Recepty

Ako upiecť čučoriedkové koláče?

čučoriedkové koláče Recept na čučoriedkové koláče. Čučoriedkové koláče by sa mohli smelo zaradiť do „zlatého fondu česko-moravskej kuchyne“, keby nejaký existoval. Čučoriedkové koláče je možné piecť po celý rok, najlepšie však chutia začiatkom leta, kedy je onen „čas čučoriedkových koláčov„. Sú rôzne recepty aj spôsoby, ako upiecť čučoriedkové koláče. Prinášame jednu z možností. Inšpirujte sa v kuchyni aj vy.

Čo budete potrebovať na čučoriedkové koláče:

  • čučoriedky (čerstvé alebo mrazené)
  • suroviny na cesto
  • perník, odrobinky
  • kuchynské vybavenie, rúra

Čučoriedkové koláče sú jemné pečivo zhotovené z kysnutého cesta a čerstvých, prípadne mrazených čučoriedok.

Na rozdiel od buchiet sú pri čučoriedkových koláčoch, čučoriedky na povrchu koláčov. Koláče s čučoriedkami majú guľatý tvar, optimálna veľkosť po upečení je asi do desať centimetrov.

Čučoriedky púšťajú veľa šťavy, aj z toho dôvodu mávajú čučoriedkové koláče nejakú „posýpku“. Jednoduchší spôsob je upiecť čučoriedkový koláč ako jeden kus – v okrúhlej forme alebo na plechu ( bublanina s posýpkou).

Príprava čučoriedkových koláčov krok za krokom

Príprava čučoriedok

recept na čučoriedkové koláčeNajprv pripravte čučoriedky. Preberte ich, zbavte ich poškodených plodov, zelených lístkov, príliš dlhých stopiek a ihličia. Čučoriedky pred pečením koláča nepreplachujte, zvodnateli by.

Ak budete používať mrazené čučoriedky, vyberte ich z mrazničky, aby povolili, ale nerozmrazujte ich. Zavárané čučoriedky nie sú príliš vhodné, pečením by sa zmenili na kašu.

Príprava cesta

Pol kilogramu preosiatej polohrubej múky (môže byť aj napoly s múkou hladkou) zmiešajte so 120 gramami práškového cukru, jedným vanilkovým cukrom, kôrou z polovice kefkou umytého citróna, štvrť lyžičkou soli.

Z deci mlieka, jednej lyžice múčne zmesi a polovice balíčka kvasníc pripravte kvások. Do múky vlejte vzídený kvások, pridajte dva žĺtky, deciliter smotany a prilejte 125 (pol kocky) rozpustenej Hery alebo podobného tuku na pečenie.

Pracovanie s cestom

Vareškou alebo hnetačom vypracujte hladké cesto. Keby bolo príliš tvrdé, prikvapnite mlieko, ale opatrne. Cesto musí byť mäkké, ale nie rozmočené.

Správne vypracované cesto je jedným z pilierov prípravy: musí byť hladké, lesklé a nesmie sa lepiť na steny misy (alebo nádoby). Cesto zakryte čistou utierkou a nechajte asi pol hodiny kysnúť.

Príprava posýpky

Zo 100 gramov hrubej múky, 100 gramov práškového cukru, lyžičky mletej škorice a 50 gramov pravého masla vypracujte posýpku („žmolenku“, múčku).

Otázka použitia druhu múky na posýpku býva predmetom veselých sporov – podľa zvyklostí jednotliví kuchári používajú všetky druhy pšeničnej múky, takže na tom tak nezáleží. Nastrúhajte kúsok perníka na varenie alebo niekoľko rumových perníčkov (perník nemusí byť).

Príprava koláčov

kysnuté čučoriedkové koláčeZ vykysnutého cesta vykrajujte rovnako veľké kúsky, rukami ich zaguľaťte a dlaňou roztlačte na ploché kotúče. Preneste ich na tukom dobre vymastený plech. Klaďte ich asi dva centimetre od seba.

Nájdite si vhodný pohárik alebo iný hygienicky nezávadný predmet s kruhovou základňou, ktorej priemer bude asi o dva centimetre menší ako koláčiky.

Pohárik jemne pritlačte na stred koláča a vytlačte tak rovnomernú priehlbinku. Do nej navŕšte čučoriedky (spečením klesnú) a husto zasypte strúhaným perníkom alebo posýpkou (alebo oboma). Snažte sa, aby ste čučoriedky aj posýpku udržali vo vyhĺbenom strede.

Pečenie čučoriedkových koláčov

Na záver okraje koláčov potrite rozšľahanými bielkami alebo len rozpusteným tukom. Pečte v rúre vyhriatej na 180 stupňov.

Upečené čučoriedkové koláče podávajte vychladnuté. Už nie je potrebné ich cukrovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button