Kuchyňa

Ako používať zeleninu Bok Choy?

zelenina bok choyRady a tipy ako používať zeleninu Bok Choy. Bok Choy, čiže čínska kapusta, je kapustová zelenina rovnako ako naša klasické kapusta. Jeho využitie sa u nás obmedzilo iba na prípravu zeleninových šalátov, existuje však viac spôsobov, ako túto zeleninu v kuchyni používať. V dnešnej dobe je už Bok Choy možné zohnať aj v bežných supermarketoch. Ak sa chcete o využití tejto zeleniny dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

Čo je to Bok Choy?

Je to rastlina príbuzná mangoldu, ktorá pochádza z Číny a dá sa pestovať celoročne. Využíva sa najmä v ázijskej kuchyni.

Ide o druh noblesnej čínskej kapusty s krátkymi masívnymi stonkami svetlo zelenej až bielej farby s krásne lesklými, bohatými, hladkými a aj rôzne farebnými zelenými listami, ktoré majú často bohaté vrúbkovanie.

Listy a zvlášť biele hladké stonky majú peknú textúru a sú chrumkavé. Ich chuť sa pohybuje niekde medzi kapustou, kelom a špenátom, je dokonca trochu sladkastá.

Zvlášť mladé kúsky Bok Choy, niekedy tiež nazývané „baby bok choy“ sa jedia čerstvé, sú totiž najjemnejšie, čo ocenia milovníci šalátov. Labužníci však vedia, že najlepší bok choy je len krátko uvarený.

Pozitívne účinky Bok Choy na ľudský organizmus

využitie pak choyMimo skvelej chuti a chrumkavosti dodá pokrmom tiež veľa cenných látok.

V listoch  Bok Choy sa nachádza tiež vápnik, draslík, železo, horčík, beta karotén, takmer celý B-komplex, z ktorého spomeňme vitamín B1, B2, B5, B6, B9. Tieto vitamíny patria na zoznam esenciálnych látok, telo si ich nedokáže vytvoriť a je teda potrebné ich dopĺňať stravou.

Podľa výskumov 100 g sviežich zelených listov Bok Choy obsahuje približne 45 mg vitamínu C, čo zodpovedá 75% odporúčanej dennej dávky.

V rovnakom množstve potom nachádzame približne 13 kalórií, ako je teda vidno, táto listová zelenina by sa mala stať neoddeliteľnou súčasťou redukčného, ​​ale aj diabetického jedálnička.

Z ďalších biologicky aktívnych látok spomeňme napríklad luteín a zeaxantín, ktoré sa pozitívne podpíšu na stave nášho zraku, ďalej to bude vitamín K, zaisťujúcizodpovedajúcu zrážanlivosť krvi, mineralizáciu kostí, bunkový rast či metabolizmus proteínov cievnej steny.

Táto zelenina má protisklerotické a protinádorové účinky, čistí organizmus a pomáha tráveniu. Ako bolo spomenuté,táto zelenina navyše obsahuje len veľmi málo kalórií a napomáha chudnutiu. Používa sa v najrôznejších kuchynských úpravách.

Využitie Bok Choy v studenej kuchyni

Najlepšie je konzumovať túto listovú zeleninu v surovom stave, zachová si tak najviac cenných látok. Surové listy môžete pridať do už spomínaných zeleninových šalátov alebo do smoothies. Tento šalát sa dá kombinovať napríklad s melónom, avokádom a citrónovou alebo octovou zálievkou.

Výživovú hodnotu čínskej kapusty je možné podporiť mliečnym kvasením.

Využitie Bok Choy v teplej kuchyni

netradičná čínska zeleninaTáto listová zelenina obsahuje pomerne dosť vody, ak ho teda prevaríte, listy majú tendenciu veľmi rýchlo zvädnúť.

Ak si chcete skutočne pochutnať, na niekoľko málo minút vložte listy do vriacej vody, čo by malo zachovať ich jemný chrumkavý charakter. Následne na minútu ponorte do ľadovej vody a vysušte.

Čínsku kapustu potom môžete ďalej využiť pri zapekanie, grilovanie, dusenie, smaženie, ale aj pri príprave polievok. Veľmi vhodná je kombinácia cesnaku a zázvoru.

Využitie v ázijskej kuchyni

V ázijskej kuchyni existuje nepreberné množstvo receptov s použitím čínskej kapusty. Medzi najpopulárnejšie úpravy patria rezance s mäsom, bok choy s ďalšou zeleninou pripravované vo woku.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button