Recepty

Ako urobiť oškvarkové praclíky?

oškvarkové pečivo Recept na slané oškvarkové praclíky. Krehké praclíky zo škvarkového cesta sú nenáročné na výrobu aj suroviny. Ich výroba je jednoduchá a rýchla. Oškvarkové praclíky môžete tvarovať pretláčaním, čo je výhodné z niekoľkých dôvodov, jedným z nich je napríklad, že môžete dodať praclíkom ľubovoľnú podobu. Ponúkame jednoduchý recept na oškvarkové praclíky, ktorými môžete spestriť výber pohostenia napríklad pri silvestrovskej alebo inej party.

Čo budete potrebovať na oškvarkové praclíky:

  • 300 g polohrubej múky
  • 250 g mletých oškvarkov
  • 1/2 prášku do pečiva
  • 1 celé vajce
  • 1 malá lyžička soli
  • 1 malá lyžička čierneho korenia
  • 1 malá lyžička papriky

Oškvarkové praclíky

Oškvarkové praclíky rozhodne nie sú žiadna diéta. Na druhú stranu – aj pri výrobe iného krehkého pečiva sa používa pomerne dosť tuku, o sladkých cukrovinkách ani nehovoriac. Tiež sa nepredpokladá, že by sa niekto škvarkovými praclíkmi prejedal.

A posledný argument na obranu škvarkového pečiva: nepečie sa každý deň, skôr naozaj len výnimočne: na Silvestra alebo pri inej príležitosti, kedy sa očakáva zvýšená konzumácia alkoholu (oškvarkové praclíky ponúka efektívnu možnosť „niečoho malého“ popri popíjaní alkoholických nápojov, za čo bude vďačný aj organizmus a žalúdok – dodávka solí napríklad)

Príprava oškvarkových praclíkov krok za krokom

recept na oškvarkové praclíkyVýroba škvarkových praclíkov je prekvapivo jednoduchá. Na jednu várku (jeden plech) potrebujete len 300 gramov polohrubej múky, pol prášku do pečiva, 250 g mletých oškvarkov, malú lyžičku soli, malú lyžičku mletého čierneho korenia a pálivej papriky, a jedno celé vajce. Suché prísady premiešajte v múke, pridajte škvarky a vajcia a vypracujte na cesto.

Najrýchlejší spôsob, ako tvarovať oškvarkové praclíky, je pretláčanie. Cesto je trochu menej súdržné (ako napríklad cesto na kokosové linecké koláčiky).

Ak ste oškvarky mleli na mäsovom mlynčeku, a máte k nemu nástavec na výrobu sušienok, je pretláčanie výhodné aj preto, že si neprirábate žiadne ďalšie znečistené riady.

Keď strojček nemáte, môžete použiť univerzálnu „striekačku“, prípadne igelitové vrecko, na ktorom odstrihnete roh.

Tvarovanie oškvarkových praclíkov

Na masový strojček pripevnite lištu s vrúbkovaným otvorom, eventuálne do „striekačky“ upevnite nadstavec s väčším vrúbkovaným otvorom.

Nástroj naplňte cestom. Mletím (respektíve tlakom na piest) vytvárate valčeky, ktoré môžete ďalej ľubovoľne tvarovať: tyčinky, krúžky, „okuliare“, ale v prípade potreby napríklad aj písmená alebo číslice. Klaďte na suchý plech.

Pečenie

Oškvarkové praclíky pečite zvoľna – asi pri 150 stupňoch. Bude to trvať 15 až 20 minút. Nemôžete ich piecť rýchlo pri vyššej teplote. Prečo? Lebo cesto obsahuje už raz pečenú surovinuoškvarky, ktoré už nemôžete znovu piecť pri vysokej teplote – zhorkli by. Preto musíte záver pečenia dobre strážiť.

Praclíky musia byť len zlaté, nie hnedasté. Kontrolujte pokojne aj pri otvorenej rúre – praclíkom to neuškodí. Na správnom pečení závisí celý úspech.

Oškvarkové praclíky máte hotové

Tieto praclíky sú dobré začerstva aj po odležaní. Nevyžadujú žiadne špeciálne skladovanie. Sú krehké aj vtedy, keď mierne navlhnú.

oškvarkové pečivoĎalší variant: praclíky môžete potrieť rozšľahaným vajcom a sypať obľúbenými semienkami: mak, sezam, rasca,…

Keď ale pečieme rôzne druhy slaného pečiva, môžu oškvarkové praclíky pokojne zostať neosypané, nemusíte sa báť, druhová pestrosť bude zrejmá aj vizuálne.

Ak sa ale rozhodnete pre posypanie, odporúčam nechať časť škvarkových praclíkov neposypanú, nakoľko niekto by si rád na nich pochutil, avšak semienka veľmi nemá rád.

Varovanie

Použitie nástroja s piestom vyžaduje väčšiu fyzickú silu.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button