Recepty

Ako uvariť pažítkovú omáčku?

ako uvariť pažítkovú omáčkuVýborný recept ako uvariť pažitkovú omáčku. Pažitková omáčka k varenému hovädziemu mäsu alebo s vajcami natvrdo je typické jarné jedlo z čerstvých byliniek. Pažítky rašia v závislosti na teplote, niekedy už v marci, a je tak jednou z prvých čerstvých byliniek v kuchyni.

Dávame prednosť tepelne neupravovanej bylinke, aby sme zachovali dôležité vitamíny, ktoré by sme varom zničili. Pažítku, ak nemáte záhradku, si môžete kúpiť v obchode a pestovať na okennom parapete, je to ľahké. Pažítka sa pridáva do polievok, nátierok a šalátových zálievok. Prebytky sa dobre mrazia, v mrazničke vydržia do nasledujúcej úrody.

Čo je potrebné na pažítkovú omáčku:

  • 50 g maslapažítka
  • 2 mierne navŕšené polievkové lyžice hladkej múky
  • vývar z hovädzieho mäsa alebo kostí (približne 1 l)
  • 125 ml kyslej smotany
  • soľ podľa chuti
  • pažítka

Postup prípravy pažítkovej omáčky krok po kroku

Príprava vývaru

Omáčku pripravujeme z hovädzieho vývaru. Variantom je použitie mlieka, rovnako ako u kôprovej omáčky. Záleží na tom, čomu dáte prednosť, ale vyhýbala by som sa použitia bujónu v kocke. Kocka úplne prehluší chuť pažítky.

Vo vhodnej nádobe na rozpustenom masle dožlta opražíme hladkú múku. Pozor, aby sa nepripálila alebo nebola veľmi tmavá, nepriaznivo by ovplyvnila chuť hotové omáčky.

Omáčka

pažítková omáčkaZápražku zalejeme vývarom a metličkou poriadne prešľaháme, aby sme sa zbavili hrudiek. Za občasného šľahania varíme v neprikrytej nádobe najmenej 20 minút.

Za túto dobu by mala byť omáčka zredukovaná na správnu hustotu. Ak nie je, pokračujeme. Ak sa nepodarilo rozmiešať všetky hrudky, omáčku precedíme.

Do mierne vychladnutej omáčky vmiešame kyslú smotanu a soľ podľa chuti. Smotanu nepridávame do vriacej omáčky, zrazila by sa.

Ak chceme mať istotu, že sa smotana nezrazí, vmiešame do kelímku niekoľko lyžíc zľahka vychladnutého základu na pažítkovú omáčku a až potom smotanu vlejeme do hrnca a premiešame.

Vložíme pažítku

Pažítku umyjeme a pokrájame ostrým nožom na kúsky tesne pred pridaním do hotového pokrmu.

Zachováme tým viac vitamínov. Hotovú omáčku podávame s vareným hovädzím mäsom alebo vajcami natvrdo. Ako prílohu volíme žemľový alebo kysnutý knedlík.

Ďalej si prečítajte:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button