Úvod / Záhrada / Ako pestovať verbenu?

Ako pestovať verbenu?

ako správne pestovať verbenu Verbena u nás zdomácnela natoľko, že dnes skoro nikto nevie, že tato krásna balkónová kvetina pochádza z amerických druhov, ktoré boli medzi sebou rôzne krížené. Jedná sa o letničku, pre ktorú sa meno verbena používa viac, než pôvodný slovenský názov Železník lekársky. Tato rastlinka je veľmi dekoratívna a atraktívna kvitnúca v mnohých sýtych a výrazných farbách, ale aj v rôznofarebných kombináciach a naviac príjemne vonia. Prečítajte nasledujúci si článok ako najlepšie pestovať verbenu.

Postup ako pestovať verbenu


Verbena sa pestuje nanajvýš ako jednoročná rastlina. Preto sa moc nevyplatí si ju množiť, jednoduchšie je si zakúpiť na jar v obchode často už zakvitnuté sadenice a pestovať ich na balkóne jednu sezónu.

Zazimovanie

Pokiaľ by ste si chceli verbenu ponechať do nasledujúcej jari, potom je potrebné rastlinky skrátiť asi o polovicu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde bude stála teplota okolo 10°C. Verbenu nesmiete prelievať, ale ani ju neponechať vyschnúť. Na rozdiel od muškátov, či iných balkónových kvetín, potrebujú verbeny stálu vlhkosť koreňových systémov. Pred začiatkom jari stačí rastlinu odrezať na výšku zhruba 5 cm a premiestniť na miesto s teplotou nad 15°C.

balkónová verbenaPostupne zvyšujte dávky vody, ktorú obohacujte o tekuté hnojiva. Pokiaľ budete rastlinu presadzovať znovu do kvetináča, bohato sa rozkošatí.

Vhodné stanovisko

Vhodným stanovišťom pre verbenu je celodenne osvetlené miesto. Nevadí jej ani úpal, ale vyžaduje dostatok vlahy. Preto sú veľmi vhodné samozavlažovacie nádoby, ktoré je nutné stále kontrolovať a približne po troch dňoch doplňovať vodu.

Prihnojovanie


Verbeny sú náročné na živiny a na vlahu. Na prihnojovanie sa najviac osvedčil Kristalon a podobné tekuté hnojiva pre balkónové kvetiny.

Ako pestovať verbenu?
5 (99.2%) 25 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako sadiť kapustu

Ako pestovať domácu kapustu?

Aj keď kapusta patrí medzi tradičnú slovenskú zeleninu, dorazila k nám zo Stredomoria. Nielenže je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *