Zdravie a krása

Ako na nespavosť?

nočné dlhotrvajúce problémy so spánkomPoruchy spánku komplikujú noc aj deň. Na nespavosť, ale nezaberá len odstránenie stresorov, spôsobovať ju môže viacero rôznych príčin. Zistite, čo spôsobuje bežnú nespavosť, ako ju riešiť a čo robiť pri nespavosti v tehotenstve. V tomto článku sa dozviete ako bojovať s problémami so spánkom krok za krokom.

Je nespavosť choroba?

Ak ťažko zaspávate, často sa v noci prebúdzate bez zjavných dôvodov, prebúdzate sa príliš skoro ráno a cítite sa, ako by ste sa v posteli vôbec neocitli, najskôr stojíte tvárou v tvár chorobe menom nespavosť.

Čo spôsobuje nespavosť?

počítanie ovečiek pred zaspávanímPríčiny nespavosti hľadajte v strese, nepravidelnom spánkovom režime, zmene rytmu (napríklad pri prechode na iný čas), kofeíne, alkohole, nespavosť spôsobujú niektoré druhy liekov, ťažké jedlo chvíľu pred spaním, málo pohybu alebo zlé prostredie pre spánok (hluk, príliš svetlá, a pod.).

Pomôcť od nespavosti si môžete dodržiavaním spánkovej hygieny. Zariaďte si pravidelný režim, kedy budete chodiť spať.

Vyvarujte sa spánkových páuz cez deň – čiže napr. ak aj ste poobede veľmi unavený tak si nepospíte a počkajte až do večera.

Zariaďte si vhodne spálňu

Mala by v nej byť teplota okolo 18 stupňov, zatemnite okná a v prípade hluku ich uzavrite. Spálňa by mala slúžiť iba na spánok. Všetky ostatné činnosti, ktoré v miestnosti vykonávate, vás môžu rozptyľovať.

ako na nespavosťVyvarujte sa alkoholu a fajčeniu, nejedzte ťažké večere minimálne dve hodiny pred spaním. Snažte sa myslieť na pozitívne veci. Ak cvičíte večer, presuňte tento rituál až na ráno.

Lieky na nespavosť by mali byť až poslednou možnosťou. Niekedy však nie je iná možnosť. Pacienti trpiaci nespavosťou môžu tiež vyskúšať kognitívno-behaviorálnu terapiu a alternatívne metódy, ako napríklad akupunktúru.

Z prírodnej pomoci zaberá medovkový čaj alebo horúce mlieko s medom.

Tipy ako na nespavosť

Nespavosť väčšinou zasahuje do všetkých oblastí života. Všetci to poznáme, ak sa nevyspíme, sme podráždení, agresívni, malátni, horšie sa sústredíme a máme zlú náladu. Dlhotrvajúca porucha spánku sa môže prejavovať aj ako opitosť. Môže spôsobovať psychické poruchy a môže sa stať ich spúšťačom.

Problematická je dlhodobá nespavosť v tehotenstve. V takýchto prípadoch je lepšie sa vždy poradiť s lekárom, pretože sa neodporúčajú ani lekárenské potravinové doplnky. Mnohé z nich totiž prechádzajú do materského mlieka.

Poruchami spánku trpí približne 40 percent slovenskej populácie. V prípade vážnejších problémov s nespavosťou odporúčame navštíviť niektoré zo spánkových laboratórií, kde vás podrobne vyšetria.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button