Recepty

Ako urobiť karfiolové placky?

Karfiolové palacinkyKarfiolové placky sú akýmsi kompromisom, či riešením pre kuchárov, ktorí neradi pripravujú vyprážaný alebo obaľovaný karfiol. Karfiolové placky chutia skoro, naozaj skoro tak, ako obaľovaný karfiol, ale je s nimi oveľa menej práce. Prinášame recept na karfiolové placky predovšetkým pre tých, ktorí chcú mať uvarené rýchlo, a pritom efektne.

Na karfiolové placky budete potrebovať:

  • karfiol
  • ďalšie suroviny podľa návodu
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Charakteristika karfiolu

Ako urobiť karfiolové plackyKarfiol je zdužinatelé kvetenstvo odrody vyšľachtené z hlúbovej zeleniny kapustovej, je to veľmi zdravá a populárna zelenina. Je cenená pre osobitú chuť, jednoduchú prípravu a dobrú stráviteľnosť.

Ako všetky hlúboviny má aj karfiol pri počiatku tepelnej úpravy trochu nepríjemnú vôňu. Na to je potrebné pri varení karfiolu myslieť, a buď zapnúť odsávač s filtrom alebo otvoriť okno, aby karfiolová vôňa neprenikla do všetkých miestností bytu.

Karfiolové placky sú pripravované z vareného karfiolu, strúhanky (alebo múky) a vajec.

Aby sa chuťou čo najviac priblížili karfiolu obaľovanému, netreba placky ochutiť ničím než soľou.

Karfiolové placky vyprážame v tenkej vrstve na tukom vymazanej panvici. Podávame ich teplé zvyčajne so zemiakmi, studené bez príloh.

Príprava surovín na karfiolové placky

Karfiol dobre očistíme, odrežeme začernené alebo nejako poškodené kúsky, rozoberieme na ružice (medzi nimi by sa mohli skrývať húsenice mlynárika), prepláchneme studenou vodou a dáme variť do osolenej vody. Ružicu môžeme aj prekrojiť.

Karfiol uvaríme takmer do mäkka (konečná úprava bude rýchla). Z uvareného karfiolu necháme dobre odkvapkať všetku vodu a počkáme, až trochu vychladne.

Prečítajte si aj:

Na doske určenej pre prípravu zeleniny (nie mäsa) karfiol roztlačíme vidličkou. Kúsky karfiolu na placky by mali vyzerať ako keď pripravujeme karfiolové karbonátky. Tým sa chuť priblíži karfiolu smaženému.

Roztlačený karfiol dáme do misy

Karfiolové plackyPridáme štyri vajcia a strúhanku a rozmiešame polotuhé, skôr redšie cesto. Placky len mierne osolíme (karfiol je slaný z varenia, ale pridali sme neslané vajcia). So solením je nutné zaobchádzať opatrne.

Namiesto strúhanky môžeme použiť múku (všetky druhy až po detskú krupicu). Placky zo strúhanky sú ale najchutnejšie – nadýchané.

Na rozpálenú panvicu s menším množstvom tuku nalievame naberačkou cesto, rozotrieme na tenko do placiek o priemere asi osem centimetrov a po oboch stranách opečieme.

Prvýkrát obraciame opatrne a pomocou lopatky, kým vajce v cestíčku nestuhne, sú karfiolové placky náchylné k pretrhnutiu. Podľa potreby pridávame olej na vyprážanie.

Karfiolové placky podávajte

Tieto placky podávame tak, ako sme zvyknutí u vyprážaného karfiolu: so zemiakovou kašou (kombinácia obľúbená deťmi), s varenými zemiakmi posypanými cibuľkou alebo so zemiakmi a nejakou studenou majonézovou, smotanovou alebo jogurtovou omáčkou (tatárska omáčka o podobne).

Karfiolových placiek pripravujeme vždy viac ako treba k jednému jedlu, pretože je o ne veľký záujem aj keď vychladnú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button