Záhrada

Zatrávnenie okolia domu. Ako na to?

Čaká vás zatrávnenie okolia domu, a ste bezradní? Túžite po dokonalom zelenom trávniku, ale netušíte, kde s tým začať? Nemajte žiadne obavy, tieto pocity sú úplne normálne. Vytvorenie krásneho trávnika v okolí domu veru nepatrí medzi tie najjednoduchšie záhradné práce. Na druhej strane nejde o nezvládnuteľnú úlohu, a určite to zvládnete aj svojpomocne. V tomto článku nájdete hlavné kroky zatrávnenia spolu s užitočnými odporúčaniami.

návod ako zatrávniť okolie domu

Výber správneho osiva na zatrávnenie okolia domu

Predtým, ako si zakúpite osivo (trávnu zmes), mali by ste v prvom rade vedieť, ako bude váš trávnik zaťažovaný.

Pokiaľ túžite po dokonalej, hustej zelenej ploche bez buriny, ktorú ale dokážete ochrániť aj pred takými bežnými zásahmi, ako je kontakt s obuvou, neváhajte si zakúpiť tzv. golfovú zmes. Podobný bezchybný efekt dosiahnete aj s krajinnou zmesou.

Ak je pre vás táto predstava nereálna, napríklad preto, lebo sa na vašej záhrade často organizujú detské futbalové zápasy, ideálnou bude pre vás ihrisková zmes. Vyznačuje sa odolnosťou a nie je náročná na údržbu.

Kobercový trávnik a osivo

Pokiaľ túžite len po „normálnom“ trávniku a nemáte žiadne špeciálne očakávania, vyberte si tú zlatú strednú cestu. Ideálnym osivom pre založenie nového trávnika je parková zmes alebo univerzálna trávna zmes.

Využívajú sa dokonca aj na opravu iných, už existujúcich trávnikov. Vyznačujú sa dobrou odolnosťou voči mechanickej záťaži aj vplyvom počasia.

Pokiaľ sa váš pozemok nachádza na veľmi špecifickom mieste, napríklad v extrémne horúcej oblasti alebo bude mimoriadne zaťažovaná, správnemu výberu venujte ešte väčšiu pozornosť. Preskúmajte produkty rôznych predajcov, poraďte sa s odborníkmi, kým nenájdete osivo ideálne pre vás.

Návod ako pripraviť pôdu na siatie trávy

Príprava pôdy

Asi nebude pre vás žiadnym prekvapením, že sezónou vysadenia trávnika je jar. V tomto prípade je to tak aj kvôli efektívnemu odstráneniu buriny. Pôda je ešte vlhká, no rastliny, ktoré sú na vašom pozemku neželanými hosťami, už vykúkajú zo zeme. Prípravky vytvorené na tento úkon sa volajú herbicídy.

Nasleduje vyrovnanie pôdy. Pozemok rozdeľte na rovnomerné hrudky tak, aby zemina bola vzdušná, zbavená všetkých nezrovnalostí.

Nespoliehajte sa iba na techniku, bez pomoci šikovných rúk a obyčajných hrablí nedosiahnete dokonalosť. Ideálne je, ak pôdu zrýľujete do hĺbky 35 cm.

Samotná sejba by mala prebiehať vtedy, keď denné teploty dosiahnu 15 oC. Pôda by mala byť vlhká, pri výseve by malo byť úplné bezvetrie. Čo sa týka množstva osiva, riaďte sa pokynmi predajcu alebo návodom na balení. Pravdepodobne vám bude odporúčané, aby ste na plochu veľkosti 1 mminuli 20-30 g osiva.

Polievanie a výsadba trávnika na záhrade

Správne polievanie po zatrávnení

Po zatrávnení nezabudnite na priebežné zavlažovanie trávnika. Úspech celej vašej práce závisí od toho, či po výseve udržíte vrchnú vrstvu pôdy nepretržite vlhkú.

Kritické obdobie trvá od prvej zálievky, kým steblá trávy zakrývajúce povrch pôdy neznižujú jej vlhkosť a neumožnia zakorenenie v dostatočnej hĺbke.

Trvá to 2-3 týždne a často vyžaduje zálievku 3-4-krát denne v závislosti od počasia a typu pôdy. Neplatí ale pravidlo „čím viac, tým lepšie“, pretože príliš veľké množstvo vody môže váš nový trávnik úplne zničiť.

Zatrávňovacia dlažba ako nato

Zatrávňovacia dlažba

Populárnou metódou vytvárania trávnatej plochy je použitie zatrávňovacej dlažby. Výsledok pôsobí prirodzene, avšak pod povrchom zelenej plochy sa skrývajú pospájané trávnice.

Okrem toho, že mnohé značky zatrávňovacej dlažby tešia záhradkárov jednoduchou pokládkou a efektným výsledkom, táto vymoženosť má aj praktické výhody:

  • trvalá stabilizácia pôdy,
  • minimalizácia potreby pravidelných opráv,
  • vysoká zaťažiteľnosť,
  • odvádzanie dažďovej vody (priamo do pôdy),
  • zníženie časovej a finančnej investície do opakovanej údržby.

Návod ako sa starať o trávnik

Na výber máte rôzne typy a značky zatrávňovacej dlažby. Nie je ale jedno, pre ktorú sa rozhodnete. Zatrávňovacia dlažba Ecoraster je populárna aj medzi profesionálmi, napríklad pri výstavbe parkovísk, v lesníctve, jazdectve v záhradkárstve.

Ponúka totiž výnimočnú kvalitu v podobe certifikovaných produktov s 20-ročnou zárukou. Vyznačuje sa výbornou kompaktnosťou s rôznymi typmi plôch, výnimočnou zaťažiteľnosťou je vyrobená z recyklovaného plastu.

Zdroj fotiek: freepik.com

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button