Ako liečiť

Ako predísť nadúvaniu?

ako predísť nadúvaniuNadúvanie je stavom, ktorému sa čas od času nevyhne nikto z nás. Ide o to, že v črevách organizmu sa tvorí príliš veľké množstvo plynov. Tie potom logicky musia von, čo je nepríjemné nielen pre nás, ale veľakrát najmä pre naše okolie, ktoré samozrejme následky nášho nadúvania a s tým spojené vypúšťanie plynov výrazne pociťuje. Aby ste sa nemuseli hanbiť sprievodnými javmi, ktoré plynatosť sprevádzajú, je dobré vedieť, ako sa dá nadúvaniu predísť, prípadne aspoň minimalizovať jeho vznik. Ako predísť nadúvaniu?

V článku sa dozviete:

  • Čo je nadúvanie
  • Príčiny
  • Prevencia
  • Ako rýchlo odstrániť plynatosť

Čo je to nadúvanie?

silné bolesti bruchaV črevách sa vytvárajú plyny v dôsledku spracovania potravín organizmom, následného vstrebávania a vylučovania. Príliš veľké množstvo plynov vedie k nadmernému zaťažovaniu čriev, ktoré vrcholí únikom plynu do okolia.

Hoci sa zvyčajne nejedná o žiadne zvlášť závažné ochorenie, je to ale veľmi nepríjemné. Nadúvanie často sprevádzajú silné bolesti. Dôležitý je aj psychický faktor.

Nikomu určite nie je príjemné, keď svoje okolie „zamoruje“ plynmi, ktoré vychádzajú z jeho vnútra.

Nahromadený plyn, ktorý sa v dôsledku nadmernej plynatosti akumuluje, potom vychádza konečníkom. Z najväčšej časti je v plyne obsiahnutý dusík, ďalej tiež metán či oxid uhličitý.

Príčiny nadúvania

pšenica TritictumHlavnou príčinou nadúvania býva konzumácia niektorých druhov potravín, najmä strukovín, ďalej potom tiež vybraných druhov ovocia (slivky, hrušky …) či zeleniny (kapusta, karfiol …). Najmä ich zapíjaním dochádza k zvýšeniu objemu plynov, ktoré vyústia v nadmernú plynatosť.

Nadúvanie môže byť ďalej vyvolané aj alergickými reakciami na určité potraviny. Napríklad vo chvíli, keď zjete potraviny s obsahom jačmeňa vo chvíli, keď trpíte celiakiou.

Plyny vznikajú vo chvíli, keď je narušená črevná mikroflóra.  To znamená, že v tele dôjde k nerovnováhe medzi kvasinkami a baktériami.

Prevencia nadúvania

Pri prevencii je predovšetkým potreba sa zamerať na potraviny, ktoré konzumujete. Nie je tajomstvom, že určité potraviny výrazne prispievajú k nadmernej plynatosti.

Keď chcete nadúvaniu predísť, je vhodné ich úplne vyradiť z jedálnička, prípadne aspoň obmedziť ich strávené množstvo.

Potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie

kedy sadiť fazuľuKeď nie ste zvyknutí na pravidelný prísun strukovín, potom ich náhla konzumácia môže ľahko vyvolať práve nadúvanie. Obsahujú totiž vlákninu, ktorá prispieva k rýchlejšiemu kvaseniu potravín, počas ktorého dochádza k tvorbe plynov.

Ak teda chcete predísť nadmernej plynatosti, obmedzte prísun strukovín – fazule, hrachu, šošovice atď. Je ale na mieste oznámiť, že pri pravidelnej konzumácii si telo na tieto potraviny časom zvykne a plynatosť potom nie je tak razantná ako u ľudí, ktorí strukoviny konzumujú skutočne len veľmi výnimočne.

K nadúvaniu prispieva tiež nadmerná konzumácia solených jedál. Soľ síce váš organizmus potrebuje, však určite nie v príliš veľkom množstve.

Pitný režim a nadúvanie

pitný režim pri detoxikáciíZvýšené nadúvanie je niekedy vyvolané tiež nedostatočným prísunom tekutín.

Ak sa tak chcete vyvarovať situácii, kedy svoje okolie budete obťažovať plynmi, zamerajte sa na dodržanie správneho pitného režimu. Obmedzte sýtené nápoje a dajte prednosť čistej vode.

Zlé stravovacie návyky

Vplyv na nadmernú plynatosť nemajú len samotné potraviny, ale aj zlé stravovacie návyky. Jedlo je potrebné vždy konzumovať v rozumnom množstve. Určite ho nehltajte, všetky sústa pred prehltnutím dobre rozžujte.

Prečítajte si článok: ako vďaka zmene jedálnička schudnúť z brucha bez námahy.

Hlavné príznaky nadúvania

Nadúvanie sprevádza niekoľko príznakov. Prejavujú sa v rôznej intenzite podľa toho, koľko plynu je v črevách akumulovaného. Tu sú hlavné príznaky:

  • Bolesti brucha
  • Bolesť čriev
  • Nafúknuté brucho
  • Zápcha

Ako rýchlo odstrániť plynatosť

Keď už vás bolí brucho a je jasné, že vás sa blíži problém s nadúvaním, je potrebné organizmus čo najrýchlejšie dostať „do pôvodného stavu“.

K rýchlejšiemu odstráneniu nadmernej plynatosti pomáha zlepšená cirkulácia krvi. K uvoľneniu čriev dôjde napríklad jemnou masážou brucha. Pomáha tiež zvýšený pohyb. Telo potom pracuje rýchlejšie a plyny sa z neho logicky dostanú ľahšie.

Ak je plynatosť sprevádzaná zápchou, využite lieky, prostriedky na zápchu a výrazne pomáha aj čaj na zapchu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button