Ako liečiťNávodyZdravie a krása

Ako prestať konečne fajčiť?

skoncovanie s cigaretamiZbavte sa páchnuceho zlozvyku – prestaňte fajčiť raz a na vždy! Ako prestať fajčiť – túto otázku si asi položil každý fajčiar. Ďalšou častou otázkou je ako prestať fajčiť a nepribrať. Fajčenie je jedným s najrozšírenejších zlozvykov a snažiť sa prestať fajčiť skúšal aspoň raz asi každý. V našom článku sa dozviete, ako a prečo urobiť prvý krok. Čo funguje a či existuje jednoduchá cesta ako prestať fajčiť.

Prestať fajčiť sa dá vždy

Hoci je fajčenie jedným z najťažšie premožiteľných zlozvykov, dôležité je zdôrazniť, že nikdy nie je neskoro s ním prestať a zvládnuť to môže každý. Viete, aké sú zdravotné riziká fajčenia?

závislosť na cigaretáchJedná sa predovšetkým o rakovinu a prekvapivo mimo rakoviny pľúc spôsobuje fajčenie aj ďalšie nádory.

Fajčiari často ochorejú rakovinou ústnej dutiny, pankreasu, obličiek a močového mechúra, krčka maternice, čriev a konečníka.

Ďalej ich postihuje ochorenie srdca, chronická bronchitída a mozgovej príhody. Fajčenie tiež spôsobuje rýchlejšie starnutie kože, pleť je sivobiela a viditeľne ošumelá. Nehľadiac na pach, ktorý sa z každého fajčiara – či chce alebo nie –šíri.

Dôvody prečo prestať fajčiť

Ďalším dôvodom prečo prestať fajčiť by mohla byť tiež finančná stránka, ktorá pri dnešnej cene cigariet nie je zanedbateľná. Dôvodov prečo prestať už asi máme dostatok, sú tu ale aj nejaké proti?

návod ako konečne prestať fajčiťMnoho ľudí, predovšetkým ženy majú strach, že keď prestanú fajčiť, priberú na váhe. Naozaj sa často stáva, že fajčiari snažiaci sa prestať priberajú. Je to, ale, predovšetkým preto, že jednu závislosť nahrádzajú druhou.

Ak ste boli po obede zvyknutí dať si v reštaurácii cigaretu, zrazu takzvane neviete čo s rukami. A tak si dáte dezert. A to možno aj viackrát denne.

Ide teda predovšetkým o priority. Ak beriete skoncovanie s fajčením ako zmenu životného štýlu, možno by ste si miesto tortičiek po obede mohli zaobstarať permanentku do fitnescentra. A tak nielen, že nepriberiete nadbytočné kilogramy, ale navyše urobíte niečo ďalšie pre vaše zdravie. Až sa po pravidelnom pohybe vyplavia endorfíny, na cigaretu zabudnete ľahšie.

Nikotínové náplasti a žuvačky proti fajčeniu

S odložením cigarety viacero ľudí siaha na doplnky typu nikotínových náplastí alebo žuvačiek. Je dobré, ale telo podporiť aj vitamínmi B a C, ktoré fajčiarom často chýbajú. Vitamín B podporuje činnosť nervovej sústavy a vám pomôže cítiť sa bez cigarety menej nervózne. Vitamín C je antioxidant, ktorý čistí telo.

Očistu svojho tela podporte aj zvýšenými dávkami zeleniny, odborníci odporúčajú hlavne listovú zeleninu a čučoriedky. Pomôcť od tohto zlozvyku si môžete aj akupunktúrou, hypnózou alebo elektronickou cigaretou, ktorá momentálne zažíva svoj boom.

Na fajčení, ale nevzniká len fyzická závislosť, dôležitým a často prehliadaným faktorom je závislosť psychická. S fajčením máme spojené určité rituály. Je to predovšetkým odpočinok pri káve, príjemné posedenie s priateľmi alebo zvládanie stresových situácií.

Stanovte si deň, od ktorého už nebudete fajčiť – bez výnimiek. Pokúste sa – aspoň prvých pár mesiacov – vyhnúť sa situáciám, v ktorých si chcete zapáliť, prípadne zmeňte ich scenár.

Tipy ako prestať fajčiť

Nikto nehovorí, že prestať fajčiť pôjde veľmi ľahko, ak si začnete dávať bokom peniaze za ušetrené cigarety, vaši priatelia ocenia, že im nefajčíte pri jedle a zistíte, že vám nepáchnu kedysi zažltnuté ruky, uvedomíte si, že to stálo za to.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button