Záhrada

Ako pestovať hortenziu?

Ako pestovať hortenziuPestovanie hortenzie si na Slovensku našlo svoje miesto. Pestovať hortenziu patrí u nás k najobľúbenejším aktivitám slovenských pestovateľov. Ľudia majú hortenzie radi pre ich nenáročnosť, a tiež pre ich kvety, ktoré vydržia celú zimu a krásne sú aj suché. Hortenzie tak zdobia mestá, parky, záhrady, ale aj parapety. Viete, že existuje veľa druhov hortenzií, ktoré sa líšia nielen veľkosťou kvetov, ale tiež aj farbou? Ak sa vám jej kvety tiež páčia a radi by ste sa do pestovania hortenzií pustili, poradíme vám, ako na to a ako pestovať hortenziu.

Návod ako správne pestovať hortenziu

Stanovište pre hortenzie

Hortenziu zasaďte na jasné, ale rozptýlené svetlo. Nesaďte ich tam, kde by na hortenzie svietilo slnko priamo, zahynuli by. Najlepšie je, keď ju zasadíte do polotieňa s východným slnkom.

Sadenice hortenzií zasaďte do ľahkej, dobre priepustnej a výživej, jemne kyslej pôdy s pH 5-6,5. Keď chcete hortenziu pestovať v kvetináči, použite na to špeciálne namixovaný substrát, ktorý sa bude skladať z rašeliny, ihličnatej zeminy, piesku a humusu.

Všetko v pomere 1:1:1:1. Ak chcete modré hortenzie, musíte pridať do zeminy aj kamenec amonohlinitý. Iba tento druh hortenzie potrebuje pH pôdy v rozsahu 3,5-4,2.

Zálievka

Pestovanie hortenzieČo sa týka zálievky, hortenzia má veľmi rada vodu, a preto jej udržiavajte stále vlhkú zeminu. Korene hortenzie nesmú nikdy preschnúť, a preto je dobré, keď hlinený kvetináč s rastlinou ponoríte raz týždenne do nádoby s mäkkou vodou.

Voda, s ktorou zalievate a do ktorej namáčate rastlinu, nesmie obsahovať vápnik.

Už od augusta však postupne obmedzujte zálievku rastliny, aby výhony do opadavánia lístia mohli dostatočne vyzrieť. V zime kvetinu zalievajte len málo, len aby korene úplne nevyschli.

Hnojenie

Hortenziu hnojte tekutými minerálnymi a organickými hnojivami, a to hneď po zálievke.

Prihnojujte v lete aj koncom zimy pred začiatkom kvetu. Raz za dva roky je dobré hortenziu prihnojiť hnojom alebo popolom z dreveného uhlia.

Prezimovanie hortenzií

HortenziaNa zimu by ste hortenziu mali dať do chladnej, suchej a tmavej miestnosti, kde sa teplota pohybuje medzi šiestimi a ôsmimi stupňami Celzia. Na leto ju opäť môžete zasadiť späť do záhrady alebo ju nechajte v nádobách a ozdobte si nimi terasu alebo balkón.

Každý rok na jar udržujte ker hortenzie tým, že ho v marci zrežete do požadovaného tvaru.

Rozmnožovanie

Hortenziu rozmnožujte pomocou odrezkov, ktoré vezmete z mladých nekvitnúcich koreňových výhonkov.

Tieto odrezky so šiestimi lístkami zasaďte na 3 týždne do piesku a nechajte zakoreniť. Množenie semenami je tiež možné, ale viac náročné.

Tipy ako pestovať hortenziu

Existujú aj mrazuvzdorné hortenzie, napr. H. veľkolistá, ktorú stačí prikryť textíliou. Tieto druhy by mali ustáť aj silné mrazy.

Keď sa budete o hortenzie dobre starať, vydržia vám na záhrade až 20 rokov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button