si vždy spomeniem na školský lyžiarský výcvik a jedného zo svojich rovesníkov, ktorého mamička upozorňovala pred odchodom autobusu učiteľa na to, že jej syn musí dodržiavať bezlepkovú diétu. Vtedy mi bolo toho nebohého chlapca veľmi ľúto, pretože s vďakou odmietal ponúkané oblátky a iné maškrty s tým, že má bezlepkovú diétu. Bezlepková diéta: Nebojte sa celiakie.
Ako dieťa som si nevedela predstaviť, že by som nikdy nemohla jesť tvarohovú buchtu, nesmieť zjesť oblátku a neustále sa v jedle obmedzovať a kontrolovať. Nevedela som, čo to presne lepok je, prečo je tak škodlivý a už vôbec ma nenapadlo, že riziko predstavuje aj pre osoby relatívne zdravé, napríklad také, ako som bola ja.
Dieťa, ktorého každodennou školskou desiatou bol rožok či chleba niečím namazaný, na obed sa veľmi často podávali knedle a omáčka múkou zahustená. Doma potom na desiatu „pre zmenu“ ďalšie pečivo.
Pečivo bolo doslova a do písmena každodenným chlebom mnohých z nás a pre valnú väčšinu populácie je pečivo stále úplne normálnou zložkou každodenného jedálnička.
V obchodoch sa vám často naskytne obrázok dieťaťa v nákupnom vozíku zadrobeného kúskom rožku. Možno je to roztomilé, ale rozhodne sa nejedná o veľmi zdravý stravovací návyk.
Čím neskôr zaradíte obilniny do jedálnička svojho dieťaťa, tým efektívnejšie dokážete zabrániť vzniku príznakov celiakie!
Ak je totiž lepok pridaný do detskej potravy príliš skoro, teda v čase, kedy nie je črevná sliznica dostatočne vyvinutá, môže dôjsť až k jej poškodeniu.
Niekoľko rokov mi trvalo, než som pochopila, že ten chudý chlapec, ktorý „nič“ nemohol, bol de facto chránený pred nebezpečenstvom, ktorému sme my „zdravé“ deti boli vtedy vystavované. Bol v relatívnom bezpečí, lebo vedel, že celiakiu má.
Táto veta znie možno až prapodivné, avšak, vždy je lepšie pozrieť sa hrozbe priamo do tváre, ako cítiť jej dych na svojom chrbte.
Celiakia je zákerné ochorenie
To, že teraz netrpíte, alebo si to aspoň myslíte, neznamená, že váš život sa nemusí prevrátiť naruby v tridsiatich, štyridsiatich či päťdesiatich rokoch. Domnienka, že je celiakia detskou chorobou, bola vyvrátená už pred niekoľkými desaťročiami. Čím ďalej častejšie býva totiž celiakia diagnostikovaná až v neskoršom veku.
Ak ste sa ocitli tvárou v tvár celiakii, nenechajte ju s vaším životom zamávať. Zamávajte radšej nezdravým stravovacím návykom, ktorým ste mali dať zbohom už dávno, a nie až keď vás na to vaše telo samo upozorní.
Celiakia je síce ochorenie, to áno, ale ako sa hovorí staré dobré a predovšetkým pravdivé príslovie – všetko zlé je na niečo dobré. My ľudia sme produktom prírody a možno sme sa jej až príliš vzdialili, uchopte celiakiu ako mapu k znovuobjaveniu prírody či k objaveniu pokladu najcennejšieho – vášho zdravia.
Čo to vlastne celiakia presne je?
Tento pojem pochádza z gréckeho slova koiliaktos, čo v preklade znamená trpiaci črevnými problémami. Celiakia je celoživotným autoimunitným črevným ochorením (autoimunita = organizmus bojuje sám proti sebe vytváraním protilátok), ktoré sa vyznačuje trvalou neznášanlivosťou lepku, čiže gluténu.
Úvodnou kapitolou drám o celiakii býva pšeničný bezlepkový proteín alfa-gliadín, ktorý spúšťa imunitnú reakciu, ktorej výsledkom je zápal tenkého čreva sprevádzaný ochromujícími kŕčmi v bruchu a hnačkami (Ako sa spoľahlivo zbaviť hnačky?). Lepok ničí tenké črevo a tým zmenšuje jeho absorpčnú plochu, čo vedie k vzniku série autoimunitných pochodov, ktoré poškodzujú ďalšie orgány a tkanivá v tele.
Neliečená celiakia, alebo vedomé nedodržiavanie bezlepkovej diéty môže viesť až k chorobám onkologického charakteru.
Jedinou možnou liečbou celiakie pritom zostáva celoživotná prísna diéta. Najhoršie na tom je, že odchyt celiakie je vo väčšine prípadov iba vedľajšou diagnózou, len tak mimochodom zistenou vďaka inému ochoreniu, veľmi často sa tak deje vďaka anémii.
