Ako urobiť uhorkové rezy?
Uhorkové rezy sú variantou uhoriek nakladaných do sladkokyslého nálevu a potom obvykle sterilizovaných. Naložiť uhorkové rezy nie je ťažké, ale napriek tomu je možné dopustiť sa pri ich príprave niekoľkých chýb, ktoré sa odrazia na výsledku. Náš postup je určený predovšetkým tým, ktorí nemajú s nakladaním uhorkových rezov moc skúseností.
Na uhorkové rezy budete potrebovať:
- uhorky
- zaváracie poháre
- ingrediencie na nálev
- zavárací hrniec, sporák
Aké uhorky použiť
Uhorkové rezy pripravujeme z uhoriek poľných, šalátových, skleníkových „hadovek“ alebo aj z prerastených uhoriek „nakladačiek“. Ak majú uhorky príliš silnú šupku (uhorky poľné), je lepšie uhorky olúpať. Uhorky s jemnejšou šupkou (hadovky) nakladáme so šupkou. Uhorky „nakladačky“ najprv z oboch strán ochutnáme, či nie sú horké.
Keď budeme používať uhorky nelúpané, dôkladne ich umyjeme (pomocou kefky) a opláchneme. Keď uhorky šúpeme, opláchneme ich pod tečúcou vodou pred aj po olúpaní.
Uhorky na uhorkové rezy krájame buď na koliečka alebo na dlhšie pásiky. Kolieska by mali byť rovnako široké, pásiky približne rovnako dlhé a široké.
Niekedy máme poľné uhorky dosť zrelé, a tie majú tuhé jadrá. Kto nemá jadrá v rezoch rád, môže jadrovník vydlabať lyžičkou. Rezy potom budú mať tvar polmesiačikov.
Aké zaváracie poháre použiť
Na uhorkové rezy sa viac hodia širšie zaváracie poháre. Vhodné sú zaváracie poháre 0,7 litra. Pohár pred použitím umyjeme v saponáte (tým sa odmastí), dôkladne opláchneme horúcou vodou a necháme uschnúť. Rovnako si pripravíme viečka na poháre.
Uhorky ukladámedo pohárov ekonomicky, aby sa ich tam vošlo pokiaľ možno čo najviac.
Do uhorkových rezov môžeme pridať tradičnú zeleninu na dochutenie: cibuľu, mrkvu, chren, feferónku, cesnak. Mrkvu, chren či feferónku pridávame len na chuť, cibuľou šetriť nemusíme, môžeme ňou uhorkové rezy prekladať. Feferónku nedávame do všetkých pohárov, aby sme mali aj jemnejšiu verziu so širším využitím. Cibuľu krájame na mesiačiky, aby sa čo najmenej rozpadla.
Keď budeme nakladať olúpané a na pásiky nakrájané uhorkové rezy, môžeme ich najprv na niekoľko hodín osoliť a nechať odležať. Pustia vodu a spevnia sa. Pustenú vodu zlejeme a nepoužijeme.
Uhorkové rezy môžeme nakladať do komerčne pripravených konzervačných zmesí na zeleninu, alebo si môžeme pripraviť vlastný nálev. Na uhorkové rezy sa viac hodí korenistejšie a sladšie nálevy.
Sladšie nálevy sú potrebné najmä na rezy z olúpaných uhoriek, príliš kyslé olúpané uhorky sú častou chybou (bez šupky uhorka viac vstrebe ocot z nálevu).
Varenie uhoriek
Pri väčšom množstve uhoriek si nálev zvyčajne zvaríme v hrnci. Ak budeme zavárať len niekoľko pohárov, môžeme zvoliť typ nálevu, ktorý sa zavarí priamo v zaváracich pohároch. Je potrebné dodržať predpísanú veľkosť zavárania. Keď nespotrebujeme všetok zvarený nálev, môžeme ho zliať do fľaše a v najbližšej dobe spotrebovať pri ďalšom zaváraní uhoriek.
Zalejeme nálevom, počkáme, až nálev stečie do všetkých medzier medzi rezami a opatrne nálev dolievame.
Dbáme, aby sme korenie rovnomerne rozdelili do všetkých pohárov. Ak sa nám medzi rezami uhoriek tvoria vzduchové bubliny, pomocou úzkeho nožíka ich „vypustíme“.
Doba zavárania uhorkových rezov je ďalším kritickým bodom. Keď budeme sterilizovať málo, uhorky nám môžu začať kvasiť (najmä pri použití cukru do nálevu a pri pridaní veľa šťavnatej čerstvej cibule). Keď sterilizujeme príliš dlho, budú rezy rozvarené.
Všeobecná skúsenosť radí poháre s objemom 0,7 litra sterilizovať 20 minút pri teplote 80 stupňov. Litrové poháre potrebujú pri 80 stupňoch 25 minút, zato tretinovým pohárom stačí 15 minút. Preto do zaváracieho hrnca vkladáme poháre s rovnakým objemom (pokiaľ možno).
Keď poháre s uhorkovými rezmi vychladnú, skúsime (preklopením), či dobre drží viečko. Potom ich popíšeme rokom výroby (druh produktu nie je nutné popisovať, je ľahko rozpoznateľný). Ak sme do niektorej z pohárov pridali feferónku, je dobré to na etiketu označiť, aby sme potom túto ostrú pochúťku neotvorili pre deti.
Tipy na uhorkové rezy
Náš tip na overený nálev:
1 liter vody, 1/4 litra osempercentného octu, 60 g soli, 200 g cukru, 2 až 3 bobkové listy, 5 guličiek nového korenia, 8 guľôčok čierneho korenia, 3 kusy klinčekov, lyžičku horčičného semienka – korenie prevaríme s vodou a octom asi päť minút.