Ako si vybraťKuchyňa

Ako kúpiť čerstvé huby na trhu?

huby na trhu Zeleninové a iné farmárske trhy sú v plnom prúde a s nadchádzajúcou hubovou sezónou aj čerstvé huby na trhu. V našom článku sa dočítate niekoľko rád. Poradíme ako a u koho huby na trhu mali nakupovať, aby ste si na nich pochutnali a nehrozili vám zdravotné ťažkosti. Budete k tomu potrebovať trochu vášho času a samozrejme sedliacky rozum, pretože ten je v tejto dobe nad zlato.

Kto môže predávať huby na trhu

Osoba, ktorá uvádza do obehu pestované alebo voľne rastúce huby musí mať oprávnenie na podnikanie a zloženú skúšku, preukazujúcu znalosť húb. Mala by mať tiež potravinársky preukaz.

Osvedčenie zo znalosti húb

Osvedčenie možno získať na hygienickej stanici. Prihlásiť sa ku skúške môže osoba staršia ako 18 rokov, zdravotne spôsobilá – potvrdenie vydá praktický lekár. Skúška sa skladá z písomnej a praktickej časti. Najprv je na rade písomný test.

V otázkach týkajúcich sa jedovatých húb nie je povolená žiadna chyba. V jedlých hubách sa môžete dvakrát pomýliť. Kto úspešne zloží písomnú časť, ide k ústnej skúške. Čaká vás poznávanie húb. Je dobré prejsť si niekoľko kníh o hubách alebo atlasov.

nákup húb na trhuNiektoré fotky sú o dosť iné, než skutočný vzhľad húb. Je nutné poznať príznaky otráv, druhy otráv a prvá pomoc pri nich, členenie húb do skupín a podskupín, ich znaky, zásady pri zbere a uchovávaní húb. Znalostných požiadaviek je viac, ich zoznam obsahuje príslušná vyhláška.

Predajca, ktorý chce predávať huby na trhu je povinný sa preukázať osvedčením, ak ho o to požiadate.

Aké huby je možné na trhoch predávať

Na trhoch sa smú predávať len huby, ktoré sú u nás povolené vyhláškou na predaj. Táto vyhláška obsahuje asi 50 druhov húb. Nie sú medzi nimi šampiňóny z prírody ani obľúbené plávky. Tieto huby sa smú predávať len na priemyselné spracovanie a na potravinárske účely.

Obľúbená muchotrávka červenkastá, sa na trhoch tiež nemôže predávať. Niektoré plodnice húb sa smú ponúkať len mladé, napr. bedľa vysoká, masliak kravský, stmuľka inovaťová, u iných zase len klobúčiky bez nôžky – podpňovka.

Stánok na predaj húb

Stánok, kde huby na trhu nakupujeme, by mal byť označený na viditeľnom mieste menom a adresou predávajúceho. Každý druh huby musí byť označený rodovým a druhovým menom, cenou za akú sa huby predávajú a dátumom ich spotreby. Pri voľne rastúcich druhov húb vyhláška stanovuje spotrebovať je do 3 dní od zberu.

Huby z voľnej prírody sa prepravujú a skladujú pri teplotách od 0 do 10 ° C a môžu byť uložené iba v jednej vrstve.

Nekupujeme huby, ktoré má trhovec vystavené niekde na stolčeku pri ceste.

Stav húb na predaj

predaj húbČerstvé huby na trhu ponúkané na predaj musia byť suché, nezaparené, nasucho očistené, bez známok plesní, hniloby či cudzích prímesí.

Môžu byť rozdelené jedným rezom, avšak klobúčik musí zostať pevne spojený s nožičkou.

Výnimku tvoria len hríby, ktorých klobúky sa môžu predávať zvlášť, ak bol hlúbik oddelený z dôvodu červivosti. Klobúky sa nesmú lúpať pri žiadnom druhu okrem masliakov. Huby by mali ležať na čistom papieri.

Je povolené predávať mierne červivé huby, avšak ja neodporúčam takéto huby kupovať. Huby, ktorým chýba viac ako štvrtina klobúka sa nesmú ponúkať na predaj.

Predajca musí mať znalosti

Správny a znalý predajca húb rád odpovie na vaše otázky, poradí vám so spracovaním, napríklad pridá aj nejaké zaručené recepty.

Upozorní vás tiež na niektoré zásady pri príprave, napr. správnu dĺžku varenia pri podpňovkách, hríbe kováč, atď.

Prajem vám úspešný nákup húb!

Tip

Na farmárskych trhoch majú veľmi dobre ošetrené podmienky predaja húb.

Varovanie

Nikdy nekupujte huby u cestných predajcov!

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button