Záhrada

Ako pestovať figovník?

figovník v byteKeď vám niekto povie, že sa dajú pestovať figy doma, nebudete tomu príliš veriť. Ale nielen, že je to reálne, mať doma figovník dokonca jednoduché a ľahké. Skúste ich vypestovať na terase alebo na balkóne napríklad v paneláku aj vo vašom rodinnom dome. Poradíme vám, ako na to a ako správne pestovať figovník.

Čo je potrebné ak chcete pestovať figovník:

  • substrát
  • vhodná nádoba alebo väčší kvetináč
  • odnož, výhonok (mladá rastlina figovníka)

Figovník je ker (niekto by mohol namietnuť, že strom) a je spojený s ľudstvom už od pradávna. Pestoval sa a doteraz je stále preferovaný pre svoje lahodné plody. Neboli sme zvyknutí pestovať ovocie, ktoré nepatrilo do nášho klímy. Ale doba mení priority.

Ako pestovať figovník v črepníku

Nie je nič jednoduchšie. Ako každú inú rastlinu ho dáme do črepníka a zabezpečíme potrebné hnojenie. Platí tu zásada primeranosti, pretože by sa mohlo stať, že pri nadmernom hnojení by rástli intenzívnejšie len listy.

Hneď na jar (necháme ju tam až do jesene) dáme nádobu s rastlinou von a čo je dôležité, na slnečné miesto.

V zime môžeme dať rastlinu do skleníka alebo zimnej záhrady. Ak nič také nemáme, necháme ju v byte. Keď je nutné, aby zostala rastlina čo najdlhšie vonku, znesie teplotu len ľahko nad bodom mrazu.

Polievanie figovníka

pestovanie figovníkuV čase rastenia plodov má byť zálievka bohatá, keď plody dozrievajú, zálievku obmedzíme. Inak by plody praskali.

Nenechajte sa znepokojiť, že v zime rastlina zhadzuje listy. Je to normálny stav.

Zálievka v zime by mala byť tiež menšia.

Môžeme ju zvýšiť, keď odznie obdobie pokoja.

Presádzanie

Figovník pestovaný v črepníku presádzame zásadne na jeseň.

Substrát by mal byť výživný s väčším obsahom ílu, ale zase musí byť priepustný.

Rozmnožovanie

návod ako správne pestovať figovníkRastlinu množíme výhradne vegetatívne, dvadsať až tridsať centimetrov dlhými rezmi. Mala by byť dodržaná zásada jednoročného dreva.

Druhý variant rozmnožovania je ponáraním.

To je zahrnutím vodorovne ohnutého výhonku zeminou, ktorý potom zakorení.

Výhodou je aspekt, že rastlina plodí už ďalší rok.

Najsladšie plody

Figy, ktoré chceme usušiť sa nechávajú na strome prezrieť. Trháme ich, až keď vädnú stopky. Majú guľovitý alebo hruškovitý tvar.

Môže sa stať, že vyrastajú z púčikov priamo na kmeni. Dužina fíg môže mať niekoľko farebných variantov. Trebárs biela, červená, fialová alebo i čierna.

Tipy ako pestovať figovník

Sladké figy sú vynikajúcou zdravou pochúťkou buď ako čerstvé alebo v sušenom stave. Z čerstvých fíg sa pripravujú lahodné a sladké džúsy, kompóty, šaláty, marmelády, vína i likéry. Sušené figy sú výborné s orechmi, kandizované aj samotné.

Prečítajte si aj ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button