Celiakia útočí na človeka buď viditeľne, vtedy hovoríme o celiakii klinicky rozvinutej, alebo sa zakráda ako zločinec v plášti tmy, v tomto prípade hovoríme o nemej forme celiakie, ktorá je buď úplne bez príznakov alebo len s veľmi miernymi prejavmi.
Tento typ celiakie sa vyskytuje oveľa častejšie, než prvý spomínaný. Hoci vám lepok v potrave zdanlivo nerobí žiadny problém, v starobe môže prísť zúčtovanie v podobe rôznych ochorení, ako je napríklad osteoporóza, čiže rednutie kostí. Celiakiou trpí približne jeden človek z dvoch stoviek ľudí a až alarmujúce je, že deväť ľudí z desiatich o svoje chorobe nemá ani poňatia.
Na aké symptómy si dávať pozor
- ak sa vyskytuje u vás ohraničené vypadávanie vlasov (Prečo vypadávajú vlasy u žien a ako padaniu vlasov zabrániť?)
- ak trpíte migrénami, osteoporózou, chudokrvnosťou, zápalom dúhovky či sliznice, Dawnovým syndrómom, únavovým syndrómom, cukrovkou 1. typu, autoimunitným zápalom štítnej žľazy či chronickými tráviacimi ťažkosťami, Crohnovou chorobou, nervovým ochorením a epilepsiou
- ak vás trápi neustále sa objavujúce afty a zvýšená kazivosť zubov, obezita alebo naopak prílišná chudosť, neplodnosť, depresia, chronická únava, ekzémy, alergie, kožné ochorenia, schizofrénia, nespavosť (Ako bojovať s nespavosťou?)
- ak ste príbuzní prvého či druhého stupňa osoby s celiakiou
Ak vás trápia niektoré z vyššie spomínaných problémov, najjednoduchšie sa pochybností zbavíte, ak navštívite odborníka. Nemusíte sa hneď desiť hadičky do krku, lebo prvým vyšetrením sú sérologické krvné testy na prítomnosť protilátok proti tkanivovej transglutaminázy (enzým vznikajúci pri poškodení enterocitu gliadínu).
Ak sa preukážu testy pozitívne, nastupuje na rad už hadička do žalúdka, kedy vám gastroenterológ urobí biopsiu, tzn. odoberie vám vzorku sliznice tenkého čreva o veľkosti cca 2 mm, kedy buď potvrdí alebo vyvráti zánik klkov, resp. celiakie. Biopsie sa nemusíte vôbec obávať. Jedná sa o výkon jednoduchý a nebolestivý vďaka sedatívam. Do desiatich minút máte vyšetrenie za sebou.
Ďalšou alternatívou je zakúpenie domáceho testu na celiakiu, ktorý sa volá Celiatik Test a stojí cez internet 12€. K tomuto testu postačí kvapka krvi odobraná z prsta.
Nie každá zvýšená hodnota znamená výskyt celiakie, a preto je nutné si konečnú diagnózu nakoniec nechať potvrdiť u lekára.
Rovnako sa tak ani nemôžete spoliehať na negatívny výsledok testu, lebo aj napriek tomu môžete mať celiakiu, ako dokazujú skúsenosti užívateľov tohto domáceho testu. Približne u 5% ľudí s celiakiou sa krvné testy aj u lekára preukážu byť falošne negatívne.
Cesta k diagnóze je potom veľmi zložitá a mnohokrát potom trvá aj niekoľko rokov, než je celiakia diagnostikovaná (v priemere 6 – 10 rokov). Jedinou istotou skutočne zostáva biopsia.
Čo sú to črevné klky?
Sliznica zdravého tenkého čreva je charakteristická drobnými výbežkami, ktoré sa nazývajú črevné klky, vďaka ktorým dochádza k vstrebávaniu živín prijatých potravou. Klky sú u zdravého človeka vysoké 0,3 – 1,5 mm. Sú zodpovedné za vstrebávanie živín z potravy.
Na črevné klky celiakov však lepok pôsobí ako šmirgeľ na papier, ktorý klky ničí a tenké črevo je potom hladké, čím stráca schopnosť vstrebávať živiny.
Ak začne celiatik dodržiavať bezlepkovú diétu, ťažkosti vymiznú, črevné klky sa obnovia a tenké črevo sa zregeneruje.
Avšak, aj črevné klky zdravého človeka sú v dôsledku konzumácie lepku v ohrození, pretože ten klky zalepí a teda k vstrebávaniu živín taktiež nedochádza tak, ako by malo.
Život s celiákiou
Ak nie ste práve celiatikom,, ale aj napriek tomu vás tento článok zaujal natoľko, že ste ho prečítali až do konca, zrejme máte záujem o svoje zdravie a zaujíma vás, aký vplyv môžu mať konvenčné potraviny typu biele pečivo na váš celkový zdravotný stav.
Vedzte, že život bez lepku je plnohodnotnejší, čo ale spoznáte až s odstupom času. Objavíte iné chute a nové vône, vaše stravovanie nebude nudné a časom vám príde až neprirodzené zalepiť pocit hladu krajcom chleba namazaný niečím.