Záhrada

Ako pestovať oleander?

kvet oleandraDnes si ukážeme ako pestovať oleander krok za krokom. Oleander krásne kvitne, príjemne vonia, je ideálny pre pestovanie na balkóne, terase ale aj na záhrade. Oleandru sa ale hovorí aj jedovatá kráska. A dôvod? Stačí len dva lístky oleandra k usmrteniu dospelého človeka! Kvitnúci ker dosahujúci výšku až dvoch metrov sa pestujte na slnečnom stanovišti, ideálne vo väčších nádobách s dobrou drenážou.

Návod ako správne pestovať oleander

Ako začať s pestovaním oleandra

V dobrom internetovom obchode so semenami rastlín alebo na hobby trhu zaobstaráte semená oleandra približne v cene 1 € za 4 kusy.

Semená oleandra vysejte do substrátu bohatého na živiny, a to počas jari až leta. Vytvorte parenisko.

Pestovanie oleandra

Oleandru sa darí na stanovišti s dostatkom slnečných lúčov, rastlina neznáša prievan.

Odporúčané zloženie zeminy pre pestovanie oleandra sú 4 diely ťažkej mačinovky, 2 diely listovky, 2 diely zatletého hnoja alebo pareniskovej zeminy s prídavkom 1 dielu piesku.

V čase vegetácie potrebuje hojnú zálievku a hnojenie. Kvet je citlivý na tvrdosť vody, preto rastlinku zalievajte odstátou vodou z krhly. Mladé oleandre presádzame každoročne, staré po 2 až 3 rokoch.

Táto rastlina prezimuje v suchšej zemine pri teplote asi troch až 10 ° C, ideálne v chladnej miestnosti, aby oleander nabral cez zimu sily.

Hnojenie

Rastlinu hnojte špeciálnym kombinovaným hnojivom pre izbové rastliny alebo organickým hnojivom 2x do mesiaca od mája.

Špeciálna starostlivosť o oleander

oleander na zahradeAby oleandre bohato kvitli a zdobili našu záhradu, je nevyhnutné sa rastlinám venovať.

Základom je správne zalievanie odstátou vodou, správne dávkovanie hnojiva a tvarovanie.

Ak oleandre nekvitnú, príčinu hľadajte buď v nesprávnej starostlivosti, alebo v nedostatočnej likvidácii škodcov a chorôb.

Najčastejšie ide o čerň, kedy listy vyzerajú ako posypané sadzami, huby poškodzujúce kvety (pleseň), vošky, puklice a roztoče.

Množenie

Rastlinu množte na jar a v lete stonkovými rezmi, tie by mali zakoreniť vo vlhkom piesku alebo vo vode.

Presádzanie oleandrov

Presádzanie oleandra je jednoduché. Vyberte rastlinu z črepníka, očistite a skráťte jej korene na polovicu. Rastlina vysoká zhruba 1 m potrebuje kvetináč s priemerom cca 30 cm.

Varovanie

Je to nielen jedna z najkrajších rastlín, ale tiež jedna z najjedovatejších na svete! K usmrteniu dospelého človeka stačí zvyčajne požiť len dva listy, u dieťaťa list jeden.

Pamätajte na to už pri pestovaní a výbere stanovišťa (ak sa na záhrade pohybujú napríklad psi).

Prečítajte si aj návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button