Ako urobiť placky z tekvice?
Prinášame vám recept na placky z tekvice. Využite ponuku jesenných trhov a skúste si doma uvariť nejaký pokrm z tekvice. Tekvica sa nemôže pýšiť záplavou vitamínov, obsahujú malé množstvo vitamínu C a niektoré vitamíny skupiny B, ale tie s oranžovo sfarbenou dužinou majú veľké množstvo beta-karoténu (provitamín A). Vysoký obsah vlákniny obsiahnutý v plodoch pôsobí dobre na zažívanie a črevnú peristaltiku. Tekvica obsahuje až 90% vody, má silné močopudné účinky a priaznivo ovplyvňuje činnosť srdca a obličiek. V kuchyni sa tekvica dobre uplatní ako náhrada zemiakov v niektorých jedlách.
Čo potrebujeme na placky z tekvice:
Postup ako pripraviť placky z tekvice krok po kroku
Vo vode uvaríme rozpolenú a vydlabanú tekvicu. Tekvicu odrody Hokkaido varíme aj so šupkou, tá varením zmäkne a jej sýto oranžová farba prepožičia pokrmu lákavú farbu. Ostatné druhy tekvíc olúpeme.
Namiesto varenia vo vode môžeme tekvicu upiecť v rúre (zabalenú v alobale).
Pečenie je výhodnejšie, takto pripravená tekvica má lepšiu chuť.
Mäkkú tekvicu nastrúhame na strúhadle s väčšími okami. Osolíme ju. Pridáme škvarky, vajce a hladkú múku.
Najprv vareškou a potom rukami vypracujeme cesto.
Na 400 g postrúhanej tekvice stačí pridať 1 vajce, 100 g oškvarkov a múky toľko, aby vzniklo cesto ako na placky z varených zemiakov.
Namočenými rukami tvoríme z cesta placky. Cesto rýchlo vlhne, musíme pracovať rýchlo.
Smaženie placiek z tekvice
Placky smažíme vo vyššej vrstve tuku. Najlepšie chutia pripravené na masti. Zástancovia zdravej výživy použijú olej a prebytočný tuk odsajú po vypražení obrúskom.
Placky podávame k čaju alebo mlieku. Sú chuťou takmer nerozoznateľné od zemiakových placiek. Presvedčte sa sami.
Vyskúšajte aj tieto výborné recepty na placky: