Recepty

Ako urobiť uhorkový šalát?

Ako urobiť uhorkový šalátAk podáme k hlavnému jedlu uhorkový šalát, zvyčajne sa trafíme všetkým stravníkom do chuti. Uhorky sú síce pre niekoho ťažšie stráviteľné, ale tomu možno niektorými drobnými „fintami“ dopomôcť. Ako urobiť uhorkový šalát na viac spôsobov? A ako urobiť uhorkový šalát lepšie stráviteľným? Prinášame niekoľko osvedčených tipov.

Na uhorkový šalát budete potrebovať:

  • suroviny podľa jednotlivých návodov
  • základné kuchynské vybavenie

Návod na prípravu uhorkového šalátu

Uhorkový šalátUhorkový šalát chutí väčšine ľudí, asi aj preto, že sú naň od svojho detstva zvyknutí. Najčastejšie sa šalát podáva ako príloha k slaným jedlám, ale keď je v domácnosti prebytok uhoriek, pripravuje sa šalát vo veľkej mise ako osviežujúce občerstvenie, ktoré je vždy „po ruke“.

Uhorky na šalát zvyčajne šúpeme. Keď máme uhorky „hadovky“ vypestované v skleníku (fóliovníku), môžeme ich na šalát použiť aj so šupkou (je mäkká).

Naopak uhorky pestované na záhrade na zemi a často znečistené zeminou vždy šúpeme. Po olúpaní, uhorky umyjeme.

Uhorky na šalát najčastejšie strúhame, a to buď na hrubšie rezance na strúhadle s veľkými očkami alebo uhorky na šalát strúhame na štrbinovom strúhadle. Malým a menším deťom a starým ľuďom uhorku strúhame na rezance.

Dochucovanie uhorkového šalátu

Po nastrúhaní uhoriek mierne nasolíme, aby pustili šťavu a zmäkli. Pustenú vodu nezlievame. Sú v nej obsiahnuté niektoré minerály a takisto dobre ochutí uhorkovú zálievku. Jedine pri príprave gréckeho šalátu tzatziki, ktorý by mal byť hustý, uhorku dôkladne vyžmýkame.

Ak máme uhoriek naozaj veľa a máme radi plné chute, postačí uhorky vo vlastnej šťave dochutiť cukrom, octom (citrónovou šťavou) a štipkou korenia.

Obvyklejší je postup, že jemne nasolené uhorky doplníme zálievkou z vody, octu (citróna) a cukru. Mierne okoreníme.

Uhorkový šalát na kysloV niektorých rodinách je v obľube aj šalát so zálievkou z kefíru, acidofilného mlieka alebo s kyslou smotanou (prípadne zo zmesí vymenovaných mliečnych produktov). K olovrantu alebo ľahkej večeri niekomu chutí šalát s bielym jogurtom.

Uhorkový šalát môžeme urobiť s pridaním nakrájaných paradajok a cibule. Ak máme uhoriek málo a nevyužitú mladú cuketu, môžeme šalát doplniť aj s nastrúhanou olúpanou a jadier zbavenou cuketou.

Ak uhorkový šalát s cuketou dochutíme cesnakom a pažitkou, alebo cibuľou a drvenou rascou, dosiahneme veľmi zaujímavé a príjemné chuťové varianty.

Tip pre lepšiu stráviteľnosť

Pre niekoho sú uhorky ťažšie stráviteľné. Niektoré pramene uvádzajú, že stráviteľnosti uhorkového šalátu pomôže lyžička dobrého oleja v zálievke.

Rovnako tak sa odporúča pre lepšiu stráviteľnosť dochucovať šalát aj strúčikom cesnaku.

Vyskúšajte si pripraviť aj šalát:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button