Záhrada

Ako sa zbaviť inváznych rastlín na záhrade?

ako sa zbaviť inváznych rastlín v záhradeInvázne rastliny sú typické tým, že hoci pochádzajú pôvodne z iných krajín, veľmi dobre sa im darí, pokiaľ sú prenesené do inej krajiny, či prostredia. Na územie Slovenskej republiky bolo za posledných niekoľko stoviek rokov privezených veľa rastlín, ktorých primárnym cieľom bolo slúžiť ako okrasné rastliny. Neskôr sa však zistilo, že tieto druhy majú schopnosť prerásť naše pôvodné kvetiny a nekontrolovane sa množia. Možno máte niektoré z nižšie spomenutých inváznych rastlín na záhradke aj vy. Ide napríklad o šťaveľ alpský, netýkavku málokvetú, zlatobyľ kanadskú, lupinu mnoholistú alebo boľševník obrovský. Ako sa zbaviť týchto inváznych rastlín? Na túto otázku vám odpovieme v nasledujúcom článku.

Čo je potrebné na odstránenie inváznych rastlín v záhrade:

  • záhradnícke náradie
  • herbicíd

Prevencia proti invazným rastlinám

Či už invazívne rastliny sú súčasťou vašich záhonov, alebo nie, prevencia sa odporúča v každom prípade.

Tento krok spočíva v zámernom vysádzaní pôvodných druhov, čo v praxi znamená používanie skôr regionálnych zmesí rastlín, než tých komerčných zahraničných. Po ich vysiatí sa vyhnete pritiahnutiu ďalších nových cudzokrajných rastlín.

Metódy likvidácie invazívných rastlín

Sú dva hlavné spôsoby, ako sa inváznych rastlín zbaviť. Môžete ísť na to mechanicky a chemicky. Medzi mechanické metódy likvidácie patrí napríklad okopanie, vytrhávanie, vyrytie koreňov a skosenie. Na niektoré rastliny zaberajú skôr chemické zbrane v podobe herbicídov.

Tie delíme na dva typy, a to síce selektívne, ktoré fungujú na konkrétne druhy rastlín, a na plošné, ktorých úlohou je zlikvidovať všetko, čo v danom mieste rastie.

Šťavel alpský

So šťaveľom alpským sa môžete stretávať, ak bývate vo vyššej nadmorskej výške. Pre úspešné odstránenie šťaveľa z vašej záhrady je potrebné kombinovať mechanickú a chemickú metódu odstraňovania inváznych rastlín.

šťaveľ alpskýSamotný mechanický prístup nestačí, pretože rastlina má schopnosť sa rýchlo obnoviť zo semien ukrytých v pôde.

Ak sa ale použije aj plošný postrek postihnutých miest herbicídom, šancu na likvidáciu to výrazne zvýši.

Postup sa odporúča niekoľkokrát opakovať.

Lupina mnoholistá

lupina mnoholistáLupina mnoholistá, pôvodne okrasná rastlina, nachádzajúca sa na slnečných stanovištiach, eliminuje výskyt ostatných druhov, pretože pôdu obohacuje o nadmerné množstvo živín.

Likviduje sa prevažne mechanicky, to znamená pravidelným kosením v čase kvitnutia.

Chemická metóda sa uplatňuje na pozemkoch s vyšším pokrytím pôdy touto rastlinou.

Netýkavka málokvetá

Rast tejto jednoročnej byliny sa dá pomerne jednoducho eliminovať jednoduchým vytrhnutím celého kusu aj s koreňom, čo by ste mali urobiť pred dozretím semien.

Opakovaným a dôsledným vytrhávaním jedincov docielite zmiznutie netýkavky, bez toho aby ste museli použiť herbicídy.

Nezabudnite odpad zo záhrady opatrne odniesť, aby ste zabránili rozšíreniu semien.

Zlatobyľ kanadská

Zlatobyľ produkuje veľké množstvo semien šíriacich sa vzduchom, takže sa rýchlo množia. Ostatným rastlinám vadí tým, že im bráni v raste kvôli rozsiahlym koreňovým systémom a kvôli mohutným kvetom aj tieni ostatné rastliny.

Zlatobyľ môže byť najlepšie zlikvidovaná pravidelným kosením, a to ešte pred dozretím semien. Boj s touto rastlinou trvá až niekoľko rokov.

Boľševník obrovský

Boľševník patrí snáď k najproblematickejším druhom vôbec. Rozmnožuje sa pomocou semien, takže ak nájdete v záhrade pár kvitnúcich rastlín, riešením je ich okamžité odstránenie vrátane koreňov.

V prípade, že má rastlina už vytvorené semená, je vhodné zabrániť ich rozsypaniu, vyhnite sa teda prenášaniu boľševníka po záhrade a po vybratí z pôdy ho ihneď umiestnite napríklad do igelitovej tašky.

Tipy ako sa zbaviť inváznych rastlín na záhrade

Vždy používajte ochranné prostriedky, najmä rukavice, pretože boľševník obsahuje toxické obranné látky nazývané furanokuraminy, ktoré pri kontakte s pokožkou vyvolávajú silné alergické reakcie a spôsobujú škvrny.

Efekt toxínov je umocnený slnečným žiarením. S boľševníkom si neradno zahrávať, ak máte záhradu „zamorenú“ obrovskými jedincami, ktorých výška môže dosahovať až niekoľko metrov, nepúšťajte k nim deti a rozhodne sa nepokúšajte o likvidáciu svojpomocne, ale prizvite si odborníka.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button