Recepty

Ako urobiť cuketové placky?

Ako urobiť cuketové palckyCuketové placky nemajú nič spoločné so zemiakmi, tak ako ruské vajcia s Ruskom či španielsky vtáčik so Španielskom. Cuketové placky sú tenké placky pripravované a korenené rovnako ako obľúbené slovenské zemiakové placky, len je na ich výrobu namiesto zemiakov použitá strúhaná cuketa. Tieto placky  pripravujeme v lete a na jeseň, keď je na trhu aj v záhradkách dostatok (až prebytok) cukiet. 

Na cuketové placky budete potrebovať:

  • kuchynské vybavenie a zariadenie
  • cuketa a ďalšie prísady podľa receptu

Cuketové palacinkyV slovenských kuchyniach sa cuketa objavila v 80. rokoch v masovom meradle.

Dôvodom k rýchlemu rozšíreniu bolo vtedy ľahké a rýchle pestovanie, ktoré zvládne aj nie príliš zdatný záhradník, veľká a lacná úroda a nedostatok výberu zeleniny. Svoju dobrú celoročnú dostupnosť si zachováva stále.

Na rozdiel od uhoriek sa takmer vždy podáva tepelne upravená. To je ale len zaužívaný stereotyp, pretože najmä mladá cuketa je chutná aj surová, napríklad ako súčasť zeleninových šalátov.

Sama o sebe má veľmi jemnú chuť a naopak ľahko preberá chuť prísad, je teda veľmi vhodné ju silno koreniť a používať výrazné ingrediencie, ako je napr. cesnak, ktorý ju dobre dopĺňa.

Návod na prípravu cuketových placiek krok po kroku

Cuketové zemiakové placky urobíme rovnakým postupom, ako keď používame zemiaky. Základ tvoria cukety nastrúhané na strúhadle s malými alebo väčšími očkami – to treba vyskúšať, pretože každému vyhovuje iná konzistencia cesta.

Cuketa sa nechá chvíľu odležať, aby pustila prebytočnú vodu. Cesto sa potom spevní surovým vajcom a zahustí múkou. Ako korenie sa používa – cesnak, majorán, mleté ​​čierne korenie, drvená rasca.

Cuketové plackyCesto na placky kladieme naberačkou na tukom vymazanú dobre rozpálenú panvicu. Osvedčili sa panvice s titánovým alebo teflónovým povrchom, pretože na ne sa placky neprichytávajú a netrhajú sa. Cesto rozotrieme čo možno najtenšie, aby boli placky chrumkavé, ako to má asi každý najradšej.

Placky opekáme po oboch stranách. Aby zostali chrumkavé, zbytočne s ich servírovaním neleníme a dávame ich stravníkom hneď na tanieriky.

Trochu tým utrpí kultúra stolovania, ale domáca príprava placiek (teda aj cuketových) je niekedy taká malá spoločenská udalosť, na ktorej sa podieľa viac ľudí, takže to v kruhu priateľov nevadí.

Len nesmieme ako hostitelia zabudnúť na dostatok papierových obrúskov na prsty, pretože aj cuketové placky najlepšie chutia bez príboru.

Tipy ako vylepšiť cuketové placky

Cesto na cuketové placky môžeme urobiť s pridaním syrov, údeniny, chudej slaniny. Alebo možno horúce  placky posypať strúhaným syrom.

Malé cuketové placky môžeme podávať ako prílohu k dusenej zelenine, špenátu alebo k menej výraznému dusenému mäsu.

Vyskúšajte aj tieto recepty na:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button