Recepty

Ako uvariť halušky s údeným mäsom a kyslou kapustou?

uvariť haluškyHalušky sú tradičným slovenským pokrmom. V tomto prípade sa jedná o halušky zo surových zemiakov. Uvariť halušky nie je vôbec ťažké, dá sa dokonca povedať, že to zvládne aj začínajúca kuchárka. Ide o pokrm, ktorý je rýchly a jednoduchý na prípravu, najviac času vám zaberie len príprava surovín. Na slovensku sa halušky pripravujú s bryndzou, tá ale nechutí každému a nie všade ju predávajú. V tomto prípade sa pozrieme na recept, kde sa halušky budú pripravovať s údeným mäsom a kyslou kapustou, tak ako je zvykom v mnohých domácnostiach. Množstvo surovín si určte podľa počtu členov vo vašej rodine a samozrejme podľa chuti.

Čo je na halušky s údeným mäsom a kyslou kapustou potrebné:

  • zemiaky
  • polohrubá múka
  • kyslá kapusta
  • anglická slaninaako uvariť halušky s kapustou
  • cibuľa
  • masť
  • korenie
  • soľ
  • rasca

Postup prípravy halušiek s údeným mäsom krok po kroku

Začnite s prípravou slaniny a kapusty. Ak by ste začali pripravovať najprv zemiaky, zhnedli by vám a halušky by tak nemali peknú farbu. Na lyžicu masti, najlepšie domácej, osmažíte nadrobno pokrájanú cibuľu do svetlo ružovej farby. Pridáte na kocky nakrájanú anglickú slaninu a počkáte až sa vám vypraží tuk.

uvarenie halušiekKeď slanina pustí tuk, vložíte do hrnca pokrájanú kyslú kapustu, rascu, korenie, hrniec priklopíte pokrievkou a pri miernej teplote necháte kapustu dusiť kým vám nezmäkne.

Následne si postavíte na sporák hrniec s vodou, kde budete variť halušky.

Vodu dostatočne osoľte, pretože halušky samotné sa nesolia. Zvoľte radšej väčší hrniec, pretože vďaka nemu budete môcť uvariť halušky podstatne jednoduchšie. V malom množstve vody by sa vám mohli pokaziť a vyzerali by ako kôpka slizu. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť hrniec.

Olúpané zemiaky postrúhajte na veľmi jemnom strúhadle. Ak si chcete ušetriť prácu, zomeľte ich pomocou kuchynského robota alebo na mäsovom mlynčeku. Musia byť spracované naozaj najemno.

Vodu z ostrúhaných zemiakov nevylievajte, pretože obsahuje veľa škrobu, ktorý budete potrebovať. Vajcia totiž v tomto recepte vynecháte.

Niektoré recepty radia, aby ste sa zbavili všetkej prebytočnej vody a namiesto nej pridali vajcia, pretože sa vám potom halušky nerozvaria. V tomto prípade sa však bez vajec pokojne zaobídete. Do pomletých zemiakov prisypte polohrubú múku tak, aby vám vzniklo polotuhé cesto.

Ako pretlačiť cesto na halušky

Cesto, ktoré budete pretláčať cez sito vám nesmie pretekať, ale musí takzvane „odpadávať po kúskoch“. Správnu hustotu cesta zistíte tak, že kúsok cesta vhodíte do vriacej vody.

Ak sa cesto nerozpadne, potom je hustota správna. Ak je však cesto riedke a váš kúsok cesta sa vám v hrnci rozvarí, budete musieť pridať trochu múky naviac, pretože by sa vám inak  rozvarili všetky halušky.

varenie halušiekAk má vaše cesto dobrú konzistenciu, tak už môžete uvariť halušky v hrnci. Halušky pretláčajte cez sito do vody a keď vám po chvíli vyplávajú na povrch znamená to, že sú hotové. Halušky odoberajte cedidlom alebo ich proste sceďte cez sitko.

V žiadnom prípade ich však neprelievajte do studenej vody.

Ak sa vám podarilo úspešne uvariť halušky, môžete ich premiešať s vašou zmesou zo slaniny, cibuľky a kapusty.

Následne môžete pokrm podľa chuti osoliť. Posledným krokom je podávanie a servírovanie halušiek na tanier. Nezabúdajte však na to, že halušky sú veľmi sýty pokrm.

Tipy ako uvariť halušky s údeným mäsom a kyslou kapustou

Ak nevlastníte cedidlo na halušky, tak len pokrájajte cesto na doske na drobné kúsky a tieto kúsky rýchlo vhadzujte do vriacej vody. Chce to však trochu cviku a praxe, preto sa tento spôsob neodporúča začiatočníkom.

Pokiaľ plánujete pripraviť a uvariť halušky pre väčšiu rodinu, počítajte s tým, že cedenie halušiek cez sito je celkom namáhavá činnosť a pri veľkom množstve cesta vás dozaista začne bolieť ruka.

Preto si pri väčšom množstve cesta zožeňte niekoho, kto by vám s tým pomohol.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button