Záhrada

Ako pestovať jazmín?

pestovanie jazmínuPrečítajte si článok ako pestovať jazmín. Jazmín patrí k tým okrasným kríkom, ktoré navoňajú záhradu v lete aj v zime. Jazmín nahý je kríkom dorastajúcim do výšky aj do šírky až štyroch metrov. Na záhradách a v parkoch pôsobia veľmi dekoratívne a elegantne, hlavne vďaka dlhým a prevísajúcim výhonkom, ktoré tvoria krásne oblúky. Pustite sa do pestovania jazmínu aj vy.

Návod ako správne pestovať jazmín

Pestovať jazmín môžete aj na vyvýšených záhonoch alebo múrikoch, z ktorých môže voľne prepadať.

Na zimu rastlina stráca takmer všetky sýto zelené lístky, zato podľa počasia kvitne obvykle od decembra do apríla jasne žltými a vonnými kvietkami.

Vhodné stanovisko pre jazmín

jazmín v záhradePestovanie jazmínu na záhrade je nenáročné. Znáša akúkoľvek pôdu, ktorá je trochu vlhkejšia, ale musí byť dobre priepustná.

Vhodným stanoviskom je napríklad chránené miesto pri stene s dostatkom slnečného svitu, ale uspokoja sa aj s polotieňom.

Zima

Na zimu je dobré rastlinu chrániť pred mrazmi ľahkým obalením netkanou bielou textíliou.

Jar

Po odkvitnutí jazmínu na jar, môžeme vykonávať občasný rez, ktorým podporíme intenzitu jeho rastu.

Rozmnožovanie

Rastliny môžeme ľahko množiť tzv. ponáraním. Mladý výhon rastúci nízko pri zemi ohneme k povrchu pôdy, kde ho upevníme drôtikom alebo dreveným kolíkom a zasypeme zeminou.

Po zakorenení výhonku ho odstrihneme od materskej rastliny a opatrne zasadíme na novom mieste.

Izbové jazmíny

postup ako pestovať jazmín v interiériMedzi jazmínmi sú však aj izbové rastliny. Najľahšie sa pestujú izbové Jasminum polyanthum s ružovkastými kvetmi.

Všetky druhy izbových jazmínov majú dlhé výhony, ktoré potrebujú oporu. Kvitnú na jar a na začiatku leta a ich značná vôňa môže byť niekedy príčinou bolestí hlavy.

Izbové jazmíny vyžadujú priemernú teplotu, svetlo a pravidelnú zálievku. V lete môžeme jazmíny rosiť mäkkou vodou a pôdu musíme udržiavať neustále slabo vlhkú, pretože neznášajú vyschnutie.

Presádzanie jazmínu

Presádzať mladé rastliny by sme mali každoročne, staré po dvoch až troch rokoch.

Ďalšie články a návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button