Ako a kedy sadiť fazuľu?
Fazuľa je obľúbená ako príloha aj ako samostatné jedlo. Je ľahko stráviteľná, chutná a obsahuje veľa vitamínov. Jej pestovanie nie je vôbec zložité, takže si ju môžete vypestovať aj vy sami. Ako a kedy sadiť fazuľu?
Výber odrody fazule
Na začiatok je potrebné sa rozhodnúť akú odrodu fazule chcete pestovať. Môžete zvoliť kríčkové alebo kolíkové odrody.
Kríčkové odrody sa pestujú častejšie. Majú kratšiu vegetačnú dobu, takže sa fazuliek dočkáte celkom skoro. Rastliny síce zaberú na záhrade viac miesta, ale nepotrebujú žiadnu oporu. Behom krátkeho času poskytnú veľkú úrodu. Ak chcete fazuľu zberať celé leto, musíte ich vysievať opakovane v rozostupe asi troch týždňov.
Kolíkové odrody majú dlhšiu vegetačnú dobu, preto zberáme fazuľky po dlhšiu dobu, než je tomu u kríčkových odrôd. Pre ich pestovanie je ale treba vytvoriť oporu z drôtenej konštrukcie alebo tyčiek. Tá zaistí dobrý zdravotný stav rastlín a kvalitné plody.
Ak máte vybrané, stačí zakúpiť semená trebárs v nejakom záhradnom centre a môžete sa pustiť do pestovania
Výber stanovišťa pre fazuľu
Fazuľa potrebuje teplé, skôr ľahšie pôdy s dostatkom živín, pH zeminy by malo byť okolo 6,5. Vyberte slnečné stanovište, ktoré je chránené pred vetrom.
Kedy sadiť fazuľu?
Na výsev je potrebné, aby teplota pôdy neklesala pod 10 ° C a pôda mala dostatok vlahy. Preto sa semená sejú až v druhej polovici mája. Ak by ste zasiali fazuľa moc skoro, v chladnej zemi by osivo zle klíčilo a často sa stane, že úplne zhnije.
Kríčkovú fazuľu je vhodné vysievať v intervaloch 2-3 týždňov a to až do konca júna. Predĺžite tým dobu zberu.
Ako sadiť fazuľu?
Pred vysievaním fazule je dobré semená na niekoľko hodín namočiť do vody. Ich povrch praskne a fazuľa rýchlejšie vyklíči. Až fazule prasknú, vyberte ich a dajte sa do siatia.
Takto namočené fazule vám nesmie vyschnúť, pretože by stratila svoju klíčivosť. Nemali by ste ich máčať ani príliš dlho, aby príliš nenapučali, to by mohlo byť tiež na škodu.
Kríčková fazuľa
Kríčkovú fazuľu zasievajte po 3-5 semenách do jamiek 3-5cm hlbokých a to do sponu 40x5cm.
Kolíková fazuľa
Kolíkovú fazuľu sejte po 3-6 semenách do hĺbky 4-6 cm do sponu 100x30cm. Pre rastlinky je nutné pripraviť oporu buď z drôtenej konštrukcie alebo pomocou tyčí.
Opora musí byť dostatočne pevná, aby dospelú rastlinu uniesla.
Predpestovanie sadeníc
Väčšinou sa fazuľa seje priamo do záhona, ale aj tu máte možnosť si predpestovať sadenice. Fazuľu vysejte už v marci do malých téglikov s dobre priepustnou pôdou plnou živín. Tégliky dajte na slnečné a teplé miesto a pravidelne ich zalievajte.
V druhej polovici mája, keď už nehrozia ranné mrazíky, môžete sadeničky vysadiť na ich konečné stanovište.
Ďalšie pestovanie fazule
Zasiata fazuľa vzíde asi o dva týždne. Potom je potrebné nakypriť pôdu okolo rastliniek. Pôdu okopávajte len do začiatku kvitnutia, neskoršie kultivácia spôsobuje oprchávanie kvetov a negatívne pôsobí na zdravotný stav rastliny. Nezabúdajte fazuľu pravidelne zalievať, aby ste zvýšili jej výnos.
Ak sa budete o fazuľu dobre starať, môžete sa tešiť na bohatú úrodu.
Dobrý deň,ďakujem za vaše rady,prosím Vás o radu: Chcem vedieť,či neohrozujú slimáky popínavú fazulu,lebo zemiaky som mala od nich zničené a rada by som na tom malom políčku vysadila zeleninu,na ktorú slimáky nemajú záujem Ďakujem S pozdravomFilipkova
Vždy som bol presvedčený, že semená sa SEJÚ a nie sadia. Sadia sa planty, kríky, stromy. Ale dnes už asi nič neplatí.
Fazuľa sa preto sadí,lebo má hrubé semená,a teda sa nesype,ale kladie do zeme po jednom,dvoch semien.
Podľa tohto prirovnania sa aj zemiaky deku