Záhrada

Ako na pestovanie zeleniny zo semien?

pestovanie zeleniny zo semienAk nemáte času nazvyš a nechce sa vám čakať než vyrastú sadenice, nezúfajte, aj tak si môžete vypestovať vlastnú zeleninu. Môžete využiť metódy priameho výsevu. Pestovanie zeleniny má svoje výhody. Rastliny majú rozvinutejší koreňový systém, lepšie využívajú vlahu z pôdy a využijú aj tú z hlbších vrstiev zeminy. A čo budete potrebovať? Na pestovanie zeleniny vám budú treba tieto základné rady.

Čo budete na pestovanie zeleniny zo semien potrebovať

  • semená zeleniny
  • výsevný substrát
  • kanvica s vodou na zálievku

Uhorky nakladačky

Pri výseve uhoriek nakladačiek má byť teplota pôdy aspoň 15 ° C. Pri takejto teplote vzídu do 7 až 10 dní.

U nás pôda tieto teploty zvyčajne dosahuje v druhej polovici apríla alebo začiatkom mája. Optimálny počet rastlín na štvorcový meter je 7 – 8.

Paradajky

Paradajky vysievame najskôr. Semená začínajú klíčiť už pri teplote pôdy 9 ° C, ale pri nízkych teplotách je obdobie klíčenia veľmi dlhé. Vhodný termín pre výsev je teda, keď má pôda najmenej 10 – 12 ° C do hĺbky 5 cm, a ak je dostatočne vlhká.

Sejeme do hĺbky 1,5 – 2,0 cm, do sponu 1,0×0,1 – 0,2. V našich podmienkach dosiahne pôda uvedenej teploty v apríli.

Šalát

zelerŠaláty môžeme vysievať každé dva týždne od jari až do polovice leta priamo na záhon.

Riadky majú byť vzdialené u malých odrôd asi 15 cm a u väčších asi 30 cm od seba. Záhony v priebehu rastu udržiavame bez buriny.

Reďkovky

Reďkovky vysievame čo najskôr na jar, postupne až do apríla, prípadne do konca mája, do riadkov vzdialených 16 až 20 cm a do hĺbky 1 cm.

Po vzídení porast jednotíme na vzdialenosť 5 cm. Neskôr už nevysievame, lebo potom už reďkovky vybiehajú do kvetu.

Cukety, patizóny,…

Cukety, patizóny a ďalšie podobné druhy sejeme od druhej polovice apríla, keď teplota pôdy dosiahne 13- 15 ° C. Osivo baklažánov stačí vysiať v prvej polovici mája do hniezd po dvoch semenách.

Spôn závisí na vzrastu odrôd, pohybuje sa medzi 1,0 – 2,0 x 1,0 – 1,5 m.

Paprika

paprika pestovanieVhodný termín pre pestovanie zeleniny je, keď teplota v hĺbke 5 cm dosiahne 12-13 ° C.

Pri optimálnych podmienkach semená vyklíčia za 3-4 týždne.

Ak zasejeme príliš skoro alebo príliš neskoro, vzchádzanie sa znižuje. Sejeme do hĺbky 1,5 – 2,5 cm do sponu 50 – 60 x 15 – 20 cm. Pravidelne odstraňujeme pôdne buriny, inak je vzchádzanie veľmi nízke.

Petržlen

Petržlen vyžaduje dostatočne hlbokú, vlhkú, ľahšiu a  dobre zásobenú pôdu. Neznáša čerstvé organické hnojenie. Vysievajte ju čo najskôr na jar, aby mala dostatok zimnej vlahy.

Osivo petržlenu je citlivé na plynulé zásobenie vlahou, najmä v priebehu vzchádzania a pri zaschnutí alebo pri vytvorení pôdnej buriny často zle vzchádza.

Zeler

Zeler má dlhé vegetačné obdobie. Vysieva sa väčšinou vo februári a marci, vsádza začiatkom mája. Pri dobrej starostlivosti do jesene dorastie. Aby sme urýchlili klíčenie, namočíme osivo na 24 hodín do vody teplej 20 – 30 ° C.

Pestovanie zeleniny si zamilujete.

Ďalšie návody na pestovanie zeleniny: 

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button