Ako urobiť dobrý vajíčkový šalát?
Vajíčkový šalát patrí do skupiny evergreenov slovenskej studenej kuchyne. Pripraviť vajíčkový šalát je veľmi ľahké. Pri dodržaní surovín na ňom v podstate nie je čo pokaziť. Ponúkame recept na jednoduchý vajíčkový šalát a pridávame niekoľko „fígľov“, použiteľných pri výrobe šalátu.
Čo je na dobrý vajíčkový šalát potrebné:
- ingrediencie uvedené pri jednotlivých receptoch
Kto si musí na vajíčkový šalát dávať pozor?
Vajíčkový šalát je vzhľadom k použitým surovinám pomerne ťažký, ale na druhú stranu sa na porciu počíta oveľa menšie váhové množstvo, než u ľahkých či zeleninových šalátov.
Vajíčkový šalát však patrí medzi „zakázané“ jedla pre ľudí s vysokým cholesterolom, s vyššími hodnotami tuku v krvi, s chorobami žlčníka a pečene, pri zápalových ochoreniach pankreasu a pre ľudí, ktorí si musia strážiť denný príjem tuku a vajec alebo príjem kalórií.
Vajíčkový šalát v kocke
Vajíčkový šalát je výrobok studenej kuchyne. Jeho základom sú varené vajcia, ďalej kyslé uhorky, cibuľa, varené zemiaky a majonéza.
Vajíčkový šalát sa dochucuje soľou, mletým čiernym korením (bielym alebo čiernym), plnotučnou horčicou, octom (v starších receptoch) alebo citrónovou šťavou, kvapkou worčesterovej omáčky, a prípadne štipkou cukru.
Vajíčkový šalát jeme s bielym alebo celozrnným pečivom (chleba je k nemu trochu „ostrý“). Je to potravina rýchlo podliehajúce skaze, preto treba šalát spotrebovať v deň výroby.
Najjednoduchší a najrýchlejší vajíčkový šalát
Tento recept urobíme celkom jednoducho.
Budeme potrebovať nasledujúce ingrediencie:
- 6 vychladnutých vajec natvrdo
- jednu cibuľu
- malá majonéza
- 1 lyžica plnotučnej horčice
- soľ, mleté čierne korenie – podľa chuti
Uvarené, vychladnuté vajíčka nakrájame na prúžky alebo pretlačíme cez šalátovú mriežku. Doplníme jednu nakrájanú cibuľou a pridáme jednu malú dobrú majonézu (spoľahlivé sú tie tradičné).
Premiešame, dochutíme lyžicou plnotučnej horčice a podľa chuti soľou a mletým čiernym korením. Nemusíme nechávať odležať. Vajíčkový šalát podávame hneď s pečivom.
Už v tejto podobe je chutný, a v podstate mu nikto nič nevytkne.
Ak chceme pripraviť výborný vajíčkový šalát budeme potrebovať:
- 360 g vajec (jedno váži 50-60 g)
- 200 g studených varených zemiakov
- 180 g sterilizovaných sladkokyslých uhoriek
- 160 g základnej neriedenej majonézy
- 80-100 g surovej cibule
- 55 g plnotučnej horčice
- soľ, mleté čierne korenie, štipku cukru
- trochu nálevu z uhoriek
- dve kvapky worcesterskej omáčky
Príprava vajíčkového šalátu šalátu
Vajíčka rozpolíme a nakrájame na jemné prúžky alebo ich pretlačíme šalátovou mriežkou.
Vychladnuté, v šupke uvarené, zemiaky ošúpeme a nakrájame na veľmi drobné kúsky. Uhorky nasekáme na malé kocky. Cibuľu olúpeme a nakrájame buď na veľmi jemné prúžky, alebo na drobné kocky.
Príprava majonézy
Asi hodinu vopred vyberieme vajcia a rastlinný olej z chladničky, aby mali rovnakú teplotu. Oddelíme dva žĺtky a dáme do nádoby na šľahanie.
