AkoaPreco.com > Ako liečiť > Ako si poradiť s migrénou?

Ako si poradiť s migrénou?

ako si poradiť s migrénouMigréna je silná, ochromujúca a opakujúca sa bolesť hlavy, ktorú môže spôsobiť takmer čokoľvek. Každý, kto migrénou opakovane trpí, sa snaží zistiť, čo mu nepríjemnú bolesť spôsobuje a týmto veciam sa vyhnúť. Môžu to byť potraviny, ale aj počasie, stresové situácie alebo nedostatok spánku. Migréna síce neohrozuje ľudí na živote, ale veľmi negatívne obmedzuje ich život. Akonáhle totiž príde, musí jej chorý venovať celú pozornosť a snažiť sa jej zbaviť čo najskôr. Ako tíšiť bolesti a ako si poradiť s migrénou?

Postup ako si poradiť s migrénou


Treba nájsť spúšťače

Tzv. spúšťačom môže byť čokoľvek. U každého je to individuálne, a preto si ich každý musí nájsť sám. Častými spúšťačmi sú napr. počasie, stres, čokoláda, citrusové plody, syry, kofeín, alkoholické nápoje, prudké svetlo, nedostatok pohybu, prašné prostredie, znížená hladina cukru v krvi, fajčenie, jogurty atď.

migrénaU žien môže byť migréna spôsobená aj menštruáciou alebo hormonálnymi zmenami. Migrénu môže spôsobiť aj emocionálne napätie, veľké množstvo ľudí alebo nedostatok pohybu. Je dôležité, aby ste si svoj spúšťač našli, ak trpíte častými migrénami, a podľa toho zahájili aj preventívne opatrenia.

Tiché a tmavé prostredie

Človek postihnutý migrénou je veľmi citlivý aj na tie najmenšie zvuky, svetla alebo pachy. Preto je ideálne ľahnúť si v tichom, tmavom prostredí a chvíľu relaxovať.

Hudba

Upokojujúci účinok má aj hudba, ktorú si pustíte potichu pri vašom relaxovaní. Samozrejme záleží na druhu hudby, vyberte skôr pomalšiu, napr. Enigmu alebo Enyu.


Bylinkové čaje

Bylinky ako je harmanček, zázvor, mäta, rozmarín, baldrián alebo valeriána lekárska môžu mať priaznivý vplyv na stav vašej migrény. Skúste čaje z týchto byliniek. Môžete tiež skúsiť priložiť si dva použité čajové vrecúška harmančeka, ktoré po použití ochladíte, na oči. Zaistia temné prostredie, príjemne chladia oči a zároveň ich aj upokojujú.

Pohyb a meditácia

meditácia a relax pri migrénePravidelná meditácia napr. v podobe jogy alebo pravidelný pohyb, ktorý odstraňuje stres a napätie. To je ďalší spôsob, ako predísť migréne.

Vhodné stravovanie

Pokiaľ dôjde k migréne vplyvom zníženia hladiny cukru v krvi, jedzte často a pravidelne skôr ľahko stráviteľné jedlá. Efekt tohto opatrenia sa ale môže prejaviť až po niekoľkých týždňoch.

Studený obklad

Niektorým ľuďom pomáha, keď si pri migréne priložia horúci obklad na zátylok, či studený obklad na čelo. Musíte ale vyskúšať, či to konkrétne vám pomáha, alebo nie.

Lieky


Pri dlhodobých problémoch s migrénou môžete požiadať svojho lekára o lieky, ktoré zabránia tomu, aby sa migréna opakovala.

Mohlo by vás zaujímať

ako zvládnuť opicu

Ako predísť opici?

A už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.