Záhrada

Ako sa starať o kríky v kvetináčoch?

hnojenie rastlín v kvetináčochJe to zaujímavé, ale kríky pestované v nádobách potrebujú oveľa viac starostlivosti ako tie, ktoré rastú voľne na záhrade. Majú totiž menší prístup k živinám a vlhkosti. Prečítajte si článok ako sa správne starať o kríky v kvetináčoch.

Návod ako sa starať o kríky v kvetináčoch

Kríky v kvetináčoch zalievajte

Záleží, kde rastlinu v kvetináčoch pestujete, či v domácnosti, na chodbe, alebo na záhrade. Pre vonkajšie kríky v nádobách platí, že aj keď je daždivé počasie, je potrebné kontrolovať minimálne dvakrát týždenne, či nepotrebujú vodu.

orchidea v kvetináčiZa veterného počasia potrebujú rastliny viac zalievať, než ste bežne zvyknutí, lebo vietor ich môže vysušiť.

Aj samotný materiál, z ktorej je nádoba vyrobená, predurčuje, ako často bude krík potrebovať vlahu.

Napríklad plastové a drevené kvetináče udržia viac a po dlhšiu dobu vlahu ako keramické kvetináče.

Kríky hnojte

Ak sa chcete správne starať o kríky v kvetináči, tak ich občas musíte aj prihnojovať. Najvhodnejšie je rýchlorozpustné, vyvážené kvapalné hnojivo, ktoré aplikujte dvakrát až trikrát od začiatku rastu, a to najlepšie v období od skorej jari do polovice leta.

Upravujte povrch

Presádzajte vždy na jar alebo aspoň raz za dva roky, než krík dosiahne zrelosti. To ale neznamená, že zrelý krík nepotrebuje starostlivosť v tomto smere. Pre rastlinu je dôležité, aby ste aspoň odstránili vrchnú vrstvu hliny v kvetináči, a to zhruba 5 – 10 cm.

presádzanie z kvetináča a ako sa starať o kríky v kvetináčochDoplňte čerstvú hlinu s pomaly uvoľňujúcim sa hnojivom. Problém nastáva, ak je to rastlina, ktorá má korene na povrchu.

V takom prípade krík vyberte z nádoby a to isté urobte s hlinou naspodku kvetináča.

Odstráňte starú a pridajte čerstvú, vyživenú hnojivom.

Odstraňujte burinu

Čo je to burina? To sú v kvetináčoch rastliny, ktoré s našim kríčkom bojujú o živiny a vlahu, preto je dobré aby sme ich čas od času odstránili a kríku v boji pomohli.

Úplne sa odstrániť burina nedá, hoci sa v kvetináčoch toľko nevyskytuje, nemožno na ňu zabúdať.

Škodcovia

K starostlivosti o krík samozrejme patrí aj občasná kontrola výskytu chorôb a škodcov.

Čím skôr prídete na to, že váš krík ochorel alebo že ho napadli škodcovia, tým ľahšie sa ich zbavíte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button