Pridáme štipku soli. Šľahačom, prípadne ručné šľahacou metlou, vyšľaháme vajcia so soľou, a zároveň po kvapkách pridávame olej. Keď majonéza zhustne, môžeme zosilniť pramienok. Majonéza je hotová, keď je tuhá a nepadá z metly.
Na záver do majonézy zašľaháme horčicu, štipku cukru a trochu citrónovej šťavy. Na dva žĺtky spotrebujeme 110 až 130 g oleja, u väčších žĺtkov budeme oleja potrebovať viac.
Dokončenie vajíčkového šalátu
Majonézou spojíme pripravenú zmes. Ak je príliš hustá, opatrne prikvapneme vodu z uhoriek.
Dochutíme mletým čiernym korením, dvoma kvapkami worčestrovej omáčky a opatrne dosolíme. Dobre zamiešame. Pretože sú použité varené zemiaky, dáme vajíčkový šalát aspoň na hodinu do chladu, aby sa chute spojili. Podávame s pečivom alebo natierame na plátky sendviča.
Triky ako vylepšiť vajíčkový šalát
Najmä mladá šťavnatá cibuľa niekedy môže v šaláte zhorknúť. Niektoré deti nemajú príliš radi chuť cibule. Preto môžeme nakrájanú cibuľu pred použitím spariť – dáme ju do sitka, prelejeme vriacou vodou a necháme odkvapkať a vychladnúť.
Ďalšia „vychytávka“ s cibuľou: keď nemáme kyslé uhorky, môžeme cibuľu pár minút povariť v náleve z vody, octu, soli a trochy cukru. Scedíme a hneď prepláchneme studenou vodou. Cibuľa nielen dostane príjemne sladkokyslú chuť, ale aj príjemne skrehne.
S čím najviac tento šalát ladí?
Vajíčkový šalát veľmi dobre ladí s paradajkami, no a paradajky zase s bazalkou. Preto nám vajíčkový šalát môže poslúžiť aj ako náplň do vydlabaných paradajok.
Bazalka plnené paradajky ozdobí a dochutí. A kto ju nemá rád, môže ju odložiť. Plnené paradajky možno podávať ako studený predkrm alebo ako pohostenie pri rôznych párty (grilovanie, a podobne).
Tipy
Domáca majonéza je nielen chutnejšia a zdravšia ako kupovaná (nie sú v nej žiadne emulgátory ani konzervanty), ale tiež je výrazne lacnejšia. Príprava trvá asi tri minúty a zvládne to aj človek, ktorý nie je v kuchyni práve kráľom.
Pozor! Ak nebudeme mať suroviny na majonézu rovnako teplé, alebo budeme olej spočiatku prilievať veľkým prúdom, vznikne žĺtkovo-olejová emulzia. Nič však nie je stratené.
Do nádoby na šľahanie dáme ďalší žĺtok, šľaháme a tentoraz skutočne po kvapkách prilievame žĺtkovú emulziu.
Ak všetko urobíte správne, musí to vyjsť.
Zvyšné bielka uvaríme vo vhodnej nádobe v mikrovlnnej rúre a jemne rozsekáme do šalátu.
Varovanie
Spojiť vajíčkový šalát s niečim iným, než je majonéza, to je „škoda surovín“ (slová profesionálnej odborníčky na šaláty – kuchárky pre studenú kuchyňu). Všetky experimenty s použitím jogurtu alebo kyslej smotany končí tak, že výrobok väčšinou musí tvorca pochváliť a zjesť sám, nikomu okrem neho totiž nechutí.
Doplnenie iných surovín (syr, údeniny) je možné, potom to však bude nejaký iný majonézový šalát podľa fantázie, ale nie klasický vajíčkový šalát.
Do šalátov nepoužívame kupovanú tatársku omáčku. Jednak má už svoju vlastnú chuť a jednak tým šalát získa slizkú konzistenciu (emulgátory v každej kupovanej tatárskej omáčke).