Recepty

Ako si urobiť domáci džús z lesného ovocia?

džús z lesného ovociaTento domáci džús z lesného ovocia bol môj experiment. Varím doma deťom džús pomarančový, citrónový, mandarínkový alebo multivitamín. Od leta mám veľa zmrazených čučoriedok, malín a černíc. Potrebovala som ich postupne spracovať, a tak ma napadlo uvariť rodine džús z lesných plodov. Experiment sa mi vydaril a od tej doby ho rodinka vyžaduje pravidelne.

Čo je na domáci džús z lesného ovocia potrebné:

  • 4 väčšie jablká
  • 0,5 l lesných čučoriedok
  • Hrsť lesných černíc
  • Hrsť lesných malín
  • 2 citróny
  • 4 mrkvy
  • 30 g kyseliny citrónovej
  • 60 dkg cukru
  • 6 l vody

Aké kuchynské náčinie budete na džús z lesného ovocia potrebovať

Na prípravu domáceho džúsu budete ešte potrebovať veľký hrniec (asi 6 l), veľkú misu (asi 10 l), misu s lievikom (asi 3 l), jemné sitko, naberačku a fľaše, v ktorých potom budete džús skladovať.

Ja džús prelievam do 3 l veľkej fľaše a potom do krčahov, v ktorých džús skladujeme v chladničke. Výhodou je, že je džús vždy po ruke perfektne vychladený a osviežujúci.

Postup ako začať robiť domáci džús

ako urobit dzusVýrobu domáceho džúsu začneme tým, že si do veľkého hrnca dáme variť 5 l vody s 60 dkg krupicového cukru.

Ako voda začína mať malé bublinky, hrniec so sladkou vodou odstavíme z platne a nechám vychladnúť.

Do menšieho hrnca pokrájame ďalšie suroviny – jablká zbavíme jadierok a pokrájame ich na osminky (nechávam i šupku).

Ďalej olúpem citróny, ktoré zbavím semienok (džús by mohol mať horkastú príchuť), mrkvu olúpem a pokrájam ju na tenšie kolieska, pridám čučoriedky, maliny a černice.

Nakoniec všetko zalejeme litrom vody a pridáme 30 g kyseliny citrónovej. Takto varíme na miernom ohni (el. Sporák č. 4), dokiaľ nie je mrkva mäkká.

Akonáhle mrkva zmäkne, odstavíme hrniec z platničky a necháme vychladnúť.

Dokončenie receptu na domáci džús z lesného ovocia

Keď je sladká voda vychladená a ovocná zmes tiež, ovocnú zmesku rozsekám tyčovým mixérom na jemno, takmer na dreň.

Túto dreň prelejeme do veľkej misy a zalejeme ju sladkou vodou. Zmes potom prelievajú cez jemné sitko do misy s lievikom, z ktorej potom hotový džús putuje do skladovacích pohárov.

Skladovanie domáceho džúsu

Domáci džús z lesného ovocia skladujeme v chladnej miestnosti alebo v chladničke. Vydrží asi týždeň. Osobne som nezistila, akú má trvanlivosť, pretože u nás doma vyrobený ovocný nápoj sa vypije maximálne za 3 dni. Je výborný a chuťovo sa podobá komerčne predávaným džúsom.

Z jednej dávky získate okolo 6,5-7 l domáceho výborného džúsu a BEZ éčok!

Tipy

domaci dzusPoužila som mrazené lesné plody.

V lete použijeme samozrejme čerstvé plody a kto nemá k týmto surovinám prístup, možno si v obchode zakúpiť buď jednotlivé vrecká s čučoriedkami, malinami, černicami alebo predávajú mix lesného ovocia (asi 450 g vrecko).

Ak použijete mix, kúpte aspoň dve vrecúška.

Varovanie

Pri príprave a konzumácii tohto džúsu buďte opatrní, aby ste sa nepoliali, pretože čučoriedkami zafarbený džús nepustí.

Vyskúšajte aj recepty na tieto nápoje:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button