Záhrada

Ako pestovať brusnice?

brusnice na záhradeBrusnice sú lesné plody, ktoré sú nielen veľmi chutné, ale aj zdravé. Pomáhajú pri zápale močových ciest, obsahujú mnoho antioxidantov, znižujú krvný tlak. V kulinárstve sa používajú na mnoho spôsobov, u nás poznáme napríklad brusnicovú omáčku, brusnicovú marmeládu, brusnicový džús, víno, atď. Nemusíte však za brusnicami len do lesa, môžete si ich vypestovať na záhrade, alebo dokonca aj doma v kvetináči. Ako na to ako pestovať brusnice?

Návod ako správne pestovať brusnice

Umiestnenie brusníc

Pestovať brusnice neznamená žiadnu namáhavú prácu. Ich kríčky sú pôdopokryvné, takže ich môžete nechať rásť na záhone, kde napríklad budete pestovať ríbezle alebo kanadské čučoriedky. Brusniciam sa darí aj pod rododendrónmi, alebo keď sú súčasťou vresoviska.

Najlepšie podmienky pre pestovanie brusníc sú v polohách od nížin až po nadmorskú výšku okolo jedného tisíca metrov tam, kde je pôda skôr kyslá a nezaburinené.

Výber odrody

brusnice v kvetináčiV záhradníctvach ponúkajú niekoľko druhov a odrôd brusníc.

Na našich záhradách sa najčastejšie pestujú brusnice pravé, veľkoplodé alebo kanadské. Tie majú obzvlášť veľké plody, aj keď trochu inú chuť, než na akú sme zvyknutí pri brusniciach lesných.

Balenie semien brusníc (napr. Brusnica americká, veľkoplodá) vyjde v e-shopoch s osivami na 1,50 €.

Najlepšie je kúpiť rastlinky v záhradníctvach vysadené v kontajneroch. Ak majú skoro na jar alebo na jeseň na sebe ešte plody, je to ideálny stav pre vysadenie, ktoré však môžete vykonávať po celý rok.

Sadenie brusníc

návod a postup ako pestovať brusniceBrusniciam vyhovuje polotieň, zle im robí prudké slniečko a sucho.

Ak ich vysadíte na slnečné stanovište, je potrebné udržovať stále mierne vlhkú pôdu.

Vysádzame každú sadeničku brusníc zvlášť do jamky veľkej cca 30x30x30 cm, ktorú vysypeme rašelinou.

Ideálny substrát si pripravíte premiešaním rašeliny s kompostovou zeminou, lesnou hrabankou, trochou pilín, piesku a lístia.

Základná starostlivosť o brusnice

Pestovanie brusníc v kvetináčoch, alebo v rôznych nádobách znamená strážiť vlhkosť pôdy. Škodlivé je však prelievanie, pretože mokro znamená zahnívanie korienkov a odumieranie celé rastliny.

Preto je dôležitá kvalitná drenáž a zalievať len v období dlhšieho sucha dažďovou vodou.

Tipy ako pestovať brusnice

Ak sa zápaly močových ciest opakujú, dobrý efekt majú práve kanadské brusnice, ktoré napomáhajú prevencii.

Prečítajte si aj ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button