Záhrada

Ako robiť jarný rez marhúľ?

ako na jarný rez marhúľMarhule patria k najobľúbenejším ovocným stromom. Ich plody sú mimoriadne chutné a šťavnaté. Aby však strom priniesol veľa plodov, je potrebné sa o neho trochu starať. V tomto období je najlepší čas na vykonanie jarného rezu marhúľ. Ako robiť jarný rez marhúľ?

V článku sa dozviete:

  • Prečo vykonávať jarný rez
  • Postup jarného rezu marhule
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady
  • Video

Prečo vykonávať jarný rez marhúľ?

strihanie marhulíJarné rezy sú v prípade ovocných stromov, teda aj marhúľ, dôležité hneď z niekoľkých dôvodov. Predovšetkým je cieľom odstrániť prerastené konáre a prevzdušniť korunu stromu tak, aby sa do nej dostalo dostatok svetla.

V opačnom prípade by plody stromu nedosiahli takej veľkosti a kvality.

Druhým dôvodom je estetické hľadisko. Ak by ste strom nechali napospas svojmu osudu a nevykonávali by ste pravidelné rezy, koruna by nemala taký pekný tvar.

Dôležité je to aj vo chvíli, keď konáre začínajú zasahovať do stavieb. V prípade odlomenia potom vetvy spôsobia zbytočné škody na majetku.

Jarný rez je vhodné vykonávať ešte z jedného zásadného dôvodu. Tým, že odstránite vetvy a výhony, ktoré sú staré, zamedzíte šíreniu škodcov, ktorí môžu napádať ako celý strom, tak aj jeho plody.

Prečítajte si ďalšie postupy, ako vykonať strihanie ovocných stromov.

Postup jarného rezu marhule

ako strihať marhuleKeď hovorím o jarnom reze, možno ho vykonávať prakticky počas celého vegetačného obdobia, teda od marca (kedy končia mrazy) až zhruba do septembra. Práve v období vegetácie sa totiž vzniknuté rany z rezov hoja najlepšie a najrýchlejšie.

Pre rezanie si pripravte záhradnícke nožnice. Na väčšie konáre použite pílku. Rezy sa vykonávajú tak, že konáre skrátite asi o tri štvrtiny, a to tak aby výhon šiel smerom von. Potom nebude dochádzať k rýchlemu hustnutiu koruny stromu.

Pokiaľ ide o takzvaný terminálny výhon, teda vrcholový výhon, ktorý zaisťuje predlžovanie hlavných vetiev koruny stromu, ten ponechajte asi o dvadsať centimetrov dlhší než ostatné výhony.

teleskopický rebrík
Teleskopický rebrík

Po vykonaní rezu možno použiť štepársky vosk. Ten poslúži ako ochranný náter.

Pokiaľ potrebujete odstríhnuť nejaké konáre vo výške tak je dobre použiť teleskopický hliníkový rebrík. Tip: Takéto rebríky môžete kúpiť za veľmi dobré ceny cez internet a s dopravou zadarmo.

Ak je marhuľa už staršia a vykonávate tak rez už v treťom alebo štvrtom roku, potom už odstráňte len zahusťujúce výhony, ktoré bránia v raste ďalším.

Rezné rany potom vždy ošetrite. V ďalších rokoch sa zamerajte okrem zahusťujúcich výhonov tiež na choré a napadnuté výhony, ktoré by stromu zbytočne odoberali energiu.

Rezy vykonávajte tiež s ohľadom na celkový vzhľad koruny stromu. K tomu je dobré vždy po niekoľkých rezoch zostúpiť z rebríka, ktorý najmä u starších stromov použijete, a pozrieť sa, ako aktuálne koruna marhule vyzerá.

Čo je potrebné na jarný rez marhúľ?

Ako dlho rez marhúľ potrvá?

Na každý strom si ponechajte určite minimálne pol hodiny. Ak máte väčší sad, zaberie vám vykonávanie jarných rezov marhúľ celkom dosť času. Rozhodne je ale dobré túto činnosť nezanedbávať.

Aké budú náklady na jarný rez?

Na jarný rez marhule potrebujete hlavne nožnice alebo pílku. Záhradné nožnice zaobstaráte cca od 5 €.

Video ako na jarný rez marhúľ:

Na videu si môžete pozrieť, ako sa vykonáva jarný strih u mladej marhule:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button