Ako urobiť paradajkový šalát?
Paradajkový šalát môžeme pojedať ako pikantnú a osviežujúcu prílohu k jedlám z mäsa alebo zo zeleniny. Alebo možno paradajkový šalát doplniť o nejaké výživnejšie zložky a podávať ho ako samostatné jedlo. Možno ho pripravovať na rôzne spôsoby. Najlepšie však chutí v „paradajkovej“ sezóne – z čerstvých paradajok.
Na paradajkový šalát budete potrebovať:
- doska
- ostrý nôž a niečo na miešanie (lyžice, vareška)
- miska
- suroviny podľa návodov
Paradajky, si ceníme pre ich osobitú chuť, vysoký obsah karoténu a vitamínu C, vápnika, draslíka, sodíka, horčíka a železa. Odrody paradajok majú rozličné plody – guľaté, vajcovité, laločnaté, drobné aj veľké.
Paradajky sa líšia aj farbou. Aj keď najčastejšou je červená, môžeme si kúpiť aj paradajky oranžové, žlté alebo až čokoládovo hnedé. Npariek rozličnej farbe je chuť paradajok až na mierne odchýlky vždy rovnaká – paradajková.
Aké paradajky vybrať
Na šalát používame zrelé a pevné paradajky. Nedozreté zelenkavé paradajky necháme buď na miske dozrieť alebo ich použijeme na prípravu čatní (chutney).
Na paradajkový šalát nepoužívame príliš zrelé a mäkké plody (tie sa zase hodia na paradajkovú omáčku, polievku, pretlak alebo kečup).
Paradajky nahnité alebo plesnivé rovno vyhodíme (hniloba a plesne
Šalát síce môžeme vďaka ponuke na trhu pripravovať po celý rok, najlepšie však chutí z paradajok, ktoré sa priamo z poľa dostali na trh a neprešli „chemickou mučiarňou“ dozráváren.
Paradajkový šalát z bledých červenkastých gulí kúpených mimo sezóny v supermarkete a paradajkový šalát pripravený z čerstvých letných plodov – to sú dve úplne iné jedlá.
Návod na prípravu paradajkového šalátu krok po kroku
Paradajky na šalát dôkladne umyjeme v studenej vode, opláchneme prúdom vody a necháme odkvapkať.
Na čistej doske, ktorá je určená na krájanie zeleniny, nakrájame paradajky na plátky alebo osminky.
Na jednu porciu počítame jednu alebo dve paradajky, keď sa jedná o prílohový šalát, alebo aspoň štyri paradajky na jednu porciu, ak budeme šalát podávať ako samostatné jedlo.
Záleží však aj na tom, pre ako zdatných jedákov šalát pripravujeme.
Šalát najčastejšie kombinujeme s cibuľou, ktorá chuť paradajok dobre dopĺňa.
Prílohový šalát najčastejšie zalievame sladkokyslou zálievkou pripravenou z vody, octu (citrónovej šťavy), soli a cukru.
Zálievka
Do zálievky pridávame olej – pre lepšiu chuť, stráviteľnosť a pre lepšie využitie provitamínu A – karoténu, ktorý sa bez tuku v našom tráviacom trakte nerozpustí. Na olej nezabúdame hlavne vtedy, keď pripravujeme paradajkový šalát pre ľudí so zhoršeným trávením.
Šaláty, ktoré budeme kombinovať s ďalšími prísadami a podávať ako hlavné jedlo spájame zálievkou z oleja (najlepšie olivového), majonézou, jogurtom či kyslou smotanou. Zálievky buď priamo vmiešame do zmesy (olej, majonézu) alebo ich podávame zvlášť a prelievame nimi jednotlivé porcie.
Šalát môžeme nechať odležať v chladničke, ale stačí len tak pol hodina pred podávaním, dlhšie skladovanie paradajkového šalátu naopak škodí – paradajky v koncentrovanom prostredí púšťajú vodu a strácajú pevnosť.
Paradajkový šalát ako hlavné jedlo
Keď chceme pripraviť šalát ako hlavné jedlo, môžeme paradajky (a cibuľu, bez tej šaláty chutia fádne) dopĺňať: vajcom vareným na tvrdo, syrami (eidam, čedar, jadel, balkánsky, strúhaný parmezán alebo rozdrobená niva), šunkou, kvalitnou údeninou, kuracím mäsom, varenými cestovinami.
Zo zeleniny môžeme do paradajkového šalátu pridať zeleninovú papriku, uhorky, na hrubo strúhanou cuketu, na jemno pokrájaný pór, na skus uvarený a na drobné ružičky rozobratý karfiol, plátky čerstvého cesnaku, olivy (zelené aj čierne). Prečítajte si aj články ako urobiť paradajkový šalát s cibuľou a ako urobiť paradajkový šalát s majonézou.
Tipy ako vylepšiť paradajkový šalát
Šalát koreníme soľou, cukrom octom (citrónom) a mletým čiernym korením – základné dochutenie. Zálievku (majonézové, jogurtové a smotanové) môžeme dochutiť cesnakom, trebulkou, bazalkou (najmä čerstvá bazalka paradajkový šalát veľmi dobre dochutí), mletou paprikou alebo chilli, karí korením.
Paradajkový šalát chutí výborne s chlebom a s celozrnným aj bielym pečivom.