Záhrada

Ako pestovať domácu kapustu?

ako sadiť kapustuAj keď kapusta patrí medzi tradičnú slovenskú zeleninu, dorazila k nám zo Stredomoria. Nielenže je kapusta veľmi chutná, ale aj veľmi zdravá a bohatá na všetky možné živiny, minerály a vitamíny. Táto zelenina sa v obľube pestuje na záhradkách. U nás je známych niekoľko rôznych odrôd (napr. Červená, biela a pekingská kapusta). Jej obľuba spočíva aj v tom, že pestovať domácu kapustu nie je také zložité, ako by sa mohlo na prvý pohľad začiatočníkom zdať.

Čo je potrebné ak chcete pestovať domácu kapustu:

  • kvalitná pôda
  • semená kapusty
  • parenisko
  • vhodný substrát
  • voda

Rôzne druhy kapusty a čas sadenia

pestovanie kapustyKapustu môžeme rozdeliť do 4 základných skupín: skorá, poloskorá, polo-neskorá a neskoré. Podľa toho, akú odrodu budete pestovať, musíte korigovať ich miesto sadby.

Semená ranej kapusty nesejte priamo na záhony, ale najprv do pareniska, kde si ich najprv nechajte predklíčiť (urobte to tak už v polovici februára).

Na záhon potom zasadíte malé semenáčiky v rozmedzí 15 cm. Neskôr záhony pretrieďte tak, aby boli skoré odrody v rozmedzí 50 x 50 centimetrov a 60 x 60 cm.

Polo-neskorú a neskorú odrodu kapusty nemusíte predpestovať, stačí vám, keď semená kapusty v polovici apríla zasadíte priamo na záhon.

Vo vyšších a chladnejších polohách s výsadbou počkajte radšej na termín po troch zmrznutých (15. 5.). Polo-neskoré a neskoré odrody kapusty sa vsádzajú v rozptyle 70 x 60 cm.

Kde sa kapusta najlepšie uchytí

Domácu kapustu vsádzajte tam, kde je dobre priepustná pôda, bohatá na živiny.

Na jeseň pred výsadbou kapustu na danom poli (záhone), všetko poriadne zrýľujeme a pohnojíme maštaľným hnojom zmiešaného s kompostom a jemne nasekanou trávou.

Ako sa o domácu kapustu starať

návod ako pestovať domácu kapustuTáto rastlina si kladie vysoké nároky na vodu. Práve preto saďte kapustu do takej pôdy, ktorá vám vodu dlho udrží, a ešte ju navyše dôkladne zalievajte.

Ale pozor! Neznáša ako nedostatok vody, tak aj jej  nadbytok. Kapustu treba zalievať často, a to ráno aj večer.

Kapustu tiež hnojte. Použite na to špeciálne hnojivo pre hlúboviny, ktoré nesmie obsahovať veľa dusíka.

Kapustu nezabudnite tiež pravidelne okopávať a zbavovať buriny.

Zber domácej kapusty

  • Skorá kapusta 120-130 dní po výsadbe,
  • Poloskorá odroda po 130-140 dňoch od výsadby,
  • Polo-neskorá odroda po 150-160 dňoch od výsevu
  • Neskorú kapustu žnite dokonca až za 180 dní od výsevu.

Kapustu by sta samozrejme mali zberať samozrejme ručne.

Ďalšie návